Zdroj: Ivan Čobej

Štvorpodlažná vila pri Slavíne: Novostavba ako odkaz na funkcionalizmus

28. 09. 2020
Zdieľať

Atypická mestská vila v zastavanej oblasti pri bratislavskej kalvárii pôsobí majestátne, a pritom v porovnaní s inými štvorpodlažnými rodinnými domami značne odľahčene. Podarilo sa to vďaka zaujímavej hre s materiálmi a hmotami, z ktorých je stavba poskladaná. Vyššie podlažia poskytujú panoramatický výhľad na hlavné mesto.

Inšpiráciou pre architekta Igora Čierneho pri navrhovaní tohto plochou rozsiahleho domu bol odkaz funkcionalistických víl. Architektúra rodinného domu je založená na kontraste čistých plných hmôt a veľkých presklených plôch. Do domu vojdete cez zádverie, ktoré je orientované do súkromného pátia. Na zádverie nadväzuje dvojpodlažná vstupná hala, ktorá je galériou prepojená s prízemím. Vďaka tomuto riešeniu sa podarilo autorovi projektu eliminovať pivničný charakter priestorov.

Štvorpodlažná vila pri Slavíne

Zdroj: Ivan Čobej

Horizontálnosť, patio a výhľady

„Nápadné horizontálne členenie celej stavby sme zvýraznili presklením obytného poschodia. Vďaka nemu sa otvára pohľadom na mesto. Horizontálnosť je narušená hmotovým usporiadaním ustúpeného podlažia, a tak dotvára výtvarný celok. V snahe zvýrazniť spojitosť s vilovou štvrťou okolia Slavína a Palisád, sme pôvodný kamenný múr nahradili novým mierne zvýšeným, ale stále na na pôvodnom mieste. Za oporným múrom je vytvorené patio zosvahovaním terénu na úroveň suterénu, ktoré zabezpečuje dostatočné presvetlenie vstupných priestorov,“ konkretizuje detaily stavby architekt Igor Čierny.

Štvorpodlažná vila pri Slavíne

Zdroj: Ivan Čobej

Vrchné podlažie je najmenšie

Najväčšia plocha je ukrytá pod terénom, podzemné podlažie má až 217,85 metra štvorcového, prvé nadzemné 127,81, druhé nadzemné 135,88 a najvyššie najmenej – 81,88 metra štvorcového. Práve vďaka tomuto horizontálnemu členeniu a faktu, že najvyššie poschodie vyzerá z ulice, ako by ho tvorili dva samostatné menšie celky, dosiahol architekt dôležité odľahčenie inak masívnej stavby.

Štvorpodlažná vila pri Slavíne

Zdroj: Ivan Čobej

Každé podlažie má vlastný účel

Štyri podlažia vily sú prepojené schodiskami, ale aj výťahom. V suteréne sú podzemné garáže s vjazdom priamo z ulice, vstupná hala, šatník a technické zázemie so skladmi. Schodiskom sa dostanete do spoločenskej haly na prízemí, ktorá je v úrovni záhrady. Z haly môžete vojsť do dvoch detských izieb, ku ktorým prislúcha kúpeľňa a taktiež do hosťovského traktu so šatníkom a vlastnou kúpeľňou.

Prvé poschodie tvorí denná spoločenská zóna s obývačkou, jedálňou a otvorenou kuchyňou so špajzou. Tento obytný priestor po celej dĺžke ponúka panoramatický výhľad na mesto. Nadväzuje naň krytá terasa. V zadnom trakte je priestranný šatník s práčovňou a malou loggiou na sušenie bielizne. Druhé poschodie je zase nočnou časťou domu. Okrem rodičovskej spálne s veľkým panoramatickým oknom a kúpeľňou tu domáci majú aj pracovňu s výstupom na strešnú terasu. V zadnej časti poschodia je šatník.

Štvorpodlažná vila pri Slavíne

Zdroj: Ivan Čobej

Luxus a funkcionalizmus aj v interiéri

Interiér využíva tmavé drevo, z ktorého je nielen väčšina nábytku, ale aj interiérové dvere. Nájdete ho dokonca aj v kúpeľni. Ďalším materiálom, ktorý dodáva interiéru luxusný charakter je kameň v rôznych podobách. Lesk, presklené zábradlia schodov, priestranné miestnosti, kúpeľne i chodby a dekorácie dotvárajú honosnú vzdušnosť celého interiéru. Za povšimnutie stojí špeciálne riešené osvetlenie a niektoré inšpiratívne svietidlá – všimnite si napríklad svietidlo nad jedálenským stolom. V priestoroch domu nechýba ani oddychová zóna s biliardovým stolom a barom.

Štvorpodlažná vila pri Slavíne

Zdroj: Ivan Čobej

RD Ostravská

Architektonické štúdio: Čierny Architekti

Autor: Ing. arch. Igor Čierny

Lokalita: Bratislava

Plocha pozemku: 647 m2

Zastavaná plocha: 193,7 m2

Podlažná plocha: 563,4 m2

Projekt: 2014 až 2016

Realizácia: 2016 až 2019

Sabína Zavarská
Foto: Ivan Čobej

Kategória: Návšteva
Tagy: funkcionalizmus moderná architektúra rodinný dom vily
Zdieľať článok

Diskusia