
Storočný byt obnovila architektka pre seba, no takú zmenu by ste asi nečakali. Cítiť v ňom nefalšovanú minulosť Bratislavy
Premenený byt so silnou esenciou bratislavskej minulosti sa nachádza v dome z roku 1926 na Paulínyho ulici. Pôvodne v ňom boli kancelárie, neskôr bol prispôsobený na bývanie zamestnancov výťahárskej firmy. Po desaťročiach sa dostal do rúk architektky Karolíny Bujdákovej, ktorá si ho upravila pre seba. Projekt odhalil vrstvy histórie bytu a spojil originálne prvky s modernými zásahmi.
1. Spálňa
Spálňa sa pýši zeleným odtieňom stien, ktorý vznikol odkrytím vrstiev starých maľoviek. Tmavozelená valčeková maľba prepožičiava miestnosti nezameniteľný historický ráz. Pôvodné dvojité drevené okná a kazetové dvere boli starostlivo zrepasované, aby zachovali estetiku minulosti.
2. Obývačka
Základom rekonštrukcie bolo pátranie po vrstvách, ktoré vznikali počas 100-ročnej histórie bytu. „Originálna skladba vrstiev v tomto priestore nazbieraná počas dekád tvorí jeho charakter. Farebná paleta stien vznikla oškrabaním hornej vrstvy maľovky, čo odhalilo kombinácie farieb, ktoré sa rokmi prekrývali. Každá miestnosť vďaka tomu získala vlastný charakter a odtieň,“ uvádza architektka.
Obývacia izba dýcha teplými krémovo-hnedými tónmi, ktoré osviežujú nečakané fragmenty sýtomodrej. Táto kombinácia vytvára harmonický, no zároveň dynamický priestor. Počas prác odhalili aj zamurované okno – jeho obnova je jednou z možností do budúcnosti.
3. Kuchyňa
Zaujímavou súčasťou storočného bytu po premene je kuchynská linka z nehrdzavejúcej ocele. Kuchyňa v technickom gastroštýle je čitateľným príkladom modernej vrstvy, ktorá byt posúva do súčasnosti. Funkčnosťou a minimalistickou eleganciou dopĺňa textúrované steny odhaľujúce historické vrstvy, ktoré sa v priestore rokmi prekrývali. Neveľká miestnosť hrá farebnými tónmi od žltej po ružovú.
V užšom trakte bytu boli zachované pôvodné olejové sokle, ktoré sa harmonicky prelínajú s novými materiálmi a tvoria spojenie medzi minulosťou a prítomnosťou.
4. Úloha rastlín
Udržateľnosť a rešpekt k historickým hodnotám vytvárajú harmonický interiér. Bez zelene, ktorá miestnosti osviežuje, by to však nebolo ono. Všimnite si aj starostlivo vybrané moderné osvetlenie, ktoré upozorňuje na repasované kusy. Čo všetko sa podarilo zachovať? Dvojité drevené okná, parkety, dvere, vstavanú skriňu vo vstupnej chodbe, radiátory.
„Rokmi sa tu nezachovali pôvodné mosadzné kľučky a okenné rozvory, preto sme hľadali typ kovaní, ktoré sa v čase vzniku domu používali v Bratislave, a zháňali ich kópie zo surovej mosadze, ktorá časom prirodzene pracuje a mení sa,“ spresňuje detaily rekonštrukcie architektka.
Pôvodné kľučky sa nezachovali, a tak architektka zháňala kovanie, ktoré sa v tom čase v Bratislave používali. V byte sa teraz nachádzajú kópie zo surovej mosadze. Zdroj: Matej Honč
5. Kúpeľňa
V kúpeľni vyniká kontrast medzi jemnou bielou mozaikou a surovosťou neomietnutých stien. Táto kombinácia zachytáva príbeh bytu, ktorý spája minulosť so súčasnosťou. Jednokrídlové okno prepúšťa prirodzené svetlo, zeleň v keramických kvetináčoch pridáva priestoru jemný nádych života. Aj kúpeľňa je dôkazom filozofie premeny: rekonštrukcia neprezentuje stav, ako byt vyzeral v minulosti, ale ukazuje jeho príbeh v čase a priestore.
Kontrast medzi novým a starým zjemňujú interiérové rastliny, ktoré celému bytu pridávajú na útulnosti Zdroj: Matej Honč
Slovo autorky
„Byt pri SNG je prezentáciou nášho uvažovania o hodnotách, špecifikách a výnimočnostiach existujúcej architektúry a zároveň príkladom integrovania súčasného spôsobu života do staršieho bytu. Žiadny iný byt (ani rovnaký byt o poschodie nižšie či vyššie) nebude nikdy vyzerať rovnako práve vďaka kombinácii vrstiev, ktoré sa v ňom v čase nahromadili,“ uzatvára Karolína Bujdáková.
Možno je čas na zmenu!
Aj vy túžite po štýlovej kuchyni, ktorá bude vyzerať ako od architektov? Možno je ten správny čas na zmenu!
Práve teraz prebieha na našom webe súťaž, v ktorej môžete vyhrať modernú kuchyňu na mieru aj so spotrebičmi v hodnote až 10 000 €.
Súťaž je jednoduchá – stačí vyplniť krátky formulár a ste v hre: https://mojdom.zoznam.sk/kuchynapreteba/
Každý byt je jedinečný svojim príbehom, minulosťou, prítomnosťou aj všetkým, čo bolo a vznikalo medzi tým. Byt pri SNG ukazuje tieto vrstvy v jedinečnej kombinácii.
Zdroj: Matej Honč
Byt pri Slovenskej národnej galérii
Názov projektu: Byt pri SNG
Autorka projektu: Ing. arch. Karolína Bujdáková
Plocha bytu: 63 m²
Lokalita: Paulínyho ulica, Bratislava
Projekt: 2023
Realizácia: 2024
- Po sto rokoch otvorili zaklopený železobetónový strop.
- Jedinečná maľovka vznikla oškrabaním vrstiev, ktoré sa rokmi prekrývali.
- Antikorová linka je pri historických prvkoch bytu nečakaným kontrastom.
- Pôvodné kľučky sa nezachovali, a tak architektka zháňala kovanie, ktoré sa v tom čase v Bratislave používali. V byte sa teraz nachádzajú kópie zo surovej mosadze.
- Kontrast medzi novým a starým zjemňujú interiérové rastliny, ktoré celému bytu pridávajú na útulnosti
- Každý byt je jedinečný svojim príbehom, minulosťou, prítomnosťou aj všetkým, čo bolo a vznikalo medzi tým. Byt pri SNG ukazuje tieto vrstvy v jedinečnej kombinácii.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Matej Honč
Zdroj: Časopis Môj dom