Ušetrili na ploche, nemuseli šetriť na materiáloch. Praktický pasívny domček neďaleko Nitry
Ivana a Martin nechceli veľký dom. Necelých 90 metrov štvorcových bolo pre nich tak akurát. V priestore, ktorý sa môže niekomu zdať primalý, videli totiž viacero výhod.
Celkom na kraji dediny tesne vedľa poľa, na ktorom v lete kvitnú slnečnice, stojí sympatický jednoduchý domček s oranžovými dverami. „Hovoríme mu stodola, naši zasa salaš,“ predstavuje Ivana žartom spoločné vysnívané bývanie.
S Martinom naň našli ideálny pozemok neďaleko jeho rodnej Nitry. Presvedčila ich nielen prijateľná cena, ale najmä pokoj a pohľad z mierneho vŕška na okolitú krajinu. „Keď som uvidela tento výhľad, hneď som vedela, že je to to správne miesto,“ spomína mladá majiteľka.
V dome nás okrem Ivany privítal aj príjemný čerstvý vzduch. „Máte rekuperáciu?“ opýtal sa náš redakčný fotograf Miro. Uhádol. „Vždy, keď fotíme v domoch, kde majú vetranie s rekuperáciou, je tam takýto dobrý vzduch,“ dodal na vysvetlenie.
„Najskôr som mala z tejto technológie trochu obavy, pretože veľmi rada vetrám, ale vzduch je tu naozaj dobrý a vnútri nemáme prach, i keď sa v susedstve ešte stavia.Takže nakoniec som rada,“ priznáva domáca pani. Dvojica totiž chcela dom, ktorý spotrebuje čo najmenej energie, a to znamenalo stavbu v pasívnom štandarde.
Nechceli sme veľký dom – jednak by bol pre nás zbytočný, jednak by to znamenalo viac peňazí na stavbu, na povrchové úpravy aj na nábytok. V malom dome sme si mohli dovoliť použiť drahšie a kvalitnejšie materiály.
Ivana, majiteľka
Dôležitou súčasťou takýchto domov je pritom riadené vetranie s rekuperáciou, ktorá znižuje na minimum tepelné straty, a, samozrejme, aj vhodne orientované veľké zasklené plochy, ktoré zabezpečujú pasívne solárne zisky. „Okná v obývačke sú obrátené na juh a západ a majú špeciálne sklá, ktoré prepúšťajú viac tepla. V zime je veľmi príjemné, keď sa interiér nielen vyhreje slnkom, ale aj sa pekne presvetlí.
V horúčavách zas prehrievaniu bránia žalúzie. Plánujeme tiež vysadiť listnaté stromy, ktoré nám budú v lete tieniť. Ale pomáha aj rekuperácia.
V noci sme vyvetrali, čím sa dom vychladil, potom sme okná pozatvárali a aj v tých najväčších teplách tu bolo príjemne až do neskorého popoludnia,“ opisuje skúsenosti z bývania v pasívnom dome majiteľka.
Neveľký dom s obytnou plochou na úrovni väčšieho trojizbového bytu im navrhli v architektonickom ateliéri Inardex, ktorý sa špecializuje práve na pasívne domy a drevostavby, realizáciu potom dvojica zverila firme Drevstav. No a ideálny interiérový tandem vytvorili sami – navrhovanie bolo najmä jej parketou, on zas pomohol s realizáciou. „Martin je veľmi šikovný, takže veľa vecí urobil sám,“ chváli svojho partnera Ivana, ktorá mala o novom priestore celkom jasnú predstavu.
„Vedela som, že chcem prírodné materiály, hlavne drevo, a jednoduchý interiér. Mám rada čistý severský štýl aj japonský minimalizmus. Páči sa mi, keď je v dome málo vecí a všetko je pekne skryté. Jednoduchšie sa tak upratuje,“ usmeje sa a dodáva: „Zariaďovanie ma vždy veľmi bavilo. Naučila som sa pracovať v programe SketchUp, v ktorom som si celý interiér navrhla a postupne som potom podľa toho dom zariaďovala. Hrala som sa s tým asi rok, kým som to všetko vyskladala.“
V minimalistickom interiéri je dôležitá správna miera. Farba, štruktúra a materiál. Na to, aby priestor pôsobil jednoducho a čisto, no nie nudne, toho netreba veľa.
A aké sú podľa majiteľov výhody malého domu? „Nechceli sme veľký
dom – jednak by bol pre nás zbytočný, jednak by to znamenalo viac peňazí na stavbu, na povrchové úpravy aj na nábytok, viac zariaďovania aj upratovania…
V malom dome sme si mohli dovoliť použiť drahšie a kvalitnejšie materiály. Ale nikdy sme nemali pocit, že je pre nás príliš malý. Priestorovo nám to takto úplne stačí,“ hovorí Ivana, ktorá má nielen rada minimalistické interiéry, ale snaží sa byť minimalistkou aj v živote.
Kúpeľňa vyzerá jednoducho a čisto aj vďaka zaujímavému pôdorysu – za stenou je z jednej strany sprcha, z druhej toaleta. K výslednému dojmu prispela aj kombinácia farieb, materiálov a štruktúr. Umývadlovú skrinku, ktorá má dosku z trendového a zároveň odolného terazza, si Ivana vybrala z ponuky piešťanskej firmy Variedo (variedo.sk). „Je to slovenská značka, ktorá ponúka rôzne modulárne skrinky. Robia krásne veci,“ nadchýna sa majiteľka, ktorá má v slovenskom dizajne prehľad.
TOP TIP
Drevo v kúpeľni? Ivanin obľúbený prírodný materiál nechýba ani v tejto miestnosti. Tíková podlaha je nielen krásna a príjemná na dotyk, ale aj dobre zvláda vlhké prostredie.
Profil
KTO TU BÝVA
Ivana, momentálne na materskej dovolenke, a jej priateľ Martin, ktorý pracuje v servise bicyklov. Čerstvým prírastkom do rodiny je malý Teodor. ivanahujcikova@gmail.com
NEHNUTEĽNOSŤ
Rodinný dom s obytnou plochou 90 m2 na 7-árovom pozemku neďaleko Nitry
PROJEKT A REALIZÁCIA
Dom navrhli v ateliéri Inardex, hrubú stavbu dodávala firma Drevstav Slovakia. Základy a interiér boli v réžii majiteľov.
Text: Erika Kuhnová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: Časopis Môj dom