Pod vrstvou omietky objavili staré maľby. Steny bytu v Karlových Varoch pripomínajú obrovské plátna

Pod vrstvou omietky objavili staré maľby. Steny bytu v Karlových Varoch pripomínajú obrovské plátna

Galéria (18)
Zdroj: Radek Úlehla
25. 09. 2023
Zdieľať

Atmosféra Karlových Varov dokáže učarovať prakticky každému, kto sa stratí v jej historických uličkách s nekonečným stúpaním a zrekonštruovanými fasádami obklopenými kúpeľnými lesmi. Pravdepodobne sa to prihodilo aj mladému mužovi žijúcemu v zahraničí. Architektky z Plus One Architects premenili jeho trojizbový byt na dovolenkové sídlo.

Byt s rozlohou 76 metrov štvorcových sa nachádza na Svahovej ulici v blízkosti kolonády. Pôvodne disponoval trikrát väčšou rozlohou, niekdajšie zmeny však už nemožno vrátiť späť.

Napriek tomu byt charakterizuje kvalitné priestorové usporiadanie. Autorky oprostili interiér od všetkých nevhodných zmien. Rekonštrukciou získal tiež pôvodnú svetelnosť a výšku.

Prekvapenie pod vrstvou omietky

Ďalším benefitom nehnuteľnosti je orientácia na dve strany – do ulice pri lese a tichého vnútrobloku. Celkové presvetlenie interiéru pomohlo rozvinúť dizajnový koncept na báze minima zariadenia. Architektky dostali pri navrhovaní od majiteľa voľné ruky. Záväzná bola len výška rozpočtu. Plány im v dobrom zmysle slova narušilo odkrytie pôvodných malieb.

Prečítajte si tiež
Bahenná omietka a ďalšie prírodné materiály. Hotovú rodinnú oázu sa im podarilo vytvoriť na nehostinnom mieste

Tie prekvapivo natoľko dobre vizuálne zafungovali, že sa rozhodli nechať ich priznané. Zmes ružovej, modrej a hnedej jednotlivo na vybraných stenách evokuje veľkorozmerné maliarske plátna. V pomere bielych omietok vytvárajú predstavu malej súkromnej galérie s kolekciou obrazov. V súvislosti so stropmi zase odkazujú na historickosť miesta. Pôsobia unikátne.

Steny bytu v Karlových Varoch s priznanou pôvodnou maľbou.

Zmes farieb na stenách evokuje veľkorozmerné maliarske plátna. Zdroj: Radek Úlehla

Bytu praje logická organizácia miesta

Do bytu sa vstupuje cez malú asymetrickú predsieň, na ktorú nadväzuje podlhovastá chodba. Po jej pravej strane sa nachádza medzipriestor so skriňou, z ktorého sa vstupuje do jednej väčšej spálne s nepravidelným pôdorysom a jednej menšej, pravdepodobne hosťovskej. Obe sú vybavené pôvodnou drevenou doskovou podlahou, ktorá miestnosti opticky predlžuje.

Prečítajte si tiež
Výnimočná premena bytu: Pod stropmi našli trámy, pod omietkou fresky

K najväčším priestorom patrí samostatná obývacia izba s dverným otvorom bez dverí. Zdrojom prirodzeného denného svetla je dvojica kastlových okien. Ostatné miestnosti obsahujú po jednom okne. Dominantnou obývacej izby je kachľová pec v rohu miestnosti. Spolu so štyrmi radmi bielych kachličiek na stene oproti vytvárajú vzájomný kontrast.

Obývačka so starou kachľovou pecou.

Kachľová pec v rohu je dominantou obývačky. Upúta hlavne kontrastnou farbou. Zdroj: Radek Úlehla

Sila atmosféry tkvie v malých detailoch

Zámerom bolo narušiť historický ráz piecky modernejším prvkom. Zariadenie miesta je jednoduché, tvoria ho dve dizajnové minimalistické sedačky umiestnené oproti sebe, konferenčný stolík a perzský koberec. Vykurovacie telesá štýlovo dokonale zapadajú, splývajú so stenou a sú priam neviditeľné. Rešpektujú vizuálny kontext nehnuteľnosti.

Oproti vstupu do bytu je situovaná kuchyňa, vybavená priehľadom v stene do obývacej izby vo forme výdajného okienka. Úzka kuchyňa obsiahla len menšiu kuchynskú linku. Časť s drezom poňal ostrov.

Okrúhly jedálenský stôl s dvoma stoličkami dostal miesto voľne pred oknom. Tmavý set akcentuje dosvetla ladený priestor. Lepšiu plynulosť pohybu po byte aj tu zabezpečuje dverný otvor.

Prečítajte si tiež
Obnažený interiér, ktorý rebeluje proti modernej výstavbe v historickej štvrti mesta

Zdanlivo rovnaký povrch kachličiek

Po ľavej strane s orientáciou do vnútrobloku sa vedľa kuchyne nachádza kúpeľňa so sprchovacím kútom a toaletou. Zaujme približne trojuholníkovou dispozíciou a v detaile podlhovastými kachličkami v menej obvyklom kolmom usporiadaní na seba. Zvláštnosťou je niekoľko kachličiek s reflexným efektom, ktoré vplyvom dopadu svetla menia farby.

Zastúpenie rôznych geometrických línií dopĺňa okrúhle zrkadlo nad umývadlom v jednoduchom dizajne. Kúpeľňu spolu s ostatnými priestormi s výnimkou spální zjednocuje jednoliata polyuretánová stierka.

Byt dýcha kvalitným materiálovým vybavením a dizajnovým zariadením i doplnkami českej aj zahraničnej výroby.

Kúpeľňa s umývadlom a sprchovacím kútom.

Zvláštnosťou obloženia v kúpeľni sú kachličky s reflexným prvkom, ktoré po dopade svetla menia farbu. Zdroj: Radek Úlehla

Byt v Karlových Varoch

Autor: Plus One Architects
Lokalita: Svahová ulica, Karlove Vary
Rozloha: 76 m2
Projekt: 2021
Realizácia: 2022 – 2023

Text: Katarína Mácová
Foto: Radek Úlehla

Kategória: Návšteva
Tagy: biela omietka dekoratívna omietka historický byt kachľová pec
Zdieľať článok

Diskusia