Zdroj: Maxime Brouillet

Chatu postavili s fasádou bez potreby pravidelnej údržby. Les a jazero vytvárajú za oknami vzácne prírodné divadlo

18. 08. 2023
Zdieľať

Bývanie v blízkosti jazera v hustom lese sa pošťastí len málokomu. Pozemok s možnosťou výstavby chaty vo veľkosti luxusného rodinného domu v kanadskom regióne Lanaudière si zadovážili manželia s dvoma dospelými deťmi. Podarilo sa im ho objaviť v čase, keď celý svet sužovali pandemické opatrenia.

Chata s rozlohou 280 metrov štvorcových architektonicky vychádza z okolitého prostredia. Jednoduchý obdĺžnikový pôdorys objektu neobmedzil pôvodné zalesnenie, pretože sa mu čo najviac prispôsobil.

Dvojpodlažná stavba so sedlovou strechou a krytinou z oceľového plechu a dvoma vikiermi zaberá miesto prevažne do výšky majestátnych stromov. Šikmý sklon dobre odvádza dažďovú vodu a roztopený sneh.

Dvojpodlažná stavba pri jazere Arthur v kanadskom Lanaudière

Dvojpodlažná stavba zaberá miesto prevažne do výšky majestátnych stromov. Zdroj: Maxime Brouillet

Les a jazero ako vzácne prírodné divadlo

Architekti sa postarali na prízemí o dostatok prirodzeného svetla a prienik slnečných lúčov pomocou veľkých okenných otvorov. Stavbe dodávajú prestíž v oblasti komfortu a vďaka nim sú obyvatelia chaty pravidelnými divákmi prírodného divadla.

Prízemie je venované spoločenskej časti domu.

Viac než jednu polovicu domu tvorí poschodie, a tú menšiu garáž so strešnou terasou. Do domu sa vstupuje zboku, cez vchod chránený pred poveternostnými vplyvmi. Na tomto mieste existuje ďalšie posedenie s priamym kontaktom na prírodu.

Obdĺžnikový pôdorys chaty pri jazere Arthur v Kanade

Jednoduchý obdĺžnikový pôdorys neobmedzil pôvodné zalesnenie, ale čo najviac sa mu prispôsobil. Zdroj: Maxime Brouillet

Fasáda bez potreby pravidelnej údržby

Tmavohnedá fasáda s dreveným obkladom necháva nehnuteľnosť splynúť s okolím. Voľba quebeckého cédra ako obkladového materiálu minimalizuje údržbu a garantuje trvanlivosť. Jeho kúpou majitelia podporili lokálnu ponuku.

Chata pôsobí kompaktne a moderne. Hlavné miestnosti sú orientované na jazero vzdialené od chaty niekoľko metrov. Architekti v projekte zohľadnili susedné stavby, ich návrh dbá na súkromie klientov.

Pohľad na spoločenskú časť domu na prízemí s veľkým presklením

Prízemie je venované spoločenskej časti domu. Zdroj: Maxime Brouillet

Priestor priam s chrámovým efektom

Na prízemí sa nachádza obývacia izba prepojená s kuchyňou. Viacmiestna sedačka v tvare L a jedálenský stôl pre ôsmich ľudí patria k zariadeniu, ktoré kapacitne zapĺňa veľkolepý priestor.

Leštená betónová podlaha zrkadlí povrch a ďalej násobí dojem z veľkosti interiéru. Opačné vlastnosti má drevená podlaha v zimnej záhrade oddelenej posuvnými dvermi.

Prečítajte si tiež
Šperkárka našla ideálne miesto pre svoju tvorbu v nenápadnej chate na lesnej čistinke. Užíva si tam božský pokoj

Kuchynská linka vo svetlom odtieni dubovej dyhy spolu s bielym kuchynským ostrovom s rozmerom 3,5 metra inšpirujú minimalistickým dizajnom a najmä nadštandardnou mierkou. Rovnako neprehliadnuteľné je hnedé závesné svietidlo nad kuchynským stolom. Architekti sa zamerali na kvalitu a štruktúru materiálov. Priestor nezaťažili zbytočnými kusmi a doplnkami.

Otvorený priestor prízemia s kuchyňou a obývačkou

Priestor na prízemí zapĺňa priestranná obývacia izba prepojená s kuchyňou. Zdroj: Maxime Brouillet

Neutrálne odtiene potešia a nesklamú

Prízemie s poschodím spája užšie schodisko bez zábradlia zo strany chodby. Poschodie zjemňuje po celej ploche koberec. Tlmí tiež kroky. Interiér sa vyznačuje kombináciou bielej, svetlohnedej a sivej – napríklad vo forme spomínaného koberca.

Viac detailných záberov z interiéru nájdete v galérii na konci článku.

Na poschodí sa nachádzajú tri spálne s minimálnym zariadením, z toho dve identické detské izby momentálne slúžia ako hosťovské izby. Všetky izby majú prístup na terasu, ako aj na vlastný mezanín s pôsobivým trojuholníkovým oknom – ideálnym miestom na pozorovanie hviezd alebo len na bezmyšlienkovité relaxovanie.

Interiér detskej izby na poschodí chaty pri jazere v Kanade

Na poschodí sa nachádzajú tri spálne s minimálnym zariadením, z toho dve identické detské izby momentálne slúžia ako hosťovské izby. Zdroj: Maxime Brouillet

Chata tiež obsahuje pracovňu a kúpeľňu s práčovňou. Užívatelia túžili po kontakte s prírodou a dosiahli ho na základe impozantného charakteru svojej novej chaty. V budúcnosti priestory oživia výtvarné diela a živé rastliny.

Bezprostredné okolie objektu je spevnené plochými kameňmi v kombinácii so štrkom. Úprava voľne prechádza do prírodného terénu. K chate prislúcha neďaleké mólo so záhradnými ležadlami a slnečníkom.

House on Lake Arthur

Architekti: Ghoche Architecte
Lokalita: Notre-Dame-De-La-Merci, Lanaudière, Québec, Kanada
Plocha: 280 m2
Realizácia: 2022

 

Text: Katarína Mácová
Foto: Maxime Brouillet
Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevené fasády neutrálny interiér presklené plochy
Zdieľať článok

Diskusia