Zdroj: BoysPlayNice

Vidiecky dom, ktorý sa nemusí skrývať za vysoký múr a má všetko potrebné na pohodlný život

03. 10. 2022
Zdieľať

Nielen na slovenských, ale aj v českých dedinkách a na okrajoch menších miest si môžete všimnúť tendenciu chaotickej výstavby domov. Zdá sa, že najdôležitejšie je pre investorov zaplatiť čo najmenej za pozemok a postaviť čo najvyšší múr, aby im nikto nevidel „do hrnca“. Navyše, väčšina domov nemá žiaden výraz – sú to klasické domy so štvorcovým pôdorysom a valbovou strechou, neraz nevkusne omietnuté.

Majitelia týchto domov potom postupne prichádzajú na ich nedostatky. Zrazu si uvedomia, že z okolitej krásnej krajiny nemajú nič, lebo sami sebe zahatali výhľad vysokým plotom. Jedna garáž im prestane stačiť, potrebujú o izbu navyše, či väčší priestor na pestovanie plodín. A možno aj altánok, bazén, prístrešok na drevo či miesto na gril. Prístavby sú nekonečné a absolútne bez efektu, výsledkom je chaoticky preplnený priestor.

Pôsobivá vidiecka usadlosť do U a moderným útulným interiérom

Vďaka uloženiu vzniklo vnútorné nádvorie, ktoré chráni súkromie domácich bez toho, aby sa dom musel skrývať za vysokými múrmi brániacimi vo výhľade. Zdroj: BoysPlayNice

Jednoduchý, nenápadný a pritom veľkorysý

Architekti z Atelieru 11 Barbora Weinzettlová a Jiří Weinzettl sa rozhodli bojovať proti tomuto zlému návyku vlastnou ukážkou – ako môže vyzerať moderné, plnohodnotné bývanie na juhočeskom vidieku. „Stavba v Miletíne je našou odpoveďou na otázku, ako vstúpiť súčasnou architektúrou do prostredia juhočeskej dediny.

Prečítajte si tiež
Ako navrhnúť kuchynskú linku v tvare L, aby splnila vaše očakávania a potreby

Od začiatku sme vedeli, že chceme vytvoriť jednoduchý a veľkorysý objem, ktorý pojme všetky požiadavky rodiny. Dom, ktorý sa nebude potrebovať skrývať pred okolím, aby si vytvoril vlastnú intimitu, pretože už samo súhmotie determinuje dvor a zarámuje okolité polia a lesy,“ hovoria architekti.

Pôsobivá vidiecka usadlosť do U a moderným útulným interiérom

V jednom krídle domu sa nachádzajú technické zázemie, garáž, pracovňa a vonkajšia kuchyňa s krytým sedením. Zdroj: BoysPlayNice

Tvar písmena „U“ vytvoril nádvorie

Hmotu sídla vytvorili z troch bielych celkov s oranžovými sedlovými strechami – nasledovali tradíciu a skúsenosť. Usporiadali ich do tvaru písmena „U“, pričom rameno, ktoré spája dve ostatné, mierne prečnieva. Vďaka tomuto uloženiu vzniklo vnútorné nádvorie, ktoré chráni súkromie domácich bez toho, aby sa dom musel skrývať za vysokými múrmi brániacimi vo výhľade. Práve naopak, spolupracuje s okolitým prostredím. Nádvorie sa otvára smerom do záhrady.

Prečítajte si tiež
10 tipov, ako podľa Feng Shui vytvoriť spálňu, v ktorej sa vám bude skvele spať

Každé krídlo má inú funkciu

Rozdelenie hmoty rodinného domu na tri celky má aj ďalší význam – vďaka nemu sa podarilo ľahko rozčleniť funkcie priestorov a rozložiť veľký objem tak, aby pôsobil čo najmenej nápadne a harmonizoval s okolím. V jednom krídle domu sa nachádzajú technické zázemie, garáž, pracovňa a vonkajšia kuchyňa s krytým sedením. Druhé krídlo, ktoré je súbežné s prístupovou cestou, zahŕňa vstup a hlavný obytný priestor prevýšený do krovu. S dvorom ho prepája presklená stena. Celé tretie krídlo slúži ako intímna spálňová časť a je uložené čo najviac do súkromia pozemku.

Pôsobivá vidiecka usadlosť do U a moderným útulným interiérom

V interiéri dominuje biela farba, svetlé drevo, množstvo prirodzeného svetla. Zdroj: BoysPlayNice

Skryté úložné priestory, parapet na relax, tri schody do záhrady

Za povšimnutie stojí spôsob, ako jednotlivé hmoty na seba nadväzujú. Z vydláždeného nádvoria sa po troch širokých schodoch dostanete do záhrady.

Prečítajte si tiež
Chcete nový rodinný dom a zvažujete drevostavbu? Najprv spoznajte odpovede na týchto 5 základných otázok

V interiéri dominuje biela farba, svetlé drevo, množstvo prirodzeného svetla – vďaka veľkým preskleniam a šikovne umiestneným oknám. V chodbe nájdete množstvo skrytých úložných priestorov a okno s parapetom, na ktorý si môžete sadnúť či ľahnúť a relaxovať.

Pôsobivá vidiecka usadlosť do U a moderným útulným interiérom

Hmotu sídla vytvorili z troch bielych celkov s oranžovými sedlovými strechami – nasledovali tradíciu a skúsenosť. Zdroj: BoysPlayNice

Juhočeská usadlosť v Miletíne

architektonický ateliér: Atelier 111 architekti s.r.o.

autori: Barbora Weinzettlová, Jiří Weinzettl

lokalita: Dolný Miletín, ČR

zastavaná plocha: 336 m²  

úžitková plocha: 233 

projekt: 2017

realizácia: 2021

Sabína Zavarská

Foto: Boys Play Nice

Kategória: Návšteva
Tagy: rodinný dom usadlosť vidiecke domy vidiecky štýl
Zdieľať článok

Diskusia