Zdroj: Miro Pochyba

Ušetrili na ploche, nemuseli šetriť na materiáloch. Praktický pasívny domček neďaleko Nitry

13. 12. 2021
Zdieľať

Ivana a Martin nechceli veľký dom. Necelých 90 metrov štvorcových bolo pre nich tak akurát. V priestore, ktorý sa môže niekomu zdať primalý, videli totiž viacero výhod.

Celkom na kraji dediny tesne vedľa poľa, na ktorom v lete kvitnú slnečnice, stojí sympatický jednoduchý domček s oranžovými dverami. „Hovoríme mu stodola, naši zasa salaš,“ predstavuje Ivana žartom spoločné vysnívané bývanie.

S Martinom naň našli ideálny pozemok neďaleko jeho rodnej Nitry. Presvedčila ich nielen prijateľná cena, ale najmä pokoj a pohľad z mierneho vŕška na okolitú krajinu. „Keď som uvidela tento výhľad, hneď som vedela, že je to to správne miesto,“ spomína mladá majiteľka.

Prečítajte si tiež
Pasívny dom pre štvorčlennú rodinu: Moderné bývanie s tradičnou formou

V dome nás okrem Ivany privítal aj príjemný čerstvý vzduch. „Máte rekuperáciu?“ opýtal sa náš redakčný fotograf Miro. Uhádol. „Vždy, keď fotíme v domoch, kde majú vetranie s rekuperáciou, je tam takýto dobrý vzduch,“ dodal na vysvetlenie.

Prírodná obývačka spojená s kuchyňou pod šikmým stropom

Aby malý dom nepôsobil stiesnene, použili Ivana a Martin niekoľko osvedčených trikov: „Svoje urobilo spojenie kuchyne s obývačkou, no dojem väčšieho a vzdušnejšieho priestoru vznikol najmä otvorením miestnosti až po krov,“ prezrádza Ivana. Zdroj: Miro Pochyba

„Najskôr som mala z tejto technológie trochu obavy, pretože veľmi rada vetrám, ale vzduch je tu naozaj dobrý a vnútri nemáme prach, i keď sa v susedstve ešte stavia.Takže nakoniec som rada,“ priznáva domáca pani. Dvojica totiž chcela dom, ktorý spotrebuje čo najmenej energie, a to znamenalo stavbu v pasívnom štandarde.

Nechceli sme veľký dom – jednak by bol pre nás zbytočný, jednak by to znamenalo viac peňazí na stavbu, na povrchové úpravy aj na nábytok. V malom dome sme si mohli dovoliť použiť drahšie a kvalitnejšie materiály.

Ivana, majiteľka

Dôležitou súčasťou takýchto domov je pritom riadené vetranie s rekuperáciou, ktorá znižuje na minimum tepelné straty, a, samozrejme, aj vhodne orientované veľké zasklené plochy, ktoré zabezpečujú pasívne solárne zisky. „Okná v obývačke sú obrátené na juh a západ a majú špeciálne sklá, ktoré prepúšťajú viac tepla. V zime je veľmi príjemné, keď sa interiér nielen vyhreje slnkom, ale aj sa pekne presvetlí.

Jedáleň s veľkým oknom a dizajnovými drevenými stoličkami

Skrinky pod oknom pri jedálenskom stole majú dvojaké využitie – slúžia na odkladanie aj na sedenie. Tomu sa museli prispôsobiť nielen skrinky, ale aj okno. Drevo-hliníkové okná orientované na juh a západ pomáhajú v zime vyhriať a presvetliť celý denný priestor. V lete účinne bránia prehrievaniu vonkajšie žalúzie a vetranie s rekuperáciou. Zdroj: Miro Pochyba

V horúčavách zas prehrievaniu bránia žalúzie. Plánujeme tiež vysadiť listnaté stromy, ktoré nám budú v lete tieniť. Ale pomáha aj rekuperácia.
V noci sme vyvetrali, čím sa dom vychladil, potom sme okná pozatvárali a aj v tých najväčších teplách tu bolo príjemne až do neskorého popoludnia,“
opisuje skúsenosti z bývania v pasívnom dome majiteľka.

Prečítajte si tiež
Kúpili malý pozemok vo svahu a dúfali, že sa na ňom vôbec dá niečo postaviť. Ako to dopadlo?

Neveľký dom s obytnou plochou na úrovni väčšieho trojizbového bytu im navrhli v architektonickom ateliéri Inardex, ktorý sa špecializuje práve na pasívne domy a drevostavby, realizáciu potom dvojica zverila firme Drevstav. No a ideálny interiérový tandem vytvorili sami – navrhovanie bolo najmä jej parketou, on zas pomohol s realizáciou. „Martin je veľmi šikovný, takže veľa vecí urobil sám,“ chváli svojho partnera Ivana, ktorá mala o novom priestore celkom jasnú predstavu.

Detail dreveného dizajnového stola a stoličky

Jedálenské stoličky sú z českého Tonu. „Videla som ich pred niekoľkými rokmi na výstave a hneď som sa do nich zamilovala,“ hovorí Ivana. Zdroj: Miro Pochyba

„Vedela som, že chcem prírodné materiály, hlavne drevo, a jednoduchý interiér. Mám rada čistý severský štýl aj japonský minimalizmus. Páči sa mi, keď je v dome málo vecí a všetko je pekne skryté. Jednoduchšie sa tak upratuje,“ usmeje sa a dodáva: „Zariaďovanie ma vždy veľmi bavilo. Naučila som sa pracovať v programe SketchUp, v ktorom som si celý interiér navrhla a postupne som potom podľa toho dom zariaďovala. Hrala som sa s tým asi rok, kým som to všetko vyskladala.“

V minimalistickom interiéri je dôležitá správna miera. Farba, štruktúra a materiál. Na to, aby priestor pôsobil jednoducho a čisto, no nie nudne, toho netreba veľa.

A aké sú podľa majiteľov výhody malého domu? „Nechceli sme veľký
dom – jednak by bol pre nás zbytočný, jednak by to znamenalo viac peňazí na stavbu, na povrchové úpravy aj na nábytok, viac zariaďovania aj upratovania…

Prečítajte si tiež
Rodinný dom na rušnej ulici v Trnávke: Ako prestavať polovicu dvojdomu, aby ste mali dosť miesta a súkromia?

V malom dome sme si mohli dovoliť použiť drahšie a kvalitnejšie materiály. Ale nikdy sme nemali pocit, že je pre nás príliš malý. Priestorovo nám to takto úplne stačí,“ hovorí Ivana, ktorá má nielen rada minimalistické interiéry, ale snaží sa byť minimalistkou aj v živote.

Biela kúpeľňa s modrou skrinkou a oválnym zrkadlom

Kúpeľňa. Zdroj: Miro Pochyba

Kúpeľňa vyzerá jednoducho a čisto aj vďaka zaujímavému pôdorysu – za stenou je z jednej strany sprcha, z druhej toaleta. K výslednému dojmu prispela aj kombinácia farieb, materiálov a štruktúr. Umývadlovú skrinku, ktorá má dosku z trendového a zároveň odolného terazza, si Ivana vybrala z ponuky piešťanskej firmy Variedo (variedo.sk). „Je to slovenská značka, ktorá ponúka rôzne modulárne skrinky. Robia krásne veci,“ nadchýna sa majiteľka, ktorá má v slovenskom dizajne prehľad.

TOP TIP

Drevo v kúpeľni? Ivanin obľúbený prírodný materiál nechýba ani v tejto miestnosti. Tíková podlaha je nielen krásna a príjemná na dotyk, ale aj dobre zvláda vlhké prostredie.

Profil

KTO TU BÝVA

Ivana, momentálne na materskej dovolenke, a jej priateľ Martin, ktorý pracuje v servise bicyklov. Čerstvým prírastkom do rodiny je malý Teodor. ivanahujcikova@gmail.com

NEHNUTEĽNOSŤ

Rodinný dom s obytnou plochou 90 m2 na 7-árovom pozemku neďaleko Nitry

PROJEKT A REALIZÁCIA

Dom navrhli v ateliéri Inardex, hrubú stavbu dodávala firma Drevstav Slovakia. Základy a interiér boli v réžii majiteľov.

Text: Erika Kuhnová

Foto: Miro Pochyba

Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: jednopodlažné domy malý dom pasívne domy prírodné interiéry prírodné materiály šikmá strecha vetracie systémy s rekuperáciou
Zdieľať článok

Diskusia