Ako sa býva na vode? Sebestačný plávajúci dom poteší úspornými riešeniami, ale aj milovníkov pekných interiérov
Tak, ako sú u nás v obľube malé úsporné domy, tzv. tiny houses, Holanďania fandia plávajúcim domom na vode. Predstavíme vám jeden z nich: minimalistický, ekologický, dokonca i sebestačný.
Holandsko ako prímorská krajina si plne uvedomuje nedostatok pevnej zeme. Navyše až 30 percent krajiny pokrýva voda. Nečudo, že domáci hľadajú riešenie bývania na vode.
V plávajúcich domoch v zrevitalizovanom kanáli v štvrti Buiksloterham v Amsterdame našlo postupne svoj domov takmer 150 obyvateľov. Táto lokalita má priemyselnú minulosť. Dnes je jednou z najrýchlejšie sa meniacich mestských častí a pulzujúcim centrom kultúry.
Ekologické susedstvo a princíp zdieľania
Myšlienka ekologického susedstva na vode s názvom Schoonschip vznikla ešte v roku 2010, keď sa zakladatelia projektu spojili s podobne zmýšľajúcimi priateľmi a známymi. Komunita je dnes takmer sebestačná. Prevádzkuje vlastnú súkromnú elektrickú sieť, pričom prebytky z domácností ukladá do batérií.
Elektrinu získava z fotovoltických systémov a domy vykuruje tepelnými čerpadlami, ktoré odoberajú teplo z vody v kanáli. O príjemnú a stálu teplotu počas celého roka sa starajú nízkoteplotné podlahové vykurovanie a izolácia konštrukcie z prírodných materiálov. Všade, kde to len bolo možné, boli použité udržateľné materiály a inštalácie.
Všetky fotografie nájdete v galérii na konci článku.
Rovnako hospodárne sa tu narába aj s odpadovou vodou. Domácnosti medzi sebou navzájom a pobrežím spája inteligentné mólo. Z hornej časti funguje ako chodník a miesto, kde sa ľudia stretávajú. Dole pod hladinou prepája domy prostredníctvom sietí a odpadových rúr.
Projekt je udržateľný nielen v ekologickom ponímaní, ale aj v sociálnom – obyvatelia spolupracujú a zdieľajú spoločné zdroje. Dohodli sa dokonca, že sa vzdajú osobných áut a namiesto nich si budú medzi sebou požičiavať elektromobily a elektrobicykle.
Kocka so skosenou strechou
Plávajúce domy sú vďaka svojim malým rozmerom zároveň mimoriadne energeticky efektívne a ekologické. Hoci sú medzi sebou prepojené a ich obyvatelia zdieľajú podobné hodnoty, sú zároveň jedinečné svojím dizajnom a architektúrou. Každý majiteľ si totiž mohol vybrať architekta podľa vlastného uváženia.
„Klient chcel, aby sme navrhli dom, ktorý by maximalizoval priestor v rámci objemových hraníc pozemku a stále mal typový, no zároveň prekvapivý tvar domu. Má šikmú strechu, ale lem strechy je do pôdorysu otočený diagonálne, čo umožnilo optimalizáciu využiteľného priestoru vo vnútri a otvorený architektonický dizajn zvonku,“ povedali architekti o koncepte.
Rovnováha ako kľúčový prvok
„Pri stavbe na vode je kľúčová rovnováha, takže každý zásah v priestore si vyžaduje prepočítanie konštrukcie,“ vysvetlili architekti.
Aj keď Floating Home pre nich predstavoval nové výzvy, tento dynamický dom je pozoruhodným príspevkom do komunity Schoonschip. „Bolo náročné navrhnúť a postaviť skosené tvary, vďaka ktorým je jedinečný vo svojom výraze. Ale stálo to za to,“ zhodli sa architekti.
Ako pri iných projektoch, aj v tomto prípade kládli architekti dôraz na to, aby na každej úrovni prepojili architektúru s interiérovým dizajnom. Vonkajší vzhľad plávajúceho domu je výsledkom štúdie rozšírenia priestoru v interiéri a naopak.
Všetky priestory prepojili s átriom, ktoré má tri podlažia a dispozíciu rozšírili o dvojúrovňové napojenie na lodžiovú terasu tesne nad vodnou hladinou.
Tmavá fasáda, svetlý interiér
Fasáda z dreva moreného načierno vyzdvihuje sochársku kvalitu objektu. Na rozdiel od tmavého exteriéru sú interiéry žiarivo biele a presvetlené, natreté bielou farbou a doplnené svetlými drevenými povrchmi.
Farebné akcenty v tomto prípade dodávajú nábytok, dekorácie a rastliny.
Plný svetla a podmanivých výhľadov
Vnútorné obytné zóny sú otvorené a majú množstvo prirodzeného svetla. Na horné poschodia vedie dizajnové a čiastočne otvorené schodisko. To v kombinácii s vysokými stropmi vytvára dojem priestrannosti.
Interiér a fasáda sa pohrávajú s pohľadmi do okolia. Výhľady z panoramatických okien sa objavujú a miznú podľa toho, ako sa v dome pohybujete. Z kuchyne na najvyššom podlaží osvetlenej prirodzeným svetlom, ktoré vstupuje aj cez strešné svetlíky, je azda najkrajší výhľad na vodnú hladinu.
Sebestačný plávajúci dom
Nehnuteľnosť: Ekologický plávajúci dom Floating Home, ktorý je súčasťou nedávno vytvorenej plávajúcej dediny so 46 domácnosťami.
Architekti: i29 architects
Interiérový dizajn: Simon Sintenie
Lokalita: Amsterdam, Holandsko
Obytná plocha: 160 m2
Realizácia: 2020
Text: Sláva Štefancová
Foto: i29 / Ewout Huibers
Zdroj: časopis Môj dom špeciál