Robotnícky dom po rekonštrukcii: Zaoblené nárožie a mnohé šikovné finty

08. 05. 2020
Zdieľať

Pri pohľade na novorekonštruovaný dom od architekta Kryštofa Štulca by ste ani neverili, že táto vidiecka idylka sa nachádza v Prahe. Očaruje jednoduchým tvarom, ktorý autor projektu zmäkčil zaoblením hrán. Príjemné obliny prenikajú aj do interiéru.

Pôvodný dom mal charakteristické vlastnosti robotníckeho domu, pretože tu kedysi bola robotnícka kolónia. Okrem toho, že bol malý a nízky, bol aj vlhký a nekvalitne postavený. Aj preto sa na ňom podpísalo dlhodobé zanedbávanie podstatne viac, ako na iných domoch. Hneď na začiatku bolo jasné, že kompletnej rekonštrukcii sa vyhnúť nedá. Z toho dôvodu musel architekt k rekonštrukcii pristupovať prakticky ako ku stavbe úplne nového domu.

Rekonštrukcia domu Veleslavín
Atelier..

Tradičný mestský tvar, ale inak

Najskôr bolo potrebné vyčistiť stavbu i pozemok od najrôznejších parazitujúcich prístavieb a zbytočných prvkov. Zostala čistá hmota klasického obdĺžnikového českého domu so sedlovou strechou.

Rekonštrukcia domu Veleslavín
Atelier..

„Aby hmota zostala jednoduchá a „neukecaná“ a rozpočet realistický, ale dom pritom mal ducha, založili sme celý vtip jeho vonkajšieho výrazu na jednom jednoduchom prvku, ktorý sa však výrazne uplatňuje. Zaoblili sme nárožie domu smerujúce do ulice a rímsu pod strechou do záhrady. Pekné na zaoblení je, že je to vlastne úplne tradičný mestský tvar. Iba sa chvíľu nepoužíval a my ho teraz používame inak. Zaoblené nárožie dom zmäkčuje a dáva mu krásny, hladký tvar. Dom do ulice tak „netrčí“, vysvetľuje Kryštof Štulc.

Neprehliadnite: Najlepší rodinný dom v Poľsku postavili na nepraktickom pozemku

Rekonštrukcia domu Veleslavín
Atelier..

Zaatikový žľab, minimálne oplechovanie a ďalšie finty

Zaoblenie pod strechou zo strany záhrady nie je len estetické. Funguje ako kedysi fungovala rímsa, aj keď úplne iných spôsobom. Na dome nájdete aj ďalšie technické finty: zaatikový žľab, minimálne oplechovanie, skryté zvody, „náhodne“ rozhádzané rôzne veľké okná a podobne. Zaoblenie sa ešte opakuje v menšom meradle pri vjazde do garáže, hlavnom vstupe a presklenej stene do záhrady. Domček má aj malú prístavbu, ktorá je riešená taktiež úplne minimalisticky. Je obložená rovnakým kameňom ako plot. Prakticky s ním splýva.

Rekonštrukcia domu Veleslavín
Atelier..

Podkrovie ako malý domček v dome

Na prízemí nájdete veľkú obývaciu izbu, čiastočne otvorenú až po strechu a kuchynský kút. Nad garážou je umiestnená pracovňa a oddychové sedenie. Veľká časť steny do záhrady je presklená s veľkými posuvnými dverami. Obývačka je prepojená so záhradou vonkajšou terasou. Okrem bežných servisných miestností sa na prízemí nachádza ešte spálňa rodičov s veľkým francúzskym oknom do záhrady. Celé prízemie je bezbariérové. V podkroví sú dve detské izby a malá kúpeľňa. Podkrovie je vlastne navrhnuté ako samostatný malý domček vsadený do otvoreného priestoru hlavného domu.

Rekonštrukcia domu Veleslavín
Atelier..

Rekonštrukcia domu Veleslavín

Architektonický ateliér: Atelier..

Autor: Ing. arch. Kryštof Štulc

Lokalita: Praha

Sabína Zavarská

Zdroj a foto: Atelier..

Kategória: Návšteva
Tagy: rekonštrukcia rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia