Súkromie v okolí šiestich susedov? S týmto jednopodlažným domom to dokázali aj uprostred ruchu!
Súkromie a pohodlie sú dva faktory, ktoré mnohým z nás v tomto uponáhľanom svete plnom obnažovania svojho súkromia na sociálnych sieťach a pracovnej vyťaženosti chýbajú. Architekti z Ateliéru Kunc Architects – Michal Kunc a Alžbeta Vrabcová vytvorili v Prahe, v Horních Počernicích modernú, energetickú úspornú drevostavbu, ktorá tento komfort poskytuje.
K ochrane súkromia obyvateľov domu pristúpili architekti z rôznych strán. Je chránené i samotnou architektonickou koncepciou domu. Napriek tomu, že dokáže ochrániť to najcennejšie je charakteristický výraznými proporciami, ktoré mu dodávajú svojský vznešený vzhľad. Pri akejkoľvek stavbe by architekti mali brať do úvahy prostredie, do ktorého má stavba zapadnúť, čo v prípade tohto rodinného domu vôbec nebolo jednoduché z viacerých dôvodov. {R1}
Problém č. 1: Úzky a dlhý pozemok
Pozemok sám o sebe predstavoval pre architektov výzvu. Meria totiž viac ako 80 metrov, ale jeho šírka nepresahuje 14 metrov. Tým pádom bolo prakticky dané uloženie domu a jeho tvar. V prípade, keby bol dom umiestnený v prvej časti pozemku, ktorá je bližšie k ulici, boli by jeho obyvatelia pripravení o podstatnú časť súkromia – a to bola ich základná požiadavka.
Problém č. 2: Súkromie medzi šiestimi domami
Problematické bolo taktiež vymyslieť spôsob, ako uchovať čo najväčšie súkromie, pretože s pozemkom susedí šesť iných domov. Nakoniec však architekti rozlúskli aj tento problém.
„Samotný návrh vychádza z našej filozofie – dom tvoríme zvnútra, pretože iba dobre navrhnutá dispozícia určuje budúcu podobu bývania a vznikne dobrý dom,“ vysvetľuje architekt Michal Kunc, ktorý je vodcovskou osobnosťou kreatívneho tímu. Výsledkom tejto náročnej úlohy je jednoduchá a kompaktná drevostavba v pasívnom energetickom štandarde.
Vďačné polo-átrium a kryté parkovanie namiesto garáže
Pôdorys rodinného domu je v tvare písmena C, ktoré umožňuje dostatok súkromia. Dom sa totiž otvára smerom do seba – do iných svojich častí a pred zrakmi okolia zostáva uzatvorený. Navyše, takto sa uprostred jednopodlažného domu podarilo vytvoriť praktické a príjemné polo-átrium, ktoré je tiež chránené pred zrakmi okoloidúcich, či susedov samotnou budovou. Pozornosť púta hravo riešený detail fasády zo smrekovca. Dosky nie sú kladené jednotne, ale vytvárajú obrazce tým, že niektoré sú položené vodorovne, iné zvisle a ďalšie šikmo. Túto hru architekti použili aj vo vnútri domu. Dom nemá garáž, ale nahradilo ju kryté parkovacie státie.
Najsúkromnejšou časťou je zadná záhrada
Vďaka umiestneniu domu je záhrada rozdelená na tri časti. Smerom od ulice je vydláždená príjazdová cesta, nasleduje zúžená stredná časť charakteristická polo-átriom, ktoré vytvára príjemné prostredie okolo spální a nasleduje zadná časť, ktorú rodina najviac využíva – tu majú skutočné súkromie. Týmto smerom je orientovaná aj obývačka. I napriek limitovanému rozpočtu sa podarilo vytvoriť dom, ktorý svojim obyvateľom poskytuje dostatok súkromia a pohodlia, nepôsobí v prostredí rušivo a má vysoký energetický štandard.
Prečítajte si tiež:
Jednopodlažný rodinný dom s výhľadom na Beskydy vyniká kombináciou dreva, kameňa a skla
Vkusný interiér – bodka za úspešnou realizáciou
Neodmysliteľným plusom je vkusne zariadený interiér, vybavený kvalitným štýlovým nábytkom. Nakoniec, toto architektonické štúdio je známe tvorbou štýlových a ležérnych interiérov, ktoré poskytujú dostatok komfortu. I v tomto prípade zohrávala veľkú úlohu pri výbere nábytku a interiérových prvkov nadčasovosť. Dom je charakteristický zvnútra i zvonku svetlými farbami, ktoré navodzujú pocit vzdušnosti a prirodzenosti, zútulňujú priestor. Podlahu zvolili vinylovú. Vzdušnosť domu podporujú aj veľké presklené steny, cez ktoré vniká veľké množstvo svetla.
Autori:
Ateliér Kunc, MgA. Michal Kunc, www.atelierkunc.com, Ing. arch. Alžběta Vrabcová, www.dmaearchitects.com
Obytná plocha: 160 m2
Kolaudácia: 2015
Text: Sabína Zavarská
Zdroj: Ateliér Kunc Architects
Foto: Filip Šlapal