Štýlová rekonštrukcia bratislavského domu z 50. rokov: Nové prvky dopĺňajú staré, inde ich drzo ignorujú
Rekonštruovať domy z obdobia 50. rokov dnes nie je jednoduché. Vo väčšine prípadov je najskôr potrebné stavby zbaviť nánosov desaťročí – rôznych dostavieb, úprav, rozšírení či nových priečok, ktorými dom upravovali neraz mnohí majitelia. Rovnaký úvod mala aj rekonštrukcia rodinného domu „pri zvonici“ v Bratislave, ktorú riešil architekt Marián Gombarček.
Majiteľmi 70-ročnej stavby je mladá päťčlenná rodina so zmyslom pre štýl. Už vopred bolo jasné, že prvým krokom bude očista od všetkých zbytočností a nekoncepčných úprav. Až keď sa ukázala podstata stavby, mohol architekt pristúpiť k želaniu investorov – preorganizovať vnútorné priestory dvojpodlažnej stavby na pohodlné a praktické bývanie rodiny, ktorému by nechýbal štýl.
Hľadanie nových súvislostí
„Cieľom môjho zásahu bolo upratanie vnútorného priestoru, hľadanie nových priestorových a funkčných väzieb a vytvorenie prostredia, ktoré by reagovalo na potreby eklektického života mladej viacčlennej rodiny. Koncept návrhu je založený na kontraste pôvodnej odhalenej stavby a kompozícii vložených nábytkov a prvkov,“ opisuje základ rekonštrukcie architekt Marián Gombarček.
Nové prvky komunikujú s pôvodnými s rôznou intenzitou
Na rozdiel od mnohých rekonštruovaných domov, v tomto nie je rovnováha starého a nového rovnaká vo všetkých priestoroch. Naopak. Nové prvky vstupujú do starého zrekonštruovaného priestoru s odhalenými tehlami a trámovým stropom s rôznou intenzitou. Na niektorých miestach ho jemne dopĺňajú, inde prepájajú, pretínajú. Nájdete však aj také časti, ktoré ignorujú či priam narúšajú pôvodnú zonáciu.
Kuchyňa spája celý interiér, a to aj vertikálne
Najpôsobivejším miestom, ktoré odhaľuje pôvod domu a zároveň až drzo ukazuje nové prvky, je denná časť s kuchyňou a obývačkou. Centrum domu ohraničuje minimalistické červené schodisko, ktoré vychádza z kuchyne a v hornom podlaží vytvára galériu.
Nad galériou je umiestnené strešné okno, ktoré osvetľuje nielen oceľové schodisko, ale aj samotnú modernú kuchyňu. Okolo schodiska sa obtáčajú ostatné miestnosti. Kuchyňa tak spája interiér nielen horizontálne v rámci prízemia, ale aj vertikálne – vďaka otvorenej galérii.
Zrkadlové povrchy znásobujú prirodzené svetlo
Do očistenej škrupiny starého domu architekt vložil aj niekoľko prekvapení. Hoci sa miesto vstupu do interiéru nezmenilo, atmosféra, ktorá vás tu čaká, je absolútne odlišná. Vstupná časť je od dennej zóny oddelená šatníkovou zostavou. Na tom by nebolo nič zvláštne.
Špeciálny efekt vznikol vďaka zrkadlovému povrchu šatníka, ktorý opticky prináša hneď tri pozitíva. Odraz napohľad zväčšuje priestor dennej zóny, šatník sa stáva priam neviditeľným a taktiež odráža množstvo prirodzeného svetla, takže kuchyňa je ním doslova zaliata.
Spálňa s okienkom aj do interiéru
Pod strechou sa nachádza spálňa, ktorá funguje ako samostatná uzatvorená miestnosť. Do steny spálne orientovanej k výraznému schodisku architekt vsadil okno. Cez neho môžete zo spálne nakuknúť na schodisko. Má však aj ďalšiu funkciu – cez toto okienko prúdi svetlo zo strešného svetlíka nad schodmi a zútulňuje tým priestor spálne. Má však aj okenice, ktorými ho zatemníte. Ďalšie dve izby na poschodí zostali na pôvodnom mieste. Kúpeľne sú na oboch podlažiach nad sebou.
Dom pri zvonici
architektonický ateliér: gmb.
autor: Ing. arch. Marián Gombarček
lokalita: Bratislava
návrh: 2021
realizácia: 2021 – 2022
Sabína Zavarská
Foto: Ing. arch. Marián Gombarček