S lokalitou boli nové plány, a tak stará chata musela ísť preč. Toto majiteľ domu vymyslel, aby si pripomenul nostalgiu z detstva
Príbeh tohto domu sa začal náročným rozhodnutím majiteľa – odstrániť pôvodnú chatu, na ktorú bol zvyknutý od detstva, a postaviť na jej mieste rodinný dom. Klient sa obrátil na architektov z Ateliéru Hajný s prianím, aby nový dom v sebe niesol ducha pôvodnej starej chaty a zároveň bol v harmónii s okolím. To viedlo ku vzniku jedinečného domu, ktorý spája moderný komfort s nostalgiou.
Územný plán tejto lokality počíta s postupným vymiznutím rekreačných objektov a výstavbou nových rodinných domov. Bolo to tiež dôvodom, prečo musela ísť chata majiteľa preč. Nový rodinný dom, ktorý miesto nej vyrástol, však v sebe stále nesie jej odkaz.
„S klientom sme sa zhodli na tom, že vzhľadom na charakter územia a sentimentálny vzťah k pôvodnej budove bude vhodné zohľadniť výraz a tvar starej chaty”, vysvetľuje architekt Martin Hajný.
Autori projektu preto vytvorili návrh domu, ktorý sa čiastočne ponáša na pôvodnú rodinnú chatu, no zároveň prináša moderný a funkčný prístup k bývaniu.
Rešpektovanie charakteru územia
Obdĺžnikový pozemok s rozlohou 820 m2 je ohraničený z jednej strany protihlukovou stenou železničného koridoru a z východnej strany príjazdovou komunikáciou. Architekti sa snažili dodržať odstupové vzdialenosti od susediacich pozemkov a zároveň vytvoriť priestor pre záhradu. Tým zadefinovali miesto pre kompaktný rodinný dom s celkovou podlahovou plochou približne 180 m2.
Dispozičné riešenie
Funkčné rozdelenie domu na severnú servisnú a južnú obytnú časť zabezpečuje komfortné bývanie. Prízemie zahŕňa dve samostatné garsónky s vlastnými vchodmi, vstupnú a technickú časť hlavného bytu a priestrannú obývaciu izbu s kuchyňou. V podkroví nájdeme spálne, pracovňu a kúpeľňu hlavného bytu.
Výrazný exteriér
Architektonicky vyniká dom jednoduchosťou a jasnými tvarmi. „Dôraz bol kladený na maximálne jednoduché riešenie hmoty. Štíty pohľadovo vystupujú ako jasne definované trojuholníky a sú zvýraznené svetlými drevenými tieniacimi prvkami,“ objasňuje architekt Hajný.
Tvar strechy a jej previsy boli inšpirované pôvodnými tvarmi rekreačných chát a slúžia nielen ako estetický prvok, ale aj na ochranu terasy pred dažďom. Vznikol aj vykonzolovaný balkón pri hlavnej spálni, nazývaný „vonkajšia izba“, ktorý je ukrytý za svetlými drevenými tieniacimi lamelami.
Kontrast a harmónia v interiéri
Použité materiály zdôrazňujú prírodný a jednoduchý dizajn. Fasáda je obložená tmavým opaľovaným drevom a v kontraste k nej je svetlý interiér, v ktorom dominujú pohľadové CLT panely. Nábytok ladí s tmavou fasádou a vytvára tak jednotný a príjemný dojem.
Dom bol realizovaný v nízkoenergetickom štandarde s elektrickým podlahovým vykurovaním a vzduchotechnikou s rekuperáciou. Zabezpečuje tak energetickú efektívnosť a zároveň maximálny komfort pre obyvateľov.
Výsledkom je dom, ktorý nielenže spĺňa funkčné a estetické požiadavky klienta, ale tiež citlivo zapadá do širšieho kontextu rekreačnej lokality, rešpektujúc jej charakter a históriu. Architekti s klientom tak vytvorili jedinečné bývanie, kde sa spája moderný životný štýl s koreňmi minulosti.
Dom inšpirovaný chatou
Architekti: Martin Hajný, Alex Jeloyeva – Ateliér Hajný
Lokalita: Říčany, ČR
Návrh: 2020
Realizácia: 2023
Autor: Daša Barková
Foto: Radek Úlehla
Zdroj: linka.news