V krajine cyklónov

V krajine cyklónov

24. 06. 2008
Zdieľať

To sa im to stavia! Povzdychneme si pri pohľade na mapu najmenšieho z kontinentov. Priemerná ročná teplota v lokalite Noosa v štáte Queensland, ktorá dosahuje 23 °C, už vyzerá ako priam výsmech všetkým domácim stavebníkom, ktorí plánujú zatepliť fasádu domčeka kvôli únikom tepla. Je jasné, že podobný dom si asi v našich končinách nepostavíte, ako víkendová inšpirácia však vďaka svojej jednoduchej elegancii rozhodne stojí za pozornosť.


Austrálska architektonická tradícia je bohatšia, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. I keď je pravdou, že najznámejšiu stavbu u protinožcov – Sydneyskú operu – navrhol Dán Jørn Utzon, austrálski architekti si stihli vydobyť medzinárodné uznanie. Odborná verejnosť oceňuje ich stavby naplno využívajúce špecifiká miestneho prostredia, laici zase akúsi priateľskosť a prívetivosť budov.

Medzi najväčšie mená austrálskej architektonickej histórie bezpochyby patria Robin Boyd, Roy Grounds, Alec Tzannes či Harry Seidler, aj čitatelia Môjho domu sa mohli zoznámiť s tvorbou výnimočného enviromentalistu Glenna Murcutta, držiteľa svetovej architektonickej „nobelovky“ Pritzker Prize.


V krajine cyklónov

153809
Reiner Blunck

U nás menej známy, ale veľmi úspešný ateliér manželskej dvojice Lindsayho a Kerry Clarovcov patrí medzi najoceňovanejšie austrálske architektonické štúdiá. Na svojom konte majú viac ako stovku projektov, 23 prestížnych ocenení, medzi ktorými nájdeme i dve ceny Robina Boyda za najlepší objekt určený na bývanie.
No a jedným z projektov, ktoré sa môžu popýšiť nálepkou „najlepší austrálsky rodinný dom roku“ je i Hammond Residence. Nájdeme ju severne od Brisbane, v osade Cooran, neďaleko Národného parku Noosa v Queenslande na východnom pobreží Austrálie.

V súlade s prírodou

Už samotná lokalita predurčila architektúru víkendového domu ľahkej konštrukcie. Bolo jasné, že architekti musia pracovať s miestom ako základným určujúcim prvkom budúceho návrhu. Spomínané miestne klimatické podmienky sú síce neobyčajne príjemné, výhodu ideálnych teplôt však „vyvažujú“ časté cyklóny a veterné smršte, ktoré sa nad planinou preháňajú. Stavba teda musela byť ľahká, ale zároveň stabilná a pevná. Architektka Kerry Clarová dodáva: „Po mnohých rokoch projektovania na území Queenslandu sme si vyvinuli zvláštny prístup k navrhovaniu domov v špecifických podmienkach. Snažíme sa v návrhoch zúročiť predovšetkým genius loci, podchytiť identitu regiónu a nezabúdame ani na sociálnu rolu architektúry. Tieto faktory nám umožnia posilniť charakter miesta, namiesto toho, aby sme sa mu snažili našimi stavbami nejako konkurovať.“


V krajine cyklónov

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

153810
Reiner Blunck

Hammond Residence nesie všetky znaky tohto prístupu. Clarovci navrhli stavbu jednoduchých, priam archetypálnych tvarov, založenú na pylónoch. Vyvýšenie nad terén je odpoveďou na požiadavky investora vybudovať ekonomicky nenáročnú stavbu – odpadli tak nákladné zemné práce, na svažitom pozemku inak nevyhnutné. Navyše vyzdvihnutie nad terén má i ďalší praktický dosah – do domu sa menej práši. Drevená rebrová konštrukcia stavby je akýmsi dlhoročným know-how architektov, ktoré postupne vylepšujú a zjednodušujú.


S tvárou nastavenou víchrom


V krajine cyklónov

153806
Reiner Blunck

Samotná výstavba bola rýchla a jednoduchá. Stavba je takmer celá pospájaná z prefabrikovaných drevených dielcov, ktoré sa na miesto priviezli hotové, stačilo ich finalizovať. Pritom nejde o ľahkú stavebnicu, ktorú prvý silnejší vietor odfúkne ako domček z karát, na pohľad subtílna stavba je dimenzovaná tak, aby odolala víchrom s rýchlosťou 60m/s! Pre našinca možno rušivá plechová strecha, ktorá sa na prvý pohľad nezlučuje s našimi predstavami „enviromentálnej architektúry“, je pokračovaním miestnej stavebnej tradície, nadväzujúcej na typické vidiecke stavby regiónu. I keď v prípade Clarovcov nejde o akýsi architektonický manifest, ale prirodzené vyústenie dlhoročných skúseností s prácou v podobných náročných podmienkach. Kerry Clarová dodáva: „Nesnažíme sa za každú cenu o nejaký moderný či, naopak, rustikálny dizajn. Našim primárnym cieľom je jednoduchosť, ktorá oveľa lepšie vyjadruje prirodzené vlastnosti použitých materiálov a typu konštrukcie.“ Dispozícia je prehľadná a samozrejmá, neveľká obytná plocha plne postačuje dvojčlennej rodine.
V krajine cyklónov

153827
Reiner Blunck


V krajine cyklónov

153826
Reiner Blunck

Manželskému páru bohato stačí neveľký kuchynský kút s jedálenským stolom.

Pohľad zo spálne na pracovný kút a oddychový kút domu.


V krajine cyklónov

153828
Reiner Blunck


V krajine cyklónov

153829
Reiner Blunck

Spálňa je ukrytá za posuvnými dverami. Drevo vládne – kúpeľňa nie je výnimkou. Za zmienku stojí i podlaha z tmavého dreva, ktorá opticky zjednocuje celý interiér.V krajine cyklónov

153813
Reiner Blunck

Základným aspektom jej návrhu bola orientácia stavby na pozemku, snaha poskytnúť čo najlepší výhľad do údolia, zvažujúcemu sa až k morskému pobrežiu. Dom je navyše – aspoň na austrálske pomery – energeticky úsporný, čo bola i ďalšia podmienka investora. Jediným tepelným zdrojom je kozub, ktorý však funguje skôr ako dekoratívny doplnok, či symbol spokojného domova, než ako skutočný zdroj tepelnej pohody austrálskej domácnosti. Napriek všetkým popísaným výhodám až elementárne jednoduchého riešenia Hammond Residence je jasné, že v našich podmienkach by sa museli stavitelia vyrovnať s celkom inými klimatickými nárokmi.


V krajine cyklónov

153811
Reiner Blunck

Ako vo všetkých aspektoch (v tvare, mierke i nákladoch) veľmi skromná stavba by však mohla byť príkladom víkendového bývania takmer kdekoľvek, i v našich zemepisných šírkach. A ak majú pravdu zástancovia teórie globálneho otepľovania, ktovie, či nás podobné stavby v blízkej budúcnosti nebudú zaujímať oveľa viac…
V krajine cyklónov

154159


V krajine cyklónov

154162

Názov: Hammond Residence
Rok dokončenia: 1995
Architekti: Lindsay a Kerry Clare
Miesto: Cooran, Queensland, Australia
Popis: Úsporný víkendový dom s originálnou drevenou rebrovou konštrukciou.
Ocenenia: RAIA National Robin Boyd Award 1995

Kategória: Návšteva
Tagy: austrálska architektúra návšteva v dome
Zdieľať článok

Diskusia