Zdroj: Ondřej Bouška

Kvalitná a príjemná chata stála majiteľov menej ako jednoizbový byt! Je vhodná aj na celoročné bývanie

25. 08. 2023
Zdieľať

V nadväznosti na charakter malej obce severne od Plzne vznikla chata od re:architekti na spôsob dvojpodlažnej drevostavby. Objekt architektonicky rozvíja hodnotu lokality, ktorá sa vyznačuje pravidelnou zástavbou starých vidieckych domov so sedlovou strechou a klasickou archetypálnou siluetou.

Chata sa nachádza na okraji obce v tesnej blízkosti ihličnatého lesa. Je posledným objektom na prístupovej komunikácii. Jasná identita miesta poskytla architektom ľahký návod, ako pri jej návrhu postupovať. Jednoduché a klasické riešenie sa ukázalo ako to najsprávnejšie.

Obľúbené stavebné riešenie

Okrem formy typickej pre tento druh stavby na území Českej republiky, zohráva nemenej dôležitú rolu aj drevený obklad a remeselné detaily. Chata je ľahko čitateľná a aplikovaním osvedčených procesov aj kvalitne realizovaná za dostupných finančných možností.

Viac z exteriéru chaty si môžete pozrieť v galérii na konci článku.

Do chaty s obdĺžnikovým pôdorysom sa vstupuje cez priechodnú predsieň. Po pravej strane sa nachádza kúpeľňa so sprchovacím kútom a WC. Zdrojom prirodzeného svetla v predsieni je štvorcové okno po jej ľavej strane. Oproti vchodovým dverám sa otvára vstupný priestor dvojkrídlovými dverami ďalej do spoločenského jadra s obývacou izbou s kuchyňou.

Veľkoformátové okno - Chata v Skelnej Huti

Veľkoformátové okno vnáša svetlo do denného priestoru a umožňuje priamy prístup na záhradu. Zdroj: Ondřej Bouška

Záruka príjemnej atmosféry

Zariadenie obývacej izby je skromné, obsahuje jedálenský stôl pre šesť osôb s čalúnenými stoličkami, kreslo ušiak s taburetkou v rohu miestnosti a niekoľko drobných kusov nábytku. Priestor je vybavený veľkoformátovým oknom s možnosťou priameho prístupu na záhradu. Obývacia izba zaujme priestrannosťou a výhľadom na pozemok a krajinnú scenériu za ním.

Prečítajte si tiež
Šperkárka našla ideálne miesto pre svoju tvorbu v nenápadnej chate na lesnej čistinke. Užíva si tam božský pokoj

Pestrosť do interiéru vnáša kuchyňa so špecifickým odtieňom kuchynskej linky, ktorá príjemne ladí so všadeprítomným drevom. Linka pozostáva len z dolnej časti, potrebný úložný priestor poskytuje policový systém inštalovaný namiesto deliacej priečky medzi kuchyňou a schodiskom. Zábradlie v efektnom odtieni sa vyznačuje remeselnou prácou na mieru.

Interiér obývacej časti - Chata v Skelnej Huti

Zariadenie obývacej izby je skromné, obsahuje jedálenský stôl s čalúnenými stoličkami, kreslo ušiak s taburetkou v rohu miestnosti a niekoľko drobných kusov nábytku. Zdroj: Ondřej Bouška

Dobre osvetlená kuchyňa

Štvorcový formát okna sa vyskytuje na stavbe niekoľkokrát, z toho v kuchyni dvakrát. Na poschodí, kam vedie lomené drevené schodisko, jedenkrát. Okrem toho sú zdrojom svetla dve strešné okná umiestnené nad sebou. Z druhej strany sedlovej strechy úplne absentujú.

Symetrická geometria drevenej konštrukcie stĺpov a trámov v prírodnom odtieni dreva rozdeľuje dolné podlažie na šesť menších obdĺžnikov nerovnakej veľkosti. Tie vymedzujú na jednotlivé funkčné zóny.

Kuchyňa s linkou v zelenom odtieni - Chata v Skelnej Huti

Pestrosť do interiéru vnáša kuchyňa v zelenom odtieni, ktorý sa nachádza aj na zábradlí a ladí so všadeprítomným drevom. Zdroj: Ondřej Bouška

Horné podlažie obsahuje spálňu a izbu pre hostí. Podlahy na oboch podlažiach zjednocuje prírodná drevená dosková podlaha. Zdrojom tepla sú kachle umiestnené pri dolnej časti schodiska.

Drevostavba je založená na pätkách, čo umožňuje odvetrávanie pod ňou. Voľný priestor slúži ako izolácia alebo aj ako improvizovaný sklad na palivové drevo, v prípade nevyhnutnosti na iné veci. Rekreačný objekt je celoročne obývateľný. Strechu pokrýva plechová krytina.

Interiér horného podlažia - Chata v Skelnej Huti

Horné podlažie obsahuje spálňu a izbu pre hostí. Zdroj: Ondřej Bouška

Kus lesa priamo v záhrade

Oplotenie parcely tvorí drevený latkový plot nižšej výšky. Rovný trávnatý povrch slúži na všakovaké využitie od tradičných detských hier po športové aktivity.

Výhodou je niekoľko dospelých vysokých ihličnanov, pomerne vzácna súčasť nehnuteľnosti. Počas teplých mesiacov stromy zabezpečujú kvalitný tieň. Celoročne sú nezameniteľnou zvukovou kulisou.

Chata Skelná Huť

Autori:  re:architekti
Lokalita: Skelná Huť, Česká republika
Projekt: 2017
Realizácia: 2019 – 2021
Hrubá podlažná plocha: 95 m²
Obostavaný priestor: 343 m³

Text: Katarína Mácová
Foto: Ondřej Bouška

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevené konštrukcie drevostavba dvojpodlažný dom
Zdieľať článok

Diskusia