Starý dom v Michalovciach mal to najlepšie za sebou. Po veľkej premene je pozemok na nepoznanie, domáci tu majú vidiecku idylku
Prestavba rodinného domu z polovice 20. storočia, ktorý bol obeťou rôznych nevhodných stavebných zásahov. Okrem iracionálnych dostavieb bol interiér tmavý a nemal žiaden priamy kontakt so záhradou. Dnes je vďaka rekonštrukcii od štúdia Atrium Architekti svetlý a otvorený.
Dom na Farskej ulici v Michalovciach bol ako jeden z mnohých na Slovensku – „kocka“ z polovice minulého storočia bola svedkom nie práve ideálnych dostavieb. Najväčším problémom pôvodnej stavby bol nedostatok prirodzeného svetla a zahataný kontakt so záhradou. Prostredie okolo domu je pritom príjemné – neďaleko sa nachádza mestský park s riekou Laborec. V čase, keď už aj okolité stavby prešli obnovou, sa stal jedným z mála nedotknutých modernizáciou.
Čas na premenu
Majitelia sa v roku 2014 rozhodli, že dozrel čas na premenu, a tak oslovili architektov z ateliéru Atrium Architekti. Po dôkladnom zvážení a spoznaní predstáv domácich priniesli odvážny návrh premeny, ktorý zo staršieho rodinného domu vyčaroval moderné bývanie so všetkým, čo k nemu patrí – s dostatkom prirodzeného svetla i spojením so záhradou.
Prestavba zahŕňala asanáciu pôvodného muriva až po úroveň podlahových dosiek. Architekti zachovali východiskovú šírku pôdorysu, ale projekt natiahli do dĺžky smerom do záhrady. Nový, čiastočne podpivničený kváder s nízkou valbovou strechou a terasou od ulice delí tradičná predzáhradka. Odstránením nánosov minulosti z prednej fasády vznikol minimalistický vzhľad s dvoma menšími oknami.
Vstup svetla do interiéru
Celému domu zvonka i zvnútra dominuje biela farba a svetlo – je to presný opak nedávnej minulosti stavby. Ako architekti dostali svetlo dovnútra? Dvoma hlavnými prvkami. Prvým je masívny strešný svetlík po celej dĺžke domu a druhým otvorenie obývacej izby do krásnej záhrady s vodnou plochou a novým záhradným domčekom. Čierne akcenty detailov ešte viac zdôrazňujú jeho moderný, nadčasový výraz. Plynulý prechod von umožňuje krytá terasa obložená drevom, ktorá sa končí nízkym schodiskom.
Dispozičné zmeny
Úpravy umožnili umiestniť dennú zónu, ktorá zahŕňa kuchyňu, jedálenský kút a obývačku, do zadnej časti. Vďaka tomu na ňu priamo nadväzuje terasa a samotná záhrada – stačí otvoriť presklené dvere a ste vonku.
Vstup do domu je z bočnej strany cez kryté zádverie. Cez chodbičku sa dostanete do haly, ktorá spája všetky obytné miestnosti a zahŕňa aj schodisko do suterénu. Vďaka zábradliu z číreho skla je schodisko takmer neviditeľné. Naľavo, teda v prednej časti domu, sú dve spálne.
Denná zóna
Otvorená denná zóna kombinuje obývačku s kuchyňou a jedálenským kútom. Nadväzuje na centrálnu halu, je však položená o tri schodíky nižšie. Obývacej časti dominuje knižnica s výrazným rastrom a kuchyni biela linka s plnými dvierkami. Čierny posuvný rebrík, známa súčasť historických knižníc, pôsobí ako výrazný detail dizajnu. V knižnici je zabudovaný aj pracovný kút. Sivá sedačka a kuchynský ostrov tvoria farebný priechod od bielej k čiernym akcentom.
Výhľad do záhrady
Keď sa postavíte chrbtom ku záhrade, zaujmú vás dve veci. V prvom rade je to výhľad na terasu a do záhrady cez nové veľkorozmerné presklenie. V druhom sú to čierne keramické krbové kachle, umiestnené pri okne presne oproti vstupu do dennej zóny, teda medzi kuchynskou a obývacou časťou.
Pohľad z haly
Dva najdôležitejšie momenty prestavby na jednom zábere. Presvetlenie pomocou pásu strešných svetlíkov a presklená stena do záhrady. Prevýšenie stropu až po hrebeň strechy vybavenej svetlíkmi prinieslo neobvyklú kvalitu priestorových vzťahov. Na prvý dojem preto uchváti vertikálnosť zariadenia a jeho nepozorované splynutie so stenami. Všimnite si zníženú úroveň podlahy nielen smerom do obývačky s kuchyňou, ale aj smerom k schodisku do suterénu.
Terasa
Medzi interiérom a záhradou vznikol priestor terasy s dreveným obložením. Tiahne sa po celej šírke domu a rámuje ju biely múr a stĺpy. Priesvitné zastrešenie hlavnej časti terasy chráni pred nepriazňou počasia, ale svetlo necháva preniknúť. Okrem nábytku na relax tu majú domáci aj odkladací priestor na palivové drevo. Po schodíkoch nižšie zídete do záhrady.
Hlavná spálňa
Hlavná, prakticky a podľa zásad minimalizmu zariadená spálňa sa nachádza po ľavej strane od vstupu. Na rozdiel od druhej spálne má okno navyše zboku a vlastnú kúpeľňu s vaňou, umývadlom a WC. Susedná menšia izba využíva oddelenú kúpeľňu so sprchovacím kútom a technickým zázemím.
Záhradný domček s vonkajšou kuchyňou
V rámci prestavby pribudol aj záhradný domček z pohľadového betónu, stojaci v prednej časti záhrady rovnobežne s terasou. Je široký ako samotný dom. Zútulňuje ho obklad z dreva a priehľad v strede do vzdialenejšej časti záhrady. Zľava slúži ako sklad, sprava ako letná kuchyňa, uprostred je sedenie. Priestor medzi terasou a domčekom skrášľuje výsadba. Cez záhradu za domčekom pokračuje kľukatá cestička. Niekdajšiu garáž supluje kryté parkovacie miesto.
Dom v Michalovciach
Architektonické štúdio: Atrium Architekti
Lokalita: Michalovce, Slovenská republika
Zastavaná plocha: 243,5 m2 (rodinný dom), 38,67 m2 (letná kuchyňa)
Podlahová plocha: 195,62 m2, 43 m2 (terasa)
Projekt: 2014
Realizácia: 2022
Náklady: 150 000 €
Text: Sabína Zavarská, Katarína Mácová
Foto: Matej Hakár