Vidiecky dom s dvoma fasádami nádherne splynul s prostredím. Vnútri dominuje otvorený krov a akumulačný krb
Majitelia pozemku pri lese neďaleko Plzne mali jedno jediné očakávanie. Chceli, aby ich nový dom bol v symbióze s prírodou a pokojným prostredím, aby rešpektoval tento príjemný kút. Lukáš Janout navrhol skromnú stavbu, ktorá neruší prírodné prostredie, napriek tomu vyniká. Cesta do finále však nebola úplne priamočiara.
Na začiatku každého nového bývania je predstava, ktorú môže do istej miery upraviť výber pozemku. Ak sa architektom podarí skĺbiť vlastné skúsenosti a nápady s predstavami investorov, výsledkom je vydarený projekt a spokojnosť na oboch stranách.
Majitelia tohto domu pri lese sa však s návrhmi architektonického ateliéru nestotožnili, pretože výsledok nezodpovedal ich predstavám. Skice odložili do šuplíka a oslovili architekta Lukáša Janouta. Bola to všetko hra náhod – v televízii zachytili debatu s ním a zaujal ich prístupom k práci.
Neruší, no napriek tomu vyniká
Návrh vychádza z miestnych podmienok, orientácie na svetové strany a z požiadaviek investorov. Na prvý pohľad upúta svojou formou i materiálmi použitými na fasádu. Celá stavba vznikla spojením mierne posunutých domčekov so sedlovými strechami do jedného celku. Hmota orientovaná smerom k lesu je pokrytá sibírskym smrekovcom, druhá časť domu má fasádu z pôsobivej prírodnej ruly, ktorá má zlatistý nádych.
Interiér rozširujú vonkajšie „miestnosti“
Súčasťou projektu je intenzívne prepojenie interiéru s exteriérom a vytvorenie vonkajších „obytných miestností“. To sa podarilo vďaka dvom priestranným dreveným terasám. Jedna z nich je slnečná, druhá tienistá. Tienenie okrem polohy zabezpečí aj popínavý porast na kovovej konštrukcii. Obe terasy zároveň zjemňujú posun oboch častí – na jednu vyjdete z obývačky spojenej s kuchyňou, na druhú zo súkromných izieb.
Ako dva vidiecke domčeky
„Samotný stavebný program som rozdelil do dvoch hmôt, ktoré rešpektujú tvaroslovie pôvodných vidieckych domov. Obe hmoty sú voči sebe navzájom posunuté tak, aby sa zmenšila mierka celého domu a zároveň došlo k lepšiemu preslneniu oboch častí po celý deň. Mierku domov by mali podporiť aj rôzne poňaté fasády,“ vysvetľuje autor projektu.
Denná zóna v dreve, nočná v kameni
Odlíšenie fasád zároveň poukazuje na rôzne funkcie častí. Spoločenská zóna – obývacia izba a kuchyňa s jedálňou má drevenú fasádu. Nočná časť so spálňami a technickým zázemím je obložená kameňom. Strechu pokrýva skladaná cementovláknitá krytina antracitovej farby. Drevené okná sú zasklené izolačným trojsklom. Tak ako vonku, aj vo vnútri domu dominujú prírodné materiály, ktoré umocňujú ducha celej stavby.
Otvorený krov a krb uprostred
Kuchyňa s obývačkou a veľkým jedálenským stolom je presvetlená z každej strany dômyselne uloženými oknami. Uprostred nej stojí veľký biely akumulačný krb s čiernym komínom, ktorý oddeľuje kuchyňu s jedálňou od obývačky. Atmosféru dotvára otvorený drevený krov s výraznou konštrukciou.
Tak ako v kuchyni, aj v kúpeľni autor použil zaujímavé vzorované obkladačky v opotrebovanom dizajne. V kúpeľni sú aj na podlahe a príjemne dotvárajú jednoduché kombinácie biele, čiernej, betónu a dreva. Nočná časť zahŕňa tri izby, saunu, hygienické a technické zázemie.
Rodinný dom pri lese
architektonický atelier: Lukáš Janout Architects
autor: Ing. et. Ing. arch. Lukáš Janout
lokalita: Plzeň, ČR
zastavaná plocha: 165 m2
obytná plocha: 90 m2
projekt: 2018 – 2020
realizácia: 2021 – 2022
TEXT: Sabína Zavarská
Foto: Petr Polák