Zdroj: Pavel Plánička

Po rekonštrukcii chaty sa mladá rodina teší trvalému bývaniu neďaleko hlavného mesta

04. 10. 2021
Zdieľať

Mnoho mladých ľudí dnes uvažuje nad bývaním iným spôsobom ako kedysi. Už nebažia po veľkých domoch či bytoch v luxusných štvrtiach veľkých miest. Čoraz viac z nás hľadá únik pred ruchom a stresom v pokoji prírody.

Aj kvôli úspornejším riešeniam sa niekdajšie chaty či hospodárske budovy tešia novému účelu. Po rekonštrukcii sa z nich stáva trvalé bývanie pre rodiny. Takýmto prípadom je aj dom v Petrove u Prahy, ktorý vyšiel z dielne ateliéru 3+1 architekti.

Prečítajte si tiež
Komfortný rodinný dom v Dubnici s príjemnou vnútornou klímou

Malý domček v záhrade plnej odrastených stromov je lákavá predstava. Tejto predstave majiteľov pozemku sa potešili aj architekti z ateliéru 3+1 architekti. Ich úlohou bola evolučná premena miesta s výrazným charakterom, ktorá spočívala v rekonštrukcii pôvodného rekreačného priestoru na moderné trvalé bývanie.

Pôvodná chata so záhradou

Pôvodný stav. Zdroj: Pavel Plánička

Rekonštrukcia bez zbytočných väzieb

I keď pri podobných premenách zvyčajne hrá úlohu minulosť a zážitky spojené so stavbou, v tomto prípade to bolo inak. Stavebníci nemali k pôvodnej chate žiadnu intímnejšiu väzbu. Nepotrebovali pripomínať príbehy, ktoré sa tu odohrali. V tomto prípade to bolo plusom, pretože architekti mohli premenu riešiť podľa svojich pocitov a predstáv bez akýchkoľvek obmedzení, samozrejme, okrem rozpočtu a súhlasu domácich.

Sivý jednopodlažný rodinný dom s terasou

Pôvodnú chatu nahradil presvetlený jednopodlažný rodinný dom. Zdroj: Pavel Plánička

Pomalá realizácia bola plusom

„Pôvodná chata sa nám páčila, a tak sme sa pokúsili o akúsi podpovrchovú kontinuitu. Pôdorys pôvodného objektu sa stal základom proporcií nového domu. Novostavba taktiež reinterpretuje niektoré pôvodné detaily a konštrukčné princípy,“ vysvetľuje architekt Pavel Plánička. Zaujímavosťou premeny, ktorá zvyčajne nebýva pozitívom, bola postupná zdĺhavá realizácia. V tomto prípade však bola skôr plusom ako mínusom.

Prečítajte si tiež
13-ročný dom po „šikovnom“ majstrovi postupne odhalil svoje nedostatky. Ako dopadla rekonštrukcia?

Všetko podstatné dom má, nepodstatné vyselektoval čas

„Postupné budovanie prinieslo ovocie v rozlíšení podstatného od nepodstatného. Podstatné je hotové, a to, čo nie je splnené, je nepodstatné. Štýlová jednota a formálna dokonalosť kvalitu života nenesú. Boh je inde ako v detaile,“ dodáva Pavel Plánička. Architekt si tiež pochvaľuje inšpiratívnosť, životnú jednoduchosť a energiu, ktorá vychádzala zo samotných majiteľov domu.

Detský kút s východom na terasu

Dom má veľké okná a priamy vstup na záhradu. Zdroj: Pavel Plánička

Jednoduchá dispozícia zahŕňa nočné a denné krídlo

Interiér jednopodlažného domu s mierne „zlomeným“ obdĺžnikovým pôdorysom je členený na dennú a nočnú zónu. Nočná zahŕňa spálňu rodičov, dve detské izby, kúpeľňu a šatňu. Všetky miestnosti sú prepojené úzkou chodbou.

Kuchyňa s čiernym jedálenským stolom a veľkým oknom

Kuchyňa s jedálňou. Zdroj: Pavel Plánička

Denná zóna obsahuje obývačku s výstupom na terasu a do záhrady, kuchyňu s jedálňou – miestnosti nie sú samostatné, ale sú prepojené veľkým otvorom. Blízko k stredu stavby sa nachádza menšia pracovňa a technická miestnosť. V interiéri dominuje sivá a čierna v kontraste s bielou a drevom.

Prečítajte si tiež
Manželia si vlastnoručne postavili malý ekodom. Mimo sietí, ale úplne sebestačný! (VIDEO)

RD Petrov

architektonický ateliér: 3+1 architekti

lokalita: Petrov u Prahy, Česká republika

projekt: 2014

realizácia: 2016

Úžitková plocha: 114 m2

Zastavaná plocha: 135 m2

Plocha pozemku 3 427 m2

Sabína Zavarská

Foto: Pavel Plánička

Kategória: Návšteva
Tagy: chata jednopodlažné domy novostavby otvorený priestor praktický priestor rekonštrukcia chaty rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia