
Z historického domu chceli modernú žltú stavbu, no stihli ho zachrániť. Kamenná chalupa je však vnútri iná, ako by ste čakali
Ďalší dôkaz toto, že nevhodné rekonštrukcie starých stavieb viac pokazia, než vylepšia. Historická chalupa so základmi spred 150 rokov vďaka premene ateliéru Archport naplno odhalila svoj potenciál a čarovnú charizmu. V dome je dnes každý detail premyslený tak, aby vyzdvihol to najlepšie z minulosti a zároveň slúžil modernému životu.
Predstavte si zrekonštruovaný kamenný dom na kopci s výhľadom na šumavskú krajinu. Znie to ako sen o dokonalej víkendovej chalupe? Historická stavba so základmi starými 150 rokov, ležiaca na okraji malebnej dedinky, mala však ešte prednedávnom k ideálu poriadne ďaleko. V lete 2021 sa s ňou zoznámili architekti Vojtěch Hybler a David Dvořák, ktorí ju mali zrekonštruovať. Vtedy ešte vôbec netušili, aké vzácnosti skrýva. Čakal ich náročný boj – stavba bola uprostred nevhodnej rekonštrukcie, ktorá mala pôvodný dom pretvoriť na modernú budovu so žltou fasádou a s plastovými oknami. Táto premena však úplne zakrývala dušu starej chalupy.
Očistené až na kameň
„Naším cieľom bolo objaviť a znovu odhaliť autentické prvky domu, ktoré boli takmer úplne potlačené,“ vysvetľujú architekti z ateliéru Archport.
Práce sa začali očistením stavby doslova až na tehlu a kameň. Tieto materiály sa stali nielen nositeľmi histórie, ale aj hlavným výtvarným prvkom celej rekonštrukcie. Fasády domu odhaľujú vrstvy historických obnov a prístavieb z kameňa a tehál, ktoré architekti zachovali a ponechali odkryté. Tam, kde už autentickosť chýbala, prišla na rad štuková omietka. Výrazný kontrast medzi starým a novým zdôrazňuje betónová rímsa, ktorá oddeľuje kamenné časti od moderných úprav.
Takto vyzerala chalupa, keď ju architekti videli prvýkrát. Čiastočne dokončená modernizácia zakrývala všetky klenoty. Zdroj: Petr Polák Studio
Tradičný vzhľad so štipkou kontrastu
„Kosoštvorcové eternitové šablóny na strechách sú pre túto oblasť typické. Rozhodli sme sa tento vizuálny prvok zachovať, ale v podobe moderného materiálu – lakovaného hliníka,“ vysvetľuje architekt. Výsledok? Strecha, ktorá pôsobí jednoliato a necháva vyniknúť kamenný základ domu. Aj menej autentické prvky, ako strešné okná, dostali zmysel. Boli zahrnuté do dizajnu ako súčasť hladkého plechového zastrešenia, ktoré zakrýva detaily okien i komínov, čím sa dosiahla vizuálna celistvosť.
S:
História i moderné prvky
Vnútri domu architekti zachovali len to, čo malo skutočnú hodnotu – pôvodné steny a klenby. Ostatné novodobé stavebné prvky odstránili. „Tieto historické konštrukcie nám určili akési mantinely, v rámci ktorých sme mohli navrhnúť moderný priestor,“ hovoria tvorcovia premeny. Variabilitu priestoru znásobuje rôzna výšková úroveň podláh a stropov.
Podlaha z kameňa, ktorý bol použitý aj na stavbu domu, spája interiér s vonkajšími plochami, čím vzniká prirodzený priechod.
Na niektorých miestach nedokončenej obnovy zostalo odhalené murivo. Iné boli prekryté polystyrénom a žltou omietkou. Zdroj: Petr Polák Studio
Dialóg medzi ľuďmi a domom
„Tento projekt bol viac než len rekonštrukcia – bol to dialóg medzi nami, remeselníkmi a samotným domom,“ vysvetľuje architekt Vojtěch Hybler. Investor, ktorý túžil po pokojnom útočisku a oddychu od mestského zhonu, mal jasnú víziu: zachovať autenticitu stavby, ale zároveň jej dodať moderné prvky s rešpektom k okolitej krajine. Táto úzka spolupráca medzi všetkými zúčastnenými umožnila vznik jedinečného priestoru, kde sa prelína história, modernosť a príroda.
S: nejaký kamenný dom
Vstup na pozemok
Pod polystyrénom a žltou omietkou nevydarenej rekonštrukcie sa skrývali staré kamenné múry, ktoré architekti nechali vyniknúť v prírodnej podobe. Vidno aj dávnejšie riešené úpravy tehlami. Steny horného podlažia postavili z novodobých tvárnic rôznych typov. Kameň použitý na stavbu domu zároveň vytvára chodníčky či väčšie plochy okolo stavby a prirodzene spája interiér s vonkajšími priestormi.
Kuchyňa
Starý trámový strop v dennej zóne architekti odstránili a priestor otvorili i vertikálne – až po strechu. Zrekonštruovaný strop aj s novými trámami však zostal ako spomienka vo výklenku, kde je umiestnená na mieru riešená kuchyňa. Nadväzuje na obývačku a zároveň svetlomodrou farbou osviežuje tmavší interiér. Obe funkcie – kuchyňu a obývačku – spája jedálenský kút.
Zrekonštruovaný strop s novými trámami zostal ako pripomienka jeho pôvodnej podoby, ktorú architekti odstránili. Zdroj: Petr Polák Studio
Obývačka
Dominantou dennej zóny je veľkoformátové okno, ktoré ponúka výhľad na šumavskú krajinu a vytvára intenzívne spojenie medzi interiérom a prírodou. Otvorený priestor z hľadiska interiérového dizajnu spája surovosť materiálov s eleganciou moderných línií. Zároveň v ňom môžete objavovať široké spektrum konštrukčných prvkov, materiálov a fragmentov pôvodnej stavby.
Veľkoformátové okno v obývačke vpúšťa dovnútra nielen viac denného svetla, ale aj krásnu prírodu v okolí. Zdroj: Petr Polák Studio
Spálňa
Hlavná spálňa je oázou pokoja. Stena vo farbe roka Mocha Mousse doplnená prírodnými materiálmi, textúrami a retro nábytkom v modernej podobe pozýva na oddych. Pod strechou sú ešte ďalšie dve menšie izby a kúpeľňa.
Súkromie pri dome
Vďaka tomu, že ulica je z opačnej strany domu, si majitelia môžu užiť celú záhradu s krásnym výhľadom v súkromí. Veľké plus dávame nepravidelne tvarovanej kamennej ploche medzi stavbou a trávnikom, ktorá tvorí priestor na ohnisko a posedenie. Takéto dláždenie pôsobí ako prirodzený a veľmi príjemný prechod z interiéru do exteriéru.
Všimnite si poctivo ukladané tehly okolo dverí a okeníc. Oblúky nad otvormi patria k tradičnej miestnej architektúre.
Dlhé tenké valce z drevenej guľatiny upevnené na streche slúžia na zachytávanie snehu. Zdroj: Petr Polák Studio
Štítový múr
Štítové steny v časti podkrovia sú vymurované z novodobých tvárnic rôznych typov a omietnuté ručne ťahanou štukovou omietkou. „Medzi omietnutú a odkrytú fasádu na štítových stenách sme vrátili charakteristickú deliacu rímsu v podobe tenkej linky z pohľadového betónu. Umiestnili sme ju do existujúcej skladby lícových tehál,“ konkretizujú architekti.
Úzka deliaca rímsa z pohľadového betónu pripomína typické prvky miestnych domov. Zdroj: Petr Polák Studio
Kamenný dom na Šumave
Autori projektu: Vojtěch Hybler, David Dvořák
Architektonické štúdio: Archport, s. r. o.
Lokalita: Šumava, Česko
Úžitková plocha: 100 m²
Realizácia: 2024
- Tento projekt nebol len o rekonštrukcii, ale aj o rešpekte k remeslu, krajine a minulosti, hovoria architekti o záchrane kamenného domu.
- Takto vyzerala chalupa, keď ju architekti videli prvýkrát. Čiastočne dokončená modernizácia zakrývala všetky klenoty.
- Na niektorých miestach nedokončenej obnovy zostalo odhalené murivo. Iné boli prekryté polystyrénom a žltou omietkou.
- Zrekonštruovaný strop s novými trámami zostal ako pripomienka jeho pôvodnej podoby, ktorú architekti odstránili.
- Veľkoformátové okno v obývačke vpúšťa dovnútra nielen viac denného svetla, ale aj krásnu prírodu v okolí.
- Dlhé tenké valce z drevenej guľatiny upevnené na streche slúžia na zachytávanie snehu.
- Úzka deliaca rímsa z pohľadového betónu pripomína typické prvky miestnych domov.
- Spálňa je zariadená minimalisticky, ale pôsobí vzdušne a priestranne.
- Kamenné múry boli pôvodne zakryté polystyrénom a žltou fasádou. Teraz ich vidno v plnej kráse.
- Keď autori premeny oslobodili dom od žltého obalu, našli pôvodné múry z kameňa. Dnes sú viditeľné z každej strany.
Text: Sabína Zavarská
Foto: Petr Polák Studio
Zdroj: Archport, s. r. o., časopis Môj dom