Taký obyčajný dom

Taký obyčajný dom

29. 03. 2007
Zdieľať

Nebyť netradične zafarbenej omietky, málokto by si domček medzi ostatnými novostavbami v dedinke na okraji Prahy všimol. Jednoduché čisté línie, nekomplikovaný pôdorys a na pohľad tradičná sedlová strecha pôsobia až príliš nenápadne. Zaujal však porotu prestížnej celoštátnej súťaže Nový domov, ktorá stavbu vyhlásila za víťaza kategórie novostavba.


Taký obyčajný dom

82316
Jiří Vaněk

Až druhý, bližší pohľad odhalí precízny mechanizmus dômyselne navrhnutej stavby, ktorá má predovšetkým slúžiť. V prípade domčeka postaveného podľa návrhu architekta Jána Stempela naozaj nejde o corbusierovský „stroj na bývanie“, ale skôr o poctivého, úctivého služobníka. Ako školený anglický komorník poskytuje všetko, čo mladá moderná rodina potrebuje, a pritom na seba zbytočne nepúta pozornosť.

„Na začiatku som si kreslil amatérske plány a vyrábal skúšobné modely. Bol som veľmi prekvapený, keď svoj návrh priniesol architekt. Vôbec sa nepodobali, avšak bolo to presne to, čo sme chceli,“ pripomína majiteľ domu a dokumentuje tak prekvapujúci súzvuk architekta a investora. Napriek tomu, že bezprostredné okolie sa na tmavú stavbu díva rozpačito, domáci pán si stojí za svojím. Práve tu sa jeho rodina cíti výborne a navyše ani náklady neboli horibilné.


Taký obyčajný dom

82317
Jiří Vaněk

Za málo peňazí veľa muziky

Jednoduchosť formy i konštrukcie totiž umožnila značnú úsporu nákladov. Vnútorné zariadenie bolo čiastočne vyrobené na mieru (napríklad policová stena v celom spodnom podlaží), časť si priniesli nájomníci z predchádzajúceho bývania. Náklady na výstavbu sa tak zmestili pod prijateľnú triapolmiliónovú hranicu. A vďaka vhodne zvolenému tvaru i zónovej dispozícii v súlade s orientáciou domu na svetové strany vzhľadom ma pozemok prinesie v budúcnosti i úsporu v nákladoch na energie.

Ani v dispozíciách netreba hľadať nijakú vedu, sú logické a prirodzené. Do domu sa vstupuje cez predsieň, ktorá susedí s technickými miestnosťami a pracovňou. Okrem pracovne nejde o miestnosti s celodennou prevádzkou, izby tak tvoria prirodzený tepelný štít pozdĺž severovýchodnej fasády. Zvyšok prízemia patrí obývačke a kuchyni s jedálňou – jeden spoločný priestor je rozdelený len opticky – tmavomodrým kubusom schodiska.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste


Taký obyčajný dom

82315
Jiří Vaněk

Vstavané police pozdĺž celej dispozície poskytujú dostatok priestoru pre bohatú knižnicu domácich a zároveň maskujú raster dverí vedúcich do technických miestností.

Geometrická estetika

Jedáleň i obývacia časť sa otvárajú do záhrady prostredníctvom veľkoplošných sklenených dverí. Čelo jedálne tvorí výstup na terasu rámovanú pergolou, s vtipne geometrickým“ jazierkom. Hladina so sklom vytvárajú zaujímavé odrazy a optické prekvapenia.

Už bola reč o unikátnom schodisku, ktoré spája obe podlažia domu. Kontrastná farba stupňov a obkladu vytvára pozoruhodnú dominantu spodného podlažia. Prostý komunikačný priestor medzi dvoma poschodiami získal vďaka unikátnemu riešeniu a zvoleným materiálom výnimočné estetické kvality. Ako si môžete všimnúť na obrázkoch, schodisko zaujalo aj náročné oko fotografky.Taký obyčajný dom

82311


Taký obyčajný dom

82321
Jiří Vaněk


Horné podlažie okupujú tri miestnosti – priestranná detská izba, ktorá slúži zároveň ako herňa i spálňa (s možnosťou rozdeliť ju na dve izby), na protiľahlej strane je o čosi menšia spálňa rodičov.


Taký obyčajný dom

82324
Jiří Vaněk

Pôdorys horného podlažia dopĺňa spoločná kúpeľňa s odvážnym oknom po celej dĺžke vane. Pre menej exhibicionistické povahy je okno vybavené drevenou žalúziou. Zariadenie kúpeľne je striedme, prevláda čierna a biela, o to viac prekvapí jasná zelená v rodičovskej spálni. Farebnosť detskej izbe dodávajú skôr doplnky a hračky, steny zostali v klasickej bielej. Veľmi praktické je marmoleum v detskej izbe, odolávajúce i nejednej zaťažkávacej skúške, ktorú jej pripravujú dvaja najmladší obyvatelia domu.

„Obyčajný“ víťaz

Dom z dielne architekta Jána Stempela spĺňa všetky požiadavky rodiny, ktorá túžila po vyslobodení z panelákového stereotypu, a pritom nemá peňazí na rozhadzovanie. Získaný priestor nie je príliš veľký, ale veľmi účelne využitý. Priľahlú záhradu ešte čaká ráznejšia úprava, už teraz však ponúka bezprostredný kontakt s prírodou, ktorý je hlavnou devízou bývania mimo centra.


Taký obyčajný dom

82300

Celá stavba pôsobí vo svojej jednoduchosti veľmi prirodzene, až intuitívne. Mohlo by sa zdať, že prínos architekta je minimálny. Opak je však pravdou. Nikdy by nevznikla bez premysleného konceptu. A práve ten ocenila porota súťaže, ktorú v Českej republike každoročne vyhlasuje ministerstvo pre miestny rozvoj spoločne s Českou komorou architektov. Koľko bodov by stavba získala vo vašom hodnotení?

Kategória: Návšteva
Tagy: dom návšteva
Zdieľať článok

Diskusia