Zdroj: BoysPlayNice

Zo 130-ročnej stavby vznikla sklenená chalupa, akú ste ešte nevideli. Jej atmosféra vás dostane!

10. 11. 2022
Zdieľať

Sklo je dnes veľmi často používaným materiálom pri riešení novostavieb alebo moderných prístavieb. Vďaka nemu miznú hranice medzi interiérom a exteriérom. Do interiéru vniká záplava prirodzeného svetla a priestory sú zrazu väčšie a príjemnejšie. Videli ste však už použiť sklo ako jeden z najdôležitejších materiálov pri rekonštrukcii 130-ročnej drevenej chalupy? Výsledok vás očarí!

Zadanie zrekonštruovať starú drevenú chalupu, ktorá už nebola v optimálnom stave, riešili Mjölk architekti – tím architektov, ktorí do projektov vkladajú radosť zo slobody a kreativity. Pri každom projekte sa snažia čo najviac spoznať kontexty stavby a túžby klientov, aby im dali priestor a život. K návrhom pristupujú prísne – je dôležité, aby bola plná spokojnosť na oboch stranách. Oživenie starej chalupy poňali s úctou k pôvodnému, ale nechýbajú ani hravosť, prekvapenie a vtip.

Prečítajte si tiež
Storočná chalupa sa dočkala znovuzrodenia! Okrem rekonštrukcie aj vkusné rozšírenie

Architektonická hra o kontraste i harmónii

„K rekonštrukcii 130 rokov starej chalupy v Jizerkách sme pristúpili ako k preparácii. V starej stavbe sme hľadali rôzne kvality, materiály a miesta, všetko sme sprístupnili a zviditeľnili. Za chalupu, kde kedysi stála prístavba, sme pridali presklenú hmotu, ktorá rozširuje obytný priestor spodného poschodia. Vznikol kontrast a zároveň harmónia medzi pôvodnou časťou a novou prístavbou – a o to nám v našej architektonickej hre išlo,“ vysvetľujú Mjölk architekti.

Jedáleň - Sklenená chata v Kořenove

Nový obytný priestor vyrástol na mieste pôvodnej kôlne. Zdroj: BoysPlayNice

Sklená prístavba s medeným stropom zrkadlí atmosféru zvonku

Centrom hlavného denného priestoru, aj dispozície celého domu, je pec. Okolo nej obiehajú jednotlivé časti interiéru, pričom sa strieda pôvodné s novým, minulosť s budúcnosťou. Nový obytný priestor vyrástol na mieste pôvodnej kôlne. Ľahká transparentná konštrukcia vyplnená sklenenými tabuľami vymedzila priestor pre veľkorysú obývačku.

Okrem toho, že zahŕňa modernú kuchyňu a veľa voľného miesta, priamo nadväzuje na pôvodnú hlavnú izbu a vytvára zaujímavý kontrast. Tieto priestory fascinujú nielen úžasným výhľadom a kontaktom s exteriérom, ale tiež materiálmi, ktoré dotvárajú rôzne nálady.

Denná zóna v prístavbe - Sklenená chalupa v Kořenove

Priestory fascinujú nielen výhľadom a kontaktom s exteriérom, ale tiež materiálmi. Zdroj: BoysPlayNice

Azda najzaujímavejším z mnohých prvkov, ktoré autori použili, je lesklý strop obložený mosadzou. Odráža nielen dianie v presklenej časti, ale tiež každú zmenu vonkajšej atmosféry.

Čaro interiéru znásobuje okrúhly strešný svetlík

Na poschodie sa dostanete po subtílnych oceľových schodoch, ktoré sa točia v priestore okolo vypuklého okrúhleho strešného svetlíka. Sklo má dôležité slovo aj vo vnútri. Architekti ním nahradili poškodené drevené časti, a tak prepája vnútorný priestor do prekvapivého celku. Časť podlahy v chodbičke v podkroví je z pochôdzneho skla.

Poschodie - Sklenená chalupa v Kořenove

Časť podlahy v chodbičke v podkroví je z pochôdzneho skla. Zdroj: BoysPlayNice

Celé horné podlažie je určené na spanie. Nájdete tu štyri spálne, pričom veľká detská spálňa je zároveň aj herňou. Ďalšie dve spálne pôsobia príjemne ako klasické izby horských chalúp, kde sa tak fantasticky spí.

Väčšinu nábytku navrhli sami

Decentne vybavený interiér tvorí architektmi na mieru navrhnutý nábytok. Zrkadlí kvalitu ručnej práce remeselníkov z Jizerských hôr. Nové kusy dopĺňa klientmi zvolený starý nábytok. Kúsok od chalupy stojí takmer neviditeľná betónová stavba zapustená do terénu. Nachádza sa v nej sauna.

Spálňa - Sklenená chalupa v Kořenove

Nové kusy dopĺňa klientmi zvolený starý nábytok. Zdroj: BoysPlayNice

Nové prvky s minulosťou nesúťažia, fungujú popri nej

„Dom sme opravili s myšlienkami na budúcnosť, ale zároveň sme sa nechceli vzdať všetkých tých krásnych, divokých a nepohodlných vlastností, ktoré mu zostali z minulosti. Zachovali sme, čo len šlo. To zvyšné sme doplnili novou kvalitou, ktorá sa s minulosťou nesnaží súťažiť,“ dopĺňajú autori odvážnej a inšpiratívnej rekonštrukcie.

Exteriér v zime - Sklenená chalupa v Kořenove

Dom opravili s myšlienkami na budúcnosť, ale zároveň sa nechceli vzdať vlastností, ktoré mu zostali z minulosti. Zdroj: BoysPlayNice

Použité materiály

Pôvodná chalupa – výmena a doplnenie drevených prvkov konštrukcie, nový obklad obvodových stien sibírskym smrekovcom, nová šindľová krytina.

Prístavba – oceľová konštrukcia na monolitickej betónovej podmurovke, opláštenie veľkoformátovým bezrámovým zasklením.

Interiér – pohľadový betón podlahy a podmurovka prístavby, mosadzný podhľad, mosadzné obklady oceľových stĺpov, pochôdzne sklenené podlahy v podkroví. Kuchyňa a nábytok spracované firmou Sollus, dubové drevo, mosadzné konštrukcie a čierna matná kompaktná doska. Atypické svetlá podľa návrhu Mjölk vyrobené z mosadze kovotlačiteľskou dielňou Dekorax.

Prečítajte si tiež
Ako prepojiť moderné prvky s duchom starej chalupy

Sklenená chalupa

architektonický ateliér: Mjölk architekti
lokalita: Polubný, Kořenov, Liberecký kraj, ČR
zastavaná plocha: 189 m²
hrubá podlahová plocha: 239 m²
úžitková plocha: 121 m²
plocha pozemku: 3 364 m²
objem: 754 m3
projekt: 2018
realizácia: 2020
dodávateľ: AronHouse s.r.o.
interiér: Sollus nábytok s.r.o.

Sabína Zavarská
Foto: BoysPlayNice
Zdroj: linka.news

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy nábytok na mieru presklené plochy rekonštrukcia chalupy strešný svetlík
Zdieľať článok

Diskusia