Zdroj: João Carranca

Manželský pár sa na dôchodok presťahoval do maringotky. Ich útulné bývanie v prírode im mnohí závidia!

09. 11. 2022
Zdieľať

Malé domčeky na kolesách sa zvyčajne využívajú ako víkendové chatky v prírode. No nemusia slúžiť len na dovolenkový relax. Portugalský manželský pár, ktorý je už na dôchodku, sa rozhodol presťahovať do prírody dlhodobo. Architekti pre nich navrhli drevený domček na kolesách, ktorý má na pár metroch štvorcových všetko potrebné.

„Adraga Tiny House“ je drevený príves určený na dlhodobé bývanie. Hoci je vo vnútri neveľký, nič podstatné mu nechýba, dokonca sa doň podarilo vniesť príjemnú atmosféru harmonického domova – vďaka drevu a štýlu.

Môže sa pochváliť aj ďalšou výhodou, ktorá je dnes dôležitým meradlom pohodlia novostavieb, priamo komunikuje s prírodou prostredníctvom veľkej drevenej dvojkrídlovej brány. Tú môžete kedykoľvek otvoriť a ponechať len ľahké posuvné dvere do interiéru.

Drevený príves na dlhodobé bývanie - Adraga Tiny House

Vďaka drevu a štýlu sa doň podarilo vniesť príjemnú atmosféru harmonického domova. Zdroj: João Carranca

Otvorený priestor, veľká kúpeľňa a poschodie na spanie

„Náš návrh vychádza najmä z prieskumu pôdorysu. Na jeho základe sme zistili, že vytvorením hlavného vchodu vpredu a usporiadaním infraštruktúry do dvoch paralelných častí vznikne otvorený priestor pri vstupe a relatívne veľká kúpeľňa v zadnej časti domčeka,“ vysvetľujú autori návrhu.

Naľavo od kuchynskej linky stojí rameno schodiska do horného podlažia, kde je spálňa.

Posuvné dvere do interiéru maringotky - Adraga Tiny House

Domček priamo komunikuje s prírodou prostredníctvom veľkej drevenej dvojkrídlovej brány. Zdroj: João Carranca

Podhľad skrz naskrz

Priestor medzi chodbičkou a kúpeľnou (teda zadnou časťou a otvoreným spoločenským prízemím) je možné uzatvoriť drevenými otočnými dverami a vytvoriť tak pocit ešte väčšej útulnosti v hlavnej izbe. Alebo naopak – otvoriť ich a získať pocit priestranného a jasného priestoru s výhľadom na celý pôdorys, respektíve cez veľké okno až na prírodu na druhej strane domčeka.

Otvorený priestor s jedálenskou časťou - Adraga Tiny House

Priestor medzi chodbičkou a kúpeľnou (teda zadnou časťou a otvoreným spoločenským prízemím) je možné uzatvoriť drevenými otočnými dverami. Zdroj: João Carranca

Spálňa má vlastné okienka, oddelená je lamelami

Vo zvýšenej spálňovej časti sú pod strechou osadené horizontálne okienka, takže ani tu nie je núdza o prirodzené svetlo či kontakt s prírodou. Ďalším trikom, ktorý robí celý obytný priestor plynulejším, je lamelový predel, ktorý vyčleňuje súkromie spálne.

Prečítajte si tiež
Ako si zabezpečiť vlastné bývanie napriek neustále rastúcim finančným nárokom? Projekt modernej maringotky ukazuje zaujímavú alternatívu!

Drevo nájdete aj v sprche, nechýba ani textilný obraz

Zariadenie interiéru je nielen praktické – ináč by to ani v tak malom priestore nešlo, ale tiež príjemné a majitelia sa tu môžu skutočne cítiť ako doma. Časť s gaučom a jedálenským stolíkom pri schodoch zútulňuje textilný obraz so strapcami v zemitých farbách.

Kuchyňa - Adraga Tiny House

Zariadenie interiéru je nielen praktické, ale tiež príjemné. Zdroj: João Carranca

Nad drevenou kuchynskou linkou je horizontálne okno, ktoré osvetľuje pracovný priestor a drez. Na boku linky našli miesto drevené police na odloženie nádob či kníh. V kúpeľni je pôsobivý sprchový kút taktiež z dreva s rôznymi doplnkami z prírodných materiálov. Okná je možné zatieniť roletami.

Adraga Tiny House

architektonický ateliér: Madeiguincho
autori: João Brás, Nicholas Sartori Gennari
lokalita: Portugalsko
plocha: 18 m2
realizácia: 2021

Sabína Zavarská
Foto: João Carranca

Kategória: Stavba
Tagy: drevodomy maringotka minidom mobilné domy otvorený priestor
Zdieľať článok

Diskusia