Rodinný dom ako z filmu: Maximálne pohodlie a z každej miestnosti jedinečný výhľad

15. 06. 2020
Zdieľať

O tom, ako bude výsledný projekt vyzerať, vždy rozhoduje komunikácia medzi architektom a majiteľom. Ak sa ich predstavy veľmi nezhodujú, bude to vidieť. Našťastie, pri projekte priestranného rodinného domu v kopcovitom prostredí moravských Heroltíc si klient s architektom rozumeli takmer ideálne.

Ďalším predpokladom úspechu bol fakt, že pozemok vyberali spolu. Tým sa vyhli častým komplikáciám, že pozemok je síce z pohľadu majiteľa skvelý, ale architekt v ňom vidí niekoľko problémov.

Rodinný dom v Heralticiach

Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Výsledkom spolupráce všetkých zúčastnených strán malo byť kvalitné rodinné bývanie. Dôležitú úlohu zohráva prepojenie s prírodou a jedinečné výhľady. To sa podarilo na výbornú – z každej miestnosti domu je jedinečný výhľad, ktorý architektúra iba rámuje.

Prečítajte si tiež
Moderný drevený bungalov z prefabrikátov zmontovali na mieste
Rodinný dom v Heralticiach

Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Hlavný byt je v jednej rovine

Rodinný dom stojí v spodnej časti svahovitého pozemku. V suteréne, ktorý nadväzuje na ulicu, sa nachádza garáž a apartmán pre hostí. Na prízemí, ktoré je zo suterénu prístupné nielen schodiskom, ale tiež výťahom, je umiestený obytný priestor domácich. Naň nadväzuje rozsiahla vonkajšia terasa, ktorá sa vznáša nad údolím. Exteriérové úpravy pozemku nadviazali na prírodný charakter lokality, zodpovedá mu aj výber ovocných a okrasných stromov, krov a bylín.

Rodinný dom v Heralticiach

Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Suterén zapustený do svahu

Veľká časť suterénu je zapustená do svahu. Dom teda pôsobí ako nižší, stavba neruší okolité prostredie, nadväzuje na prírodný reliéf. Zaujímavosťou sú okenné otvory obytnej časti domu, ktoré sú vsadené za 1,5 m hlbokými lodžiami. Dodávajú interiéru intimitu a umožňujú priamy výstup do exteriéru zo všetkých obytných miestností.

Rodinný dom v Heralticiach

Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Konštrukcia domu a použité materiály

O technických detailoch nechávame prehovoriť autora projektu Martina Klimeckého:

„Dom má železobetónovú nosnú konštrukciu, kombinovanú s tehlovým nosným a výplňovým murivom. V hlavnom obytnom priestore nosnú konštrukciu dopĺňajú oceľové stĺpiky. Stavba je riešená ako jeden celok s celou nosnou konštrukciou vo vnútri, pod zateplením. Je priznaná a spoluvytvára interiér domu. Fasádu domu sme vyriešili ako kombináciu kontaktného zateplenia s hladkou brúsenou omietkou a sendviča s povrchom pohľadovej železobetónovej monierky.“

moderná detská izba so zavesenou stoličkou a veľkou terasou

Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Cement, dubová dyha, železobéton a sklená mozaika

Interiéru vládne pohľadový železobetón, ktorý architekt použil na stropoch a schodisku. Na väčšine stien je sadrová omietka. Podlahy tvoria ručne vyhladzované cementové stierky. Kúpeľne sú kompletne obložené sklenou mozaikou. Pocit vzdušnosti dotvárajú Interiérové dvere so skrytou zárubňou, ktoré sú v celej výške miestností.

Prečítajte si tiež
Súťaž Interiér roku: Moderný dom s pohodlím ako na chalupe
priestranná spoločenská miestnosť s jedálenským stolom a terasou

Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

Nábytok na mieru zútulňuje interiér vďaka dubovej dyhe. Je zámerne ponechaná vo svojej prirodzenej štruktúre i farebnosti. Výnimkou je na bielo lakovaná kuchynská linka. Zariadenie spestrujú originálne kúsky: červené ležadlo v hlavnej dennej zóne či závesné kreslo v detskej izbe. Mimochodom, všetok čalúnený nábytok je od českého výrobcu.

obývacia izba s kozubom

Zdroj: MgA. Lenka Mitrenga

RD Heroltice

Autor: ing.arch. Martin Klimecký

Lokalita: Heroltice u Tišnova, ČR

Projekt: 03/2015 – 08/2017

Realizácia: 08/2017 – 05/2019

Úžitková plocha: 597 m2

Zastavaná plocha: 437 m2

Obstavaný priestor: 2603 m3

Sabína Zavarská

Foto: MgA. Lenka Mitrenga

Kategória: Návšteva
Tagy: moderná architektúra moderné domy rodinné domy
Zdieľať článok

Diskusia