S úctou a pokorou vdýchli život tradičnej drevenici v Tatrách, v interiéri nechali vyniknúť všetko pôvodné
Niet nad typické dreveničky, ktoré nájdeme v našich horách. Na pohľad malebná súčasť slovenskej histórie ladí s okolitými lesmi tak, akoby k sebe vždy patrili. Nečudo, že mnohí majitelia sa dnes rozhodnú radšej investovať do rekonštrukcie, ako starú chalupu zbúrať a postaviť novú. I keď moderná architektúra ponúka neuveriteľne veľa možností a zaujímavých prvkov, typická drevenica stále zostáva drevenicou.
Tak, ako v každej chalupe, aj v tejto drevenici vo Vysokých Tatrách sa pred premenou nachádzalo množstvo zbytočností – nánosov starých čias. Jej hlavné pozitíva spočívali v unikátnom prepojení nielen s históriou, ale predovšetkým s prírodou.
Z hlavnej miestnosti môžete pozorovať okolité hory a lesy ako na dlani. Práve tento moment bol základom celej rekonštrukcie: vyčistiť interiér od nepotrebných vecí, ponechať len potrebné, zvýrazniť krásu pôvodného a vniesť dnu prírodu.
S úctou a pokorou k histórii
Pre architektov z ateliéru ČERVENÁSVITEK bolo dôležité ponechať z pôvodnej drevenice všetko, čo sa dalo opraviť, ošetriť, zakonzervovať. Jakub Svitek, jeden z autorov projektu premeny, či skôr zobytnenia starej drevenice, hovorí:
„Našou snahou bolo jemnými zásahmi vdýchnuť život hlavnej miestnosti. Snažili sme sa ponechať pôvodné konštrukčné prvky všade, kde to bolo možné. Ak bolo potrebné doplniť nové prvky, riešili sme to s úctou a pokorou.“
Výsledkom je interiér, ktorý vdýchol drevenici druhý život a zároveň nechal vyniknúť všetko pôvodné.
Pôvodné, stropy, skriňa aj posteľ
V prvom rade sú to pre drevenice typické stropy. Podarilo sa zachovať pôvodné, samozrejme, museli prejsť ošetrením a konzervovaním. V hlavnej miestnosti, ktorej sa rekonštrukcia dotkla najviac zostali zachované aj niektoré cenné kusy nábytku – pôvodná skriňa, posteľ, lavica a tiež kachle.
Zaujímavosťou je, že pri prehliadke domu sa na povale našiel sedací nábytok – kreslá, ktoré sa dali prečalúniť a farebne oživiť. Tyrkysová a jemne ružová farba nového čalúnenia osviežuje celú hlavnú miestnosť. Pôvodné okenné otvory zútulňujú biele závesy až po zem.
Otvor do prírody
Vzhľadom na krásu okolitej prírody sa autori premeny predsa len rozhodli pre jeden väčší zásah. Je ním netypický sklenený priezor smerom do úchvatnej krajiny lesov. Architekti ho nazývajú otvor do prírody, v ktorom môžete sledovať zapadajúce slnko za korunami stromov pri zvuku praskajúceho dreva v kachliach. Treba niečo viac?
Drevenica vo Vysokých Tatrách
Architektonický ateliér: ČERVENÁSVITEK
Autori: Ing. arch. Tereza Červená, Ing., Ing. arch. Jakub Svitek
Lokalita: Vysoké Tatry
Realizácia: 2020
Plocha: 52 m2
Sabína Zavarská
Foto: ateliér ČERVENÁSVITEK