Zdroj: Martin Matula

V dedinke pri Partizánskom si splnili sen o vlastnom a zdravom bývaní v bungalove

27. 07. 2021
Zdieľať

Natália a Braňo sa po rokoch strávených v rôznych krajinách sveta rozhodli vrátiť na Slovensko a konečne sa usadiť. Sny o bývaní si splnili v bungalove, ktorý si postavili v dedinke neďaleko Partizánskeho.

Natália pochádza z blízkej dediny, no jej kroky hneď po škole viedli do sveta – do Nemecka a Holandska. „Vždy ma to však akosi ťahalo do Klátovej Novej Vsi. Verím v silu myšlienky a príťažlivosti, takže tento pozemok bol pre mňa doslova vyproseným miestom,“ hovorí. No a na vysnívané miesto patrí aj vysnívaný dom.

Prečítajte si tiež
Tehlový bungalov v Tesárskych Mlyňanoch si majiteľ postavil svojpomocne za dva a pol roka

Keďže Natália je tvorivý človek a architektúra je jej veľké hobby, navrhla spoločné rodinné bývanie sama. Plán domu pritom dotiahla do najmenších detailov – až po presnú polohu zásuviek či osvetlenie obrazov. „Pretože najdôležitejšie je mať projekt dokonale naplánovaný skôr, než začnete stavať,“ zdôvodňuje majiteľka, ktorá keď sa do niečoho pustí, tak je to naplno.

Prízemný rodinný dom so skalkou

Na strechu zvolili majitelia keramickú krytinu – do ich predstavy o vzhľade domu zapadol model Samba 11 s lesklou hnedou glazúrou od firmy Tondach. Vďaka technológii výroby pálených škridiel sa môžu spoľahnúť na to, že ich strecha ani časom nevybledne. Zdroj: Martin Matula

Keďže Braňo pracuje v zahraničí a často je na cestách, aj stavbu riadila Natália sama spolu s Braňovým otcom. A nielen to. Nebála sa ani chytiť roboty. Braňov otec stavbu zároveň dôkladne zdokumentoval v stavebnom denníku: od prvej tehly až po práce na skalke.

Zdravo a prakticky

Pri plánovaní domu bol pre rodinu dôležitý nielen dostatočne priestranný interiér príjemný na pohľad, ale aj vlastnosti stavby. „Som astmatička a syn je alergik. Potrebovali sme teda dom, ktorý je nielen energeticky úsporný, ale najmä sa v ňom zdravo a príjemne býva,“ vysvetľuje Natália. Okrem toho sa rodina chcela vyhnúť zbytočným investíciám do neskorších opráv: „Lepšie je predísť im. Preto sme na kvalite základných materiálov na stavbu domu radšej nešetrili,“ uzatvára majiteľka.

Veľká kuchyňa s linkou s dreveným vzorom

Dispozične je dom členený na otvorenú dennú časť, ktorú tvorí kuchyňa prepojená s jedálňou a obývačkou, a nočnú časť, v ktorej má každý člen domácnosti svoje súkromie. Domáci pán ako profesionálny kuchár kládol dôraz najmä na praktické rozloženie a vybavenie kuchyne. Zdroj: Martin Matula

Pri hrubej stavbe stavila dvojica na trvácne prírodné materiály – tehly
a pálenú strešnú krytinu. Pálené tehly a keramický strop, ktorých prednosťami sú výborné tepelnoizolačné a akustické parametre, skombinovali so sadrovými omietkami, čím zabezpečili v interiéri optimálny vlhkostný a teplotný režim.

Prečítajte si tiež
Bungalov v Leviciach si mladá dvojica zariadila vlastnými rukami len za pár eur (VIDEO)

Do celého domu zvolili korkovú podlahu s vrchnou vrstvou z prírodného dreva. Korok je totiž vhodný na sálavé podlahové vykurovanie, ktoré je zdravé a príjemné, a prináša aj ďalšie benefity – nevylučuje žiadne škodlivé látky a je mimoriadne pohodlný pri chôdzi. Premysleným výberom ekologických materiálov sa tak Natálii podarilo vytvoriť zdravý domov, v ktorom sa jej rodina cíti dobre.

Som astmatička a syn je alergik. Potrebovali sme teda dom, ktorý je nielen energeticky úsporný, ale najmä sa v ňom zdravo a príjemne býva.

majiteľka Natália 

Príjemne v zime aj v lete

Obvodové steny domu sú vymurované z brúsených tehál Porotherm EKO+ Profi s hrúbkou 44 cm. Tie síce tepelnoizolačnými vlastnosťami vyhovujú požiadavkám na stavby s takmer nulovou potrebou energie aj bez dodatočného zateplenia, no majitelia sa rozhodli zatepliť ich minerálnou vlnou s hrúbkou 8 cm.

Prečítajte si tiež
Iný ako ostatné: Bungalov s garážou pri Trenčíne si zariadili v americkom štýle (VIDEO)

Obal domu dopĺňajú plastové okná s trojsklom a vzhľadom dreva, ktoré vybavili predokennými žalúziami. Toto riešenie zabezpečuje v dome tepelnú pohodu pri minimálnych prevádzkových nákladoch, a to nielen v zime. Zároveň zabraňuje prehrievaniu interiéru, takže vnútri je príjemný chládok aj počas horúcich letných dní.

Jedáleň s tapacírovanými stoličkami a knižnica

V interiéri cítiť osobný vklad majiteľov. Je tu niekoľko ich obľúbených kusov nábytku, ktoré si priniesli zo svojich ciest, či obrazy, ktoré Natália sama maľovala. Pri zariaďovaní Natália zohľadňovala aj princípy feng šuej, ktoré do bývania prinášajú harmóniu a rovnováhu. Zdroj: Martin Matula

TOP TIP

Celý interiér prepája korková podlaha s vrchnou vrstvou z prírodného dreva. Je totiž nielen pekná. Je aj vhodná na sálavé podlahové vykurovanie, ktoré je zdravé a príjemné, nevylučuje žiadne škodlivé látky a je veľmi pohodlná pri chôdzi.

Profil

Kto tu býva

Natália, jej muž Braňo a ich šesťročný syn Oliver. Natália je dobrodružná povaha. Žila 12 rokov v zahraničí, veľa cestovala, učila sa jazyky a vyskúšala si mnoho zamestnaní. Celý život sa pritom riadila heslom: ak ťa to nebaví, tak to nerob. Keď sa vrátila na Slovensko, podnikala, neskôr sa zamestnala v kúpeľňovom štúdiu v Topoľčanoch. Práca s dlažbami, obkladmi a sanitou ju nesmierne baví. Braňo je rodák z Klátovej a ako profesionálny kuchár pracuje v zahraničí. Spoločné chvíle s Natáliou aj s ich malým školákom si však vedia užiť, a to najmä pri dobrom jedle.

Nehnuteľnosť

Prízemný rodinný dom s obytnou plochou 188 m2 a terasou 30 m2, ktorý stojí na 15-árovom pozemku v obci Klátová Nová Ves.

Text: Katarína Dudáková, redakčne upravila Erika Kuhnová

Foto: Martin Matula pre Wienerberger

Kategória: Návšteva
Tagy: bungalovy energeticky úsporné bývanie korková podlaha pálená škridla rodinný dom tehlové domy Wienerberger zdravé bývanie
Zdieľať článok
Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?Dom z tehly

Prístavba k domu: Čo potrebujete vedieť?

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechouDom z tehly

Poschodový rodinný dom: 5 inšpirácií s plochou strechou

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkovDom z tehly

Murovaný záhradný krb: 11 inšpirácií pre začiatočníkov

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežouDom z tehly

Dom s vlastnou vyhliadkovou vežou

Diskusia