Zdroj: Anton De Vis

Odhalené tehly, betón aj oceľové konštrukcie. Vidiecky dom vytvára po rekonštrukcii materiálové napätie, výsledok je však harmonický

22. 11. 2022
Zdieľať

Pôvodné stavby majú svoju silnú charizmu bez ohľadu na krajinu, v ktorej vznikli. Vždy prezrádzajú mnoho o spôsobe života niekdajších obyvateľov a o zvykoch, ktoré v tú dobu panovali. Podobne je to i v prípade vidieckeho domu v Belgicku. Patrilo k nemu viacero hospodárskych objektov, tie však boli už v zlom stave a nedali sa zachrániť. Hlavný dom je dnes úspešne zrekonštruovaný a rozšírený, napriek tomu nestratil pôvodné čaro.

Nielen investor, ale aj architekti si želali čo najviac zachovať kúzlo a typický vzhľad domčeka charakteristického pre belgické vidiecke prostredie. Na to však, aby vyhovoval súčasným potrebám domácich, bola nevyhnutná dostavba, ktorá zväčšila obytný priestor.

Prečítajte si tiež
Unikátne bývanie v Čachticiach: Prístavba vidieckeho domu na mieste bývalej tehelne

Architekti preto navrhli dispozíciu pôvodného domu rozšíriť novou prístavbou tak, aby získala tvar písmena L. Prístavba sa od pôvodného domu odlišuje nielen orientáciou, ktorá zvyšuje zážitok z bývania užším spojením s okolitou krajinou, ale aj materiálovo. Je vyrobená z pohľadového betónu odhaleného zvnútra aj zvonku.

Na starom dome zostali pôvodné fasády a typické detaily

Pôvodná stavba sa dnes teší z citlivej rekonštrukcie. Fasády existujúceho domu zostali z veľkej časti zachované, v niektorých miestach ich bolo potrebné upraviť tak, aby vyhovovali novej dispozícii. Priečne múry v interiéri sú dôležité, pretože nesú medziposchodie a strešnú konštrukciu. Autori prestavby ponechali typické konštrukčné prvky v interiéri viditeľné, čo umocňuje atmosféru.

Exteriér domu s krídlami v tvare L - Vidiecky dom Rural Living Home v Belgicku

Spojenie dvoch krídel tvaru L – starého a nového – vytvára priestorové napätie. Zdroj: Anton De Vis

Otvorený priestor môžete predeliť posuvnými dverami

Spojenie dvoch krídel tvaru L – starého a nového – vytvára priestorové napätie. Vďaka posuvným dverám na prízemí ľahko zmeníte charakter priestoru podľa potreby. Medzi jednotlivými obytnými zónami tak ľahko upravíte atmosféru a spôsob, akým miestnosti navzájom komunikujú. Po otvorení vzniká priestranný a prekvapivo živý priestor. Pristavená časť je jednopodlažná.

Exteriér večer - Vidiecky dom Rural Living Home v Belgicku

Prístavba chce byť jednoduchým a pokojným objemom, ktorý sa snaží tvoriť s pôvodnou stavbou jeden celok. Zdroj: Anton De Vis

Estetika, ktorá je nositeľom života v domácnosti

Použité materiály odkazujú na vidiecky charakter stavby, dávajú mu nezvyčajnú útulnosť a súčasne ponechávajú priestor, aby sa interiér mohol rozvinúť podľa potrieb a nárokov domácich.

Obývačka - Vidiecky dom Rural Living Home v Belgicku

Vďaka posuvným dverám na prízemí ľahko zmeníte charakter priestoru podľa potreby. Zdroj: Anton De Vis

„Prístavba chce byť jednoduchým a pokojným objemom, ktorý sa snaží tvoriť s pôvodnou stavbou jeden celok. Aby sme zachovali túto pokojnú atmosféru, brána z uličnej strany domu je opatrená lícovou tehlou. Dom tak po premene vytvára určitú estetiku a krásu, ktorá nefunguje len sama pre seba, ale je nositeľom života v domácnosti,“ vysvetľujú autori stavby z ateliéru JDMA.  Červenú tehlu si môžete všimnúť aj na fasáde garáže.

Odhalené tehly, betón, čierne oceľové konštrukcie

V interiéri dominuje čierna farba v kombinácii s odhalenými tehlami a oceľovými konštrukciami natretými rovnako na čierno. Podlaha je zo svetlého dreva a strop betónový. Po čiernom oceľovom schodisku sa dostanete do nočnej zóny v pôvodnom podkroví. Betón v kombinácii s čiernymi detailmi má hlavné slovo aj v kúpeľniach.

Jedálenská časť s kuchyňou - Vidiecky dom Rural Living Home v Belgicku

Použité materiály odkazujú na vidiecky charakter stavby, dávajú mu nezvyčajnú útulnosť a súčasne ponechávajú priestor, aby sa interiér mohol rozvinúť podľa potrieb a nárokov domácich. Zdroj: Anton De Vis

Rural Living Home

architektonický ateliér: JDMA
interiérový a krajinný dizajn: Joost De Meuter)
lokalita: Merchtem, Belgicko
plocha: 326 m2
realizácia: 2018

Sabína Zavarská
Foto: Anton De Vis

Kategória: Návšteva
Tagy: betón čierna prístavby domov tehlová fasáda vidiecke domy
Zdieľať článok

Diskusia