Zdroj: Matalan

Ako si na balkóne a záhrade vytvoriť intímne zákutia

15. 07. 2021
Zdieľať

Možností, ako sa na balkóne, terase či záhrade ochrániť pred zvedavými pohľadmi z ulice alebo od susedov, je niekoľko. Zeleň vo forme popínavých rastlín, drevín či stromov bude vždy tou najkrajšou kulisou. Niektoré z nich dokážete dokonca vypestovať i za pomerne krátky čas.

Listnaté stromy so svetlým vzdušným lístím, ako napríklad breza, muchovník, kvitnúca slivka prunus či jarabina, zabezpečia dostatok súkromia, ale zároveň prepustia do záhrady potrebné svetlo. Stĺpovité druhy stromov tiež poslúžia na zakrytie výhľadu v záhrade, napríklad susedovi do okna. Ich pomerne úzky tvar šetrí priestor, vďaka čomu sa stávajú vhodným riešením do menších záhrad.

Prečítajte si tiež
Neviete, čo s malým balkónom? Týchto 5 nápadov ho premení na miesto, kde budete radi tráviť čas

Rýchlo a jednoducho však vytvoríte zákutie i pomocou treláže a popínavých rastlín. Najrýchlejšie ich zazelenia popínavé letničky, napríklad povojník alebo okrasná fazuľa. Z trvácich rastlín sa hodia rýchlo rastúce popínavé dreviny – pavinič alebo plamienok, ktorý nie je príliš robustný.

Živý plot si takisto môžete vytvoriť veľmi rýchlo. Podľa vašich predstáv to zrejme ešte prvý rok po výsadbe nebude, no aj tu platí, že prihnojovanie a viackrát zopakovaný rez urobia zázrak. Atraktívny živý plot za krátky čas získate, ak na jeho založenie využijete rýchlorastúce druhy listnáčov – vtáčí zob, prípadne aj hrab alebo brest.

V žiadnom prípade by to nemali byť ihličnany (z nich najrýchlejšie rastie cyprusovec leylandský) či vždyzelené druhy, pretože by ste na bohato olistený a vyšší živý plot čakali dlhšie. Aj tu sa dá želaný efekt urýchliť zakúpením vzrastenejších sadeníc. V ponuke sú v súčasnosti dokonca aj celé predpestované živé ploty v nádobách.

Prečítajte si tiež
Ako si vybrať ideálnu záhradnú hojdačku

Pavučinka

Dočasným a pomerne lacným riešením, ako sa schovať pred okolitým svetom, sú textilné závesy a clony. Šikovnejšie gazdinky si dokážu textilnú zástenu zhotoviť aj samy. Stačí vybrať peknú látku, tyč alebo lanko a ušiť pútka. Komu sa nechce šiť, môže si záves či paraván kúpiť. Jemnú moskytiéru s kovovým kruhom využijete hneď dvakrát – vytvorí malé útulné zátišie a zároveň vás zachráni pred dotieravými komármi. Sieťku Bryne za 6,99 € predáva IKEA.

Sieťka nad sedením v záhradke

Zdroj: IKEA

Zelená stena

Výborným optickým oddeľovačom priestoru sú rastliny v akomkoľvek tvare. Ak nemáte miesto na veľký strom alebo krík, skúste to so zelenou stenou. Popínavé rastliny toho nepotrebujú veľa a mnohé druhy vyrastú do výšky už za jednu sezónu. Dobrú službu urobia aj rastliny zasadené do vysokých črepníkov alebo vyvýšené záhony.

Prečítajte si tiež
10 najkrajších stromov, ktoré vám v záhrade vytvoria tieň

Mnohé z nich môžete podľa nálady premiestňovať v celom priestore terasy. Veľké rastliny a stromčeky v mohutných nádobách umiestnite na pojazdné podložky, aby ste si prácu s nimi uľahčili. Lavičku s pergolou SVANÖ kúpite v obchodnom dome IKEA.

Zelená stena v záhrade s hojdačkou

Zdroj: IKEA

NÁŠ TIP

Čím zaručene najrýchlejšie vytvoríte pohodovú a útulnú atmosféru? No predsa textíliami! Obklopte sa koberčekmi, mäkkými vankúšmi a odolnými pufmi na sedenie.

Súkromie na mieru

Záhradné kocky modulárneho systému Leva môžete ľubovoľne rozširovať a vybaviť ďalším príslušenstvom – napríklad kvetináčmi, kuchyňou, skladacím stolom, posteľou či hojdačkou. Rovnako si môžete sami prispôsobiť strechu, dokúpiť drevenú podlahu či vybrať stenu – plnú drevenú, s tabuľovou farbou, látkovú, pavučinovú alebo s lezeckými úchytmi. Za jedinečným dizajnom stojí česká značka Egoé.

Štýlový drevený altánok s lezeckou stenou

Zdroj: Egoé

Kútik s atmosférou

Intímnejší priestor na nerušené relaxovanie vytvoríte aj pomocou zásteny. Vzdušné drevené lamely zabezpečia súkromie, ochránia pred silnejším vetrom a vytvoria príjemný chládok. Navyše vyzerajú skvelo!

Terasa s paravanom a kobercom

Zdroj: Jenna Love

Môžete si na ne zavesiť rastliny v črepníkoch či dlhú svetelnú reťaz. Exteriérovým kobercom, vankúšmi a dekami primiešate farby a vzory a zároveň si kútik príjemne zútulníte. Čo viac by si človek mohol želať?

Text: Katarína Paukeje

Foto: Jenna Love, Egoé, Ikea, Matalan

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Záhradný nábytok
Tagy: altánok balkón dekorácie lampáš terasy záhradné inšpirácie
Zdieľať článok

Diskusia