Zdroj: Jim Stephenson

Ako prevrátená loď pri mori. Starší pár si vysníval skutočne neobvyklé útočisko

15. 07. 2022
Zdieľať

Viackrát ocenené anglické Studio MUTT je energetické architektonické a dizajnérske štúdio, ktorého cieľom je vytvárať príjemné projekty na zlepšenie každodenného života. Nachádzajú neočakávané riešenia s vlastnou identitou a zdravým dizajnom. Jedným z ostatných projektov štúdia je Hrnčiarska chatka.

O „The Pottering Shed“ autori hovoria ako o bývaní pre jednu rodinu, v podstate je to však dizajnovo atraktívne umelecké štúdio s rozlohou 30 m². Nachádza sa v meste Poole na južnom pobreží Anglicka. Inšpirácia na pobrežnú chatku vyplynula z tvaru lode, architekti ju však postavili hore nohami. Na betónový základ položili prečnievajúcu drevenú konštrukciu.

Prečítajte si tiež
Okrem kruhového pôdorysu sú oblé aj okná! Malá chatka vás dostane svojou atmosférou

Vďaka vyčnievajúcej časti smerom k jazeru ponúka výhľady, ako by ste neboli na súši, ale skutočne sa plavili po mori. Orientácia chatky a rozhľad z nej poskytuje investorom priam nadpozemský pokoj, harmóniu a množstvo inšpirácie.

Čierna pobrežná chatka z historických materiálov

Šikmá skalná stena sa stala súčasťou projektu. Zdroj: Jim Stephenson

Drevo chránené tkaninou a tekutou gumou

Zaujímavá je nielen architektúra malej chatky, ale aj jej fasáda. Drevená konštrukcia je opatrená vrstvením riedkej tkaniny a tekutej gumy. Čierna viskózna guma odkazuje na historickú techniku ​​dechtovania lodí, aby dosiahli vodotesnosť dreveného trupu.

Čierna pobrežná chatka z historických materiálov

Na fasáde sú dekoratívne pogumované mušle ukladané v tvare diamantovej mriežky. Zdroj: Jim Stephenson

Gumou utesnená riedka tkanina vyzerá ako rybárska sieť a celému povrchu „búdy“ dáva jemnú textúru. Nakoniec na tkaninu pridali lakované drevené lišty a dekoratívne pogumované mušle ukladané v tvare diamantovej mriežky.

Prečítajte si tiež
Modulárny domček je zhmotnením absolútnej pohody a pokoja. Najkrajší výhľad ponúka z postele

Na tvorbu i rozjímanie

Klienti – starší pár umelcov – si priali priestor na písanie, kreslenie, tlač, výrobu koláží, ktorý bude poskytovať vizuálne a klimatické spojenie s prístavom. Toto zadanie spolu so súvisiacimi lokálnymi obmedzeniami určili architektom cestu, akou sa majú uberať. Z nich vyplynula nielen konštrukcia, ale aj strohosť a vecnosť dizajnu, taktiež kolážový vzhľad chatky, ktorá je sama o sebe umeleckým dielom.

Čierna pobrežná chatka z historických materiálov

Majitelia si priali priestor na písanie, kreslenie, tlač, výrobu koláží, ktorý bude poskytovať vizuálne a klimatické spojenie s prístavom. Zdroj: Jim Stephenson

Betónový základ, nadstavba z ošetrenej preglejky

Z konštrukčného hľadiska bol najskôr na svahovitom pozemku vyliaty betónový základ. Šikmá skalná stena sa stala súčasťou projektu – jeho autori naplno rešpektovali prírodné prostredie lokality. Horná časť chatky je vytvorená z preglejkových častí presne rezaných technológiou CNC. Všetky časti boli vyrobené mimo pozemku s toleranciou 1 mm a s vyleptanými kódmi dielov, ktoré sú hrdo vystavené na obdiv. Montáž na mieste bola rýchla a jednoduchá, chatka stála za pár dní.

Prečítajte si tiež
Ekológia so sedliackym rozumom: Prvý český poschodový „freedomček“

Odkaz na lodenicu, recyklované drevo i dvere

Podlahy v interiéri sú z recyklovaného dreveného debnenia, predné dvere a portálové okno pochádzajú z neďalekej lodenice. Oceľové okná so stredovým čapom sa otvárajú horizontálne, čo slúži na plne flexibilné a zároveň aj variabilné vetranie. Sú natreté svetlomodrou farbou, ktorá odkazuje na strešné škridly historickej lodenice stojacej kúsok od chatky. V prípade potreby si môžu domáci v chatke kedykoľvek rozložiť matrace a prenocovať.

Čierna pobrežná chatka z historických materiálov

Vďaka vyčnievajúcej časti smerom k jazeru ponúka výhľady, ako by ste neboli na súši, ale skutočne sa plavili po mori. Zdroj: Jim Stephenson

The Pottering Shed

architektonický ateliér: Studio MUTT

hlavný architekt: Alexander Turner

lokalita: Poole, Anglicko

plocha: 30 m2

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Jim Stephenson

Kategória: Návšteva
Tagy: betón chatka čierna fasáda drevené konštrukcie ekologické domy malý dom minimalizmus preglejka
Zdieľať článok

Diskusia