Totálny úlet alebo dokonale premyslené bývanie? Unikátny nízkoenergetický dom tvorí päť vežičiek s oblými múrmi
V tradičných ľudových stavbách z oblasti anglického Kentu sa popri vareniu piva sušil chmeľ. Architektonické štúdio ACME si zobralo miestne domy ako vzor a vytvorilo z nich nový veľmi špecifický domov pre rodinu. Päť šindľami obložených veží sa týči nad bývalým jabloňovým sadom vo zvlnenej krajine. Tvoria modernú nízkoenergetickú stavbu.
Rodina, ktorá sa pred pár rokmi presťahovala do Kentu, sa do krajiny a špeciálnych oblých vežičiek, charakteristických pre túto oblasť, zamilovala. Túžili po vlastnom dome v podobnom štýle. Architekti sa preto pri novej stavbe držali tradícií.
Proporcie rondelov vychádzajú z geometrie tradičných „oast“ vežičiek, avšak stoja mierne od seba. Ľudové „oast“ domčeky sú murované vežičky obložené drevom. Keďže zámerom autorov stavby (a prianím domácich) bolo vytvoriť dom s veľmi nízkou spotrebou energie, rozhodli sa postaviť celú budovu ako dôsledne izolovanú drevenú konštrukciu.
Fasáda ako mozaika farieb
Vežičky sú obložené šindľami v miestnom štýle v šiestich farebných odtieňoch. Pri základni sú použité tmavočervené, v strede oranžové a na najvyšších miestach modré. Ukladali ich miestni remeselníci, ktorí dokázali vytvoriť hladké plastické prechody medzi obdĺžnikovými dlaždicami na základniach a čoraz viac sa zužujúcimi šindľami na strešných kužeľoch.
Zvnútra dominuje preglejka
Veľká časť interiéru rondelov je obložená preglejkou a preglejkovými šindľami. V zakrivených miestnostiach dominuje taktiež zakrivený
nábytok – aby sa čo najlepšie využil priestor. Srdce domu tvorí centrálna veža umiestnená uprostred. Vytvára prepojenie medzi ostatnými štyrmi hmotami a je charakteristická trojvýškovým centrálnym priestorom, ktorý sa otvára do sadu. Priemer každého zo štyroch kruhov uložených okolo átria je 4,9 metra.
V komínoch je najväčšie súkromie
Dispozičné riešenie je jemne vrstvené od spoločenských zón po súkromné. Spoločenské priestory sú na prízemí a na prvom podlaží, druhé podlažie ponúka súkromie – odľahlé útočisko podobné domčeku na strome.
Spálne, umiestnené v strešných kužeľoch, sú usporiadané cez dve úrovne. V detských izbách tak nižšie vznikol priestor na hranie, ktorý možno neskôr upraviť na štúdium. Spálňa rodičov má šatník a vlastnú kúpeľňu.
Kužele napomáhajú prúdeniu vzduchu
Celá stavba je izolovaná a navrhnutá tak, aby vyhovovala štandardom pasívneho domu. Kužeľová forma striech podporuje prúdenie vzduchu a vetranie počas leta. „Zakrivenia každej miestnosti si vyžiadali špeciálne povrchové úpravy.
Preglejku sme použili vo veľkej miere, práve preto, že sa ľahko ohýba. V kúpeľniach sú mozaikové obklady a na prispôsobenie geometrie bol použitý mikrocement,“ dopĺňajú špecifiká stavby autori z architektonického štúdia ACME.
Stavba obsahuje
- 41 000 dlaždíc použitých na fasáde
- 290 prispôsobených odkvapových dlaždíc inštalovaných na prechod medzi zvislou a šikmou fasádou
- 70 zakrivených konštrukcií spája 5 rondelov
- 2 pretínajúce sa kužele s výškovým priestorom 12 metrov
- 6 metrov vysoké kónické priestory v rámci galérií spálne
- stredové kruhové átrium s priemerom 6,6 metra
Bumpers Oast
architektonický ateliér: ACME
autori: Alia Centofanti, Nicholas Channon, Deena Fakhro, Catherine Hennessy, Katrina Hollis, Kevin Leung, Friedrich Ludewig, Lucy Moroney, Heidrun Schuhmann, Penny Sperbund
lokalita: Kent, Anglicko
plocha: 230 m2
realizácia: 2012 – 2018
dodávateľ: Harry Barnes
Sabína Zavarská
Foto: Jim Stephenson 2019; ACME 2019