Zdroj: Parnagian Architects LLC

Ako by mal vyzerať ideálny dom do povodňovej oblasti

30. 08. 2021
Zdieľať

Bez ohľadu na to, či sa váš pozemok nachádza blízko rieky, močiarov, jazera alebo mora, keď sa zvýši hladina vody, ohrozí to aj vaše bývanie. Podobný problém riešili architekti z ateliéru Parnagian Architects. Ich úlohou bolo vytvoriť trvalú náhradu viacgeneračného rodinného domu v nízko položených slaných močiaroch náchylných na povodne, ktorý bol počas hurikánu nenávratne poškodený.

Pozemok sa nachádza na konci malého polostrova. Na západ je obchodná lodenica a prístav, ale na sever, juh a východ očarujúci výhľad na záliv. Architekti museli vychádzať z obmedzení, ktoré nepovoľovali stavbu, mimo stopy predchádzajúceho domu.

Trojpodlažný moderný dom s presklenou fasádou

Dom má tri podažia a každé ma svoju funkciu. Zdroj: Parnagian Architects LLC

A tak jeho úzka a obdĺžniková forma bola daná automaticky. Exteriér je maskovaný vzorovanou dažďovou clonou – skladá sa z cédrových dosiek „Atlantic White“. Postupom času sa ich farba zmení na prírodnú sivú a dom bude vyzerať akoby sem patril odjakživa.

Prečítajte si tiež
Českí architekti postavili dom na diaľku. Sebestačná drevostavba využíva solárnu energiu a dažďovú vodu

V hlavnej miestnosti takmer ako vonku

Spojený obývací, jedálenský a kuchynský priestor funguje vďaka preskleniu od podlahy až po strop prakticky ako vonkajšia miestnosť. Efekt znásobuje dvojnásobná výška stropu. Zaujímavo umiestnená je malá pracovňa, ktorá z druhého poschodia „pozerá“ do priestoru nižšie a ponúka ešte lepší výhľad ďalej do krajiny.

Perforovaná cédrová fasáda na dome

Perforovaná cédrová fasáda prestupuje do interiéru vo forme stropného obkladu. Zdroj: Parnagian Architects LLC

Dažďová clona, ktorá tvorí fasádu domu, využíva rôzne druhy pórovitosti – užšie a širšie voľné miesta. Vďaka tomu vzniká živá hra svetla a tieňa v interiéri po celý deň. Dažďová ochrana zároveň funguje ako filter chrániaci pred intenzívnym svetlom a teplom zo slnka. Spojená denná zóna, ktorej dve strany sú bez fasádnej ochrany, slúži ako tienisté útočisko v rozľahlej krajine. Priestoru dominuje voľne stojaci krb na drevo.

Tri podlažia s jasným členením

V priestorovo najmenšej základni domu na prízemí je len hlavný vstup a schodisko. Popri ňom sú zvonku „na drevenej palube“ umiestnené dve vonkajšie sprchy. Prvé podlažie patrí otvorenej dennej zóne s výhľadmi, na opačnej strane je spálňa s hygienickým zázemím a šatňou. Na najvyššom podlaží sa nachádzajú tri ďalšie spálne, pracovňa, práčovňa a kúpeľne.

Prečítajte si tiež
Óda na stredomorskú architektúru: Svetlý dom s átriom uprostred

Biely dub, cement, céder i sadrokartón

Perforovaná cédrová fasáda prestupuje do interiéru vo forme stropného obkladu. Základom materiálovej palety vo vnútri domu sú: biely dub, z ktorého je podlaha a nábytok, na bielo natretá cementová doska a sadrokartón. Nevšedná rezidencia čerpá elektrickú energiu zo slnka – vďaka množstvu fotovoltaických panelov na mierne zvažujúcej sa streche naklonenej presne tým správnym smerom.

Presklená fasáda v obývačke v dome pri mori

Spojený obývací, jedálenský a kuchynský priestor funguje vďaka preskleniu od podlahy až po strop prakticky ako vonkajšia miestnosť. Zdroj: Parnagian Architects LLC

Pozitíva, ktoré vyzdvihla porota

Rezidencia Salt Box, ako príjemnú skrýšu „na nohách“ nazvali architekti z ateliéru Parnagian Architects, získala Cenu poroty v rámci udeľovania cien Architizer A+Awards 2021.

Prečítajte si tiež
Modulárnu malú chatku posadili na piliere bez nutného zásahu do terénu

Čo porotu zaujalo?

Budova veľmi pekne sedí vo svojom prostredí. Použitie fasády, ktorá chráni pred slnkom i dažďom ako organizačného prvku, je mimoriadne úspešné. Stavba má dobré proporcie, využitie materiálov je skromné.

Rezidencia Salt Box

Architektonický ateliér: Parnagian Architects LLC

Hlavný architekt: Brian Parnagian, AIA

Lokalita: Mantoloking, Spojené štáty

Plocha: 223 m2

Realizácia: 2018

Sabína Zavarská

Foto: Parnagian Architects LLC

Zdroj: v2com

Kategória: Návšteva
Tagy: ekologické domy moderná architektúra moderné bývanie presklené fasády prírodné materiály rodinný dom víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia