Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Rodinnú drevostavbu postavili ako hniezdo s japonskou záhradou. Vychádza z princípov Feng Shui

26. 01. 2021
Zdieľať

Stretli ste sa už s pojmom celostná a organická architektúra? Ak nie, predstavíme vám projekt, ktorý určite mnohých z vás prekvapí. Je to úplne iné poňatie architektúry (a nielen tej, ale aj životného štýlu celkovo), na akú sme u nás zvyknutí.

Architekt Oldřich Hozman vytvoril dom – hniezdo, v ktorom naplno rozvinul krásu oválu a kruhu v architektúre obytného priestoru. Dom je navrhnutý ako viacgeneračný s niekoľkými vstupmi a cestičkami podľa princípov Feng Shui.

Feng Shui dom a záhrada

Átriový dom so záhradou uprostred bol inšpirovaný prvkami japonskej architektúry. V záhrade je bazén. Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Átriový dom so záhradou uprostred bol inšpirovaný prvkami japonskej architektúry.

Prečítajte si tiež
Pohodlná drevostavba pre rodinu? Typový dom si upravili k maximálnej spokojnosti

„Hlavná myšlienka domu, usporiadať miestnosti okolo vnútornej záhrady, vychádza z princípov celostnej architektúry a Feng Shui,“ vysvetľuje autor tohto originálneho projektu. Aj preto boli na stavbu domu použité iba zdravé stavebné materiály. Dom nie je zaujímavý len svojou vonkajšou podobou, ale aj materiálmi a ekologickou hodnotou.

Feng Shui dom

Tepelná izolácia strechy je riešená 30 cm hrubou vrstvou obilnej slamy. Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Geometria stromu života

Proporcie stavby, v ktorej nenájdete takmer žiaden pravý uhol, nie sú vymyslené „z brucha“. Vychádzajú z posvätnej geometrie stromu života. Už na prvý pohľad vidíte, že stavba úplne inak komunikuje s prírodným prostredím, ako moderná architektúra.

Prekvapí vás aj energia v interiéri. Uprostred dispozície sa nachádza záhrada, ktorá sa takto stáva neodmysliteľnou súčasťou interiéru. Svetlo doň vniká z oboch strán.

Feng Shui dom vchod

Proporcie stavby, v ktorej nenájdete takmer žiaden pravý uhol, vychádzajú z posvätnej geometrie stromu života. Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Átrium ako vlastný vnútorný svet

Feng Shui dom dvor

Átriový dom so záhradou uprostred bol inšpirovaný prvkami japonskej architektúry. Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

O tom, či bude dom jednopodlažný alebo viacpodlažný, architekt Oldřich Hozman dlho neuvažoval. Je presvedčený, že „v jednopodlažnej stavbe je človek lepšie prepojený s vonkajším svetom aj s okolitou záhradou. Podarí sa vám realizovať dom s vnútornou záhradou, vytvoríte si priestor, kde sa budete môcť v pokoji venovať sami sebe. Átrium predstavuje vnútorný svet. Je to rajská záhrada vášho vnútra.“ Krása vnútornej záhrady vás očarí už pri samotnom vstupe do domu.

Feng Shui japonská záhrada

Japonská vnútorná záhrada. Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Obliny v každom kúte, ani kuchynská linka nie je rovná

Interiér vo vnútri vás prekvapí ladnými mäkkými tvarmi a priestorom, ktorý tečie. Nie je tu nič nepríjemné, ostré, naopak, architekt vytvoril zóny, popri ktorých pozitívna energia ľahko a voľne prepláva ďalej. Je to priestor, v ktorom sa jednoducho musíte cítiť dobre. Miestnosti sú organizované okolo vnútornej záhrady.

Prečítajte si tiež
Drevostavba bez zbytočných príkras vyšla majiteľov na 140 000 €

Prekvapením je okrúhla kuchyňa, v interiéri nájdete okrem bežných miestností aj telocvičňu, pracovňu, domácu kanceláriu, relaxačnú halu a rôzne ďalšie zákutia.

Feng Shui terasa

Terasa. Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Aké sú technické vlastnosti stavby a použité materiály?

Nosná konštrukcia stavby je z dreva, ktoré bolo vyrúbané vo vhodné dni – podľa lunárnych rytmov. Hrazdené steny sú vymurované nepálenými tehlami. Na stenách v miestnostiach nájdete ílové omietky. Ekologická je tiež tepelná izolácia strechy, tá je riešená 30 cm hrubou vrstvou obilnej slamy.

Obvodové steny zatepľuje 30 cm hrubá drevovláknitá izolácia Hofatherm a 5 cm trstinová rohož s vonkajšou vápennou omietkou. Odvetrávané celodrevené podlahy izoluje 30 cm vrstva konopnej slamy.

Svoje miesto tu má aj pieskovec – v úlohe podmurovky a základov domu. Okná a dvere sú z masívneho dubového dreva (všetky drevené povrchy sú upravené drevným olejom). Stavbu atypického rodinného domu prikrýva bezúdržbová zelená strecha.

Feng Shui dom vchod

Okná a dvere sú z masívneho dubového dreva. Zdroj: Oldřich Hozman, ARC Studio

Ako dosiahli úsporu energie?

Vďaka presahom striech sa interiér domu v lete neprehrieva. Vnútorné priečky z nepálených tehál akumulujú teplo z vykurovania v zime a chlad z nočného vetrania v lete. V každej obytnej miestnosti je inštalované stenové vykurovanie, v chodbách a v kúpeľniach sa nachádza podlahové kúrenie. Na ohrev vody domáci používajú plynový kondenzačný kotol.

Prečítajte si tiež
Kupujete nový dom? Na toto si podľa Feng Shui dajte pozor!

Sabína Zavarská
Zdroj a foto: Oldřich Hozman, ARC Studio

Kategória: Návšteva
Tagy: drevodomy drevostavba feng šuej japonská záhrada prírodné materiály rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia