V Hamuliakove stojí drevostavba s korkovou izoláciou
Korok je prírodný materiál, ktorý má mnoho užitočných vlastností a v kombinácii s drevom funguje priam ideálne.
{R1}
Skutočne z dreva
Hoci sa dnes slovom drevostavba označujú aj domy, v ktorých konštrukcii je podiel drevenej hmoty len minimálny (rovnako dobre by sa mohli volať aj „minerálnovlnostavba“ alebo „sadrokartónostavba“), tento drevený dom je svojho názvu naozaj hoden – skutočne je postavený najmä z dreva. Jeho obvodové steny tvoria zrubové dvojstienky z pohľadových masívnych smrekových hranolov (opracovaných a vysušených), medzi ktorými je izolácia rovnako prírodného pôvodu, z korkovej drviny. I keď je tento systém o niečo drahší než konštrukcie bežne používané v dnešných drevostavbách, má svoje výhody – napríklad, že je zostavený s prirodzenou logikou a naozaj len z prírodných materiálov.
O drevo sa treba starať
Dom je zvonka natretý impregnačnými nátermi proti hnilobe a černeniu, na tie sa aplikovala ochranná lazúra, ktorá chráni drevo proti poveternostným vplyvom. Údržbu vonkajších drevených povrchov treba pravidelne opakovať asi každých 5 rokov – závisí od typu náteru a exponovanosti plôch.
Silvia Hurinská radí
Drevostavby vydržia niekoľko generácií – dôkazom sú staré drevenice – treba sa však o ne starať, aby boli v perfektnom stave.
Bez „igelitu“
Korok má nielen výborné izolačné vlastnosti, ale aj takmer nulovú nasiakavosť, takže vlhkosť naň nemá žiaden vplyv. V spojení s priedušným drevom tak umožňuje vytvoriť difúzne úplne otvorenú obvodovú konštrukciu domu, ktorej súčasťou nie sú žiadne parotesné ani paropriepustné fólie. Korková izolácia sa vyrába z kôry korkových dubov, ktorá sa spracuje na drvinu. Pri sypaní do určených priestorov v konštrukcii sa zároveň zhutňuje, a keďže má rôzne veľkosti, perfektne ich vyplní. Výhodou je, že ani po rokoch nesadá. Hoci ide o čisto prírodný produkt, korková drvina si po celé desaťročia zachováva nemenné technické vlastnosti, dokonca aj v extrémnych podmienkach. Vďaka tomu, že obsahuje špecifický vosk (Suberín), odpudzuje drevokazný hmyz, hlodavce, a dokonca je aj antibakteriálna a zabraňuje rastu plesní. V Nemecku sa drevostavby izolované korkom stavajú viac než 10 rokov a sú s nimi výborné skúsenosti, na Slovensku tento systém využíva jediná firma, Drevodom Orava.
Ako dlho trvá stavba
Na základe projektu a platného stavebného povolenia (zvyčajne ho dostanete za 1 až 3 mesiace), sa začne s výrobou domu, ktorá trvá podľa sezóny 6 až 8 týždňov (ideálne je využiť ich na prípravu základov domu). Za tento čas sa pripraví výrobná dokumentácia, podľa ktorej sa v oravskej fabrike napília jednotlivé prvky presnými CNC strojmi. Vzorový dom Silvia – celú zaizolovanú drevenú konštrukciu vrátane strešnej krytiny a osadenia okien – postavila firma Drevodom Orava na hotovú základovú platňu za 14 dní. Potom nasledovali inštalácie rozvodov (elektrina, voda, kúrenie) a ďalšie dokončovacie práce v interiéri a exteriéri. „Kompletná stavba trvala 6 mesiacov, tento čas však môže byť aj kratší,“ hovorí Ing. Silvia Hurinská, ktorá bola za vzorový dom zodpovedná od projektu až po jeho otvorenie. „Aj keď naša firma dodáva len drevenú časť stavby, vie odporučiť overené subdodávateľské spoločnosti aj zabezpečiť stavbu domu na kľúč,“ dodáva.
Technické podrobnosti
Keďže v tejto oblasti zatiaľ nie je privedený plyn, vodovod ani kanalizácia, dom je napojený na vlastnú vŕtanú studňu a žumpu. Vykurovací systém využíva najmä elektrinu – na prízemí je podlahové kúrenie, v izbách na poschodí sú elektrické konvektory. Doplnkovým zdrojom tepla je kozub s teplovzdušným vykurovaním. „Toto vybavenie však nie je pevne dané,“ zdôrazňuje Hurinská. „Hoci staviame typové domy, každý je originál prispôsobený individuálnym požiadavkám klienta.“
Zrubové steny domu sú zo smrekového dreva, zateplené sú korkom. Spodný trám je z červeného smreka, o ktorom sa hovorí, že je večný – dobre odoláva vode a drevenú konštrukciu nad sebou chráni pred hnilobou. Firma ponúka niekoľko variantov zrubových konštrukcií – rozdiely sú najmä v hrúbke a profile trámov a v rohových spojoch.
Skladba obvodovej steny:
1 zrubový profil z masívu, 68 mm
2 korková izolácia, 140 mm
3 zrubový profil z masívu, 68 mm
Prízemie
1 pracovňa, 2 kúpeľňa + WC, 3 špajza, 4 technická miestnosť, 5 chodba, 6 kuchyňa + jedáleň, 7 obývačka, 8 terasa
Poschodie
1 kúpeľňa + WC, 2 izba, 3 chodba, 4 izba, 5 izba, 6 balkón
Typový zrubový rodinný dom Silvia, nízkoenergetický dom zaradený do triedy B
Realizácia: 2012 – 2013, Drevodom Orava, s. r. o., a VitaPharma a. s.
Projekt: Ing. Silvia Hurinská
Zastavaná plocha: 99 m2
Obytná plocha: 140 m2
Typ konštrukcie: drevená zrubová
Obvodové steny: dvojstienka so sypanou korkovou izoláciou
Priečky: na prízemí murované, na poschodí rámové sadrokartónové s tepelnou izoláciou
Strecha: drevený krov + plechová krytina
Základy: základová doska a základové pásy
Okná: drevené eurookná s trojsklom
Vykurovanie: elektrické podlahové na prízemí, elektrické konvektory v každej miestnosti, kozub s teplovzdušným vykurovaním, klimatizácia
Tepelný odpor obvodových konštrukcií:
R = 4,53 m2 . K/W (súčiniteľ prechodu tepla U = 0,22 W/(m2 . K))
Cena drevenej časti domu vrátane zateplenia, okien, dverí, strešnej krytiny a schodiska: od 80 000 €
Aj za túto drevostavbu môžete hlasovať v súťaži Drevostavba roka 2013 a zapojiť sa tak do hry o hodnotné ceny. Hlasujte TU.