Zdroj: Kubicek Studio

V zime k nej auto nevyjde, no námaha sa vám oplatí. Chalúpka v srdci hôr ponúka malebnú prírodu, pokoj a kuchyňu ideálnu na raňajky

19. 01. 2024
Zdieľať

Medzi stavby utešené ako obrázok rozhodne patrí chalupa na pomedzí Jizerských hôr a Krkonôš. Rodinný majetok, zrekonštruovaný v prospech pôvodnej historickej predlohy, sa pýši atraktívnou polohou v blízkosti najobľúbenejších českých bežkárskych tratí a zjazdoviek.

Blízkosť poľskej hranice a horský charakter malej obce Kořenov pútavo zafarbujú celý príbeh chalupy. Pôvodní vlastníci v nej dokonca strávili kratšiu životnú etapu. Objekt s rozlohou 150 metrov štvorcových v súčasnosti využíva striedavo vlastník, rodinní priatelia, ale aj neznámi návštevníci.

Podľa lokálnych zásad

Exteriér stavby ctí typický charakter jizerskej architektúry. „Všetky drevené prvky sú vyrobené ručne na mieru, strechu pokrýva šindľová krytina z jesenického šindľu a funkčné okná s dvojsklom kopírujú tradičné tvarovanie,” vysvetľujú podrobnejšie autori rekonštrukcie. Tmavý drevený obklad fasády typicky rozjasňujú žiarivo biele okná a sivastá omietka na jednej z kratších strán.

Prečítajte si tiež
Silné puto k rozpadnutej stavbe priviedlo majiteľa k úžasnej vidieckej rekonštrukcii

Chalupa na samote je zasadená do svahu v obklopení divokej prírody. Lúka v objatí storočných stromov otvára ďaleké výhľady na hory v pozadí. Vstupné dvere vrátane ostenia sú natreté načerveno. Sú neprehliadnuteľné, rovnako ako klasická lavička v tom istom odtieni. Okolie stavby po celom obvode nepravidelne spevňuje hnedosivý lomový kameň, na ktorý voľne nadväzuje tráva.

Chalupa s červenou lavicou pri stene z exteriéru.

Chalúpka odráža typické prvky jizerskej architektúry. Zdroj: Kubicek Studio

Kuchyňa ideálna na raňajky

Do chalupy sa vchádza cez širokú predsieň, v ktorej sa pozdĺž steny vyníma starožitná úzka drevená lavica v nadčasovom dizajne. Cez priechodný stred chalupy s dreveným schodiskom sa po ľavej strany otvára najväčšia miestnosť s kuchyňou, jedálenským stolom a obývacou časťou. Nechýba tu ani biela vysoká kachľová pec.

Prečítajte si tiež
Tradičný vidiecky statok si manželia s troma deťmi obnovili svojpomocne. V príťažlivom interiéri sa akoby zastavil čas

Oproti obývačke sa nachádza ešte jedna, hoci menšia plnohodnotne zariadená kuchyňa s jedálenským stolom. Podľa slov majiteľov obzvlášť dobre funguje pri príležitosti raňajok. Jej tajomstvo spočíva orientácii na východ. Zo zadnej strany s ňou susedí priestranná, minimalisticky navrhnutá kúpeľňa so sprchovacím kútom a WC, prístupná z centrálnej časti domu.

Jedálenská časť druhej kuchyne so stolom a stoličkami v rustikálnom štýle.

Menšia kuchyňa v chalupe je vďaka svojej orientácii na východ ako stvorená na raňajky. Alebo hoci aj len na ranné posedenie pri čaji či káve. Zdroj: Kubicek Studio

Spálne s teplom domova

Horné poschodie je venované spánku a hygiene. Nachádzajú sa na ňom dve samostatné spálne s kapacitou dohromady pre osem osôb a jedna kúpeľňa so sprchovacím kútom a WC. Vizuálne návštevníkovi ulahodí interiér v detaile. Dve malé okná v každej z izieb vytvárajú pocit bezpečia pred nepriazňami počasia. Drevené stropy v celej nehnuteľnosti znásobujú teplo domova. Šikmá strecha sa postarala na poschodí o impozantné podhľady.

Záber na jednu zo spální v chalupe s viacerými posteľami.

Kým jedna zo spální v chalupe ponúka manželskú posteľ a dve jednolôžka, výbavu druhej tvorí dvojlôžková posteľ a rozkladacia sedačka. Zdroj: Kubicek Studio

Zmes štýlov nezradila

„Dizajn nábytku balansuje na hranici medzi minulosťou a súčasnosťou. Kombinovali sme zámerne niekoľko druhov a odtieňov dreva, kov a svetlé tóny, v detaile sa potom priestormi nesie teplá oranžová farba,” objasňuje svoj tvorivý zámer interiérová dizajnérka Denisa Kubíčková Strmisková.

Prečítajte si tiež
Ako prepojiť moderné prvky s duchom starej chalupy

Chalupu reprezentuje mobiliár jednoduchých tvarov v kvalitnom dizajne z masívneho dreva alebo kovu. Časť nábytku bola vyrobená na mieru alebo sa jedná o repasovanie starých kusov nábytku a osvetlenia.

„Interiér je doplnený ilustráciami českých výtvarníkov Tomski&Polanski, ktorí tematicky spracovávajú práve prostredie Jizerských hôr,” dodáva dizajnérka.

Obývačková časť v chalupe v škandinávskom štýle s kachľovou pecou.

V interiéri sa spája súčasný dizajn s minulosťou tak, aby vytvárali harmonický celok. Zdroj: Kubicek Studio

V zime len pešo

K chalupe prislúcha samostatná sauna niekoľko krokov od nej. Veľkoformátové okno pripomína premietacie plátno. O dej sa stará fauna a flóra v réžii štyroch ročných období.

Počas bohatej snehovej nádielky sa sem nedá dostať autom. Spoľahlivo sa dá zaparkovať vo vzdialenosti 100 metrov od objektu. Tunajšie pomery prinášajú so sebou mnoho prekvapení, radosti, ale i dobrodružných výziev.

Detail na saunu v areáli chalupy.

K chalupe patrí aj sauna, dostupná len pár krokov od budovy. Zdroj: Kubicek Studio

Chalúpka dvoch sestier

Projektant: Projectica s.r.o.
Dizajn interiéru: Denisa Kubíčková Strmisková
Lokalita: Příchovice u Kořenova 154, Kořenov, Česká republika
Plocha: 150 m2
Realizácia: 2022 – 2023

Text: Katarína Mácová
Foto: Kubicek Studio

Kategória: Návšteva
Tagy: chalupy Dom s výhľadom rekonštrukcia chalupy škandinávsky štýl tradičné domy
Zdieľať článok
Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamoteUrob si sám

Zo starej drevenice po starých rodičoch malebná chalúpka na oravskej polosamote

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Ako sa podarilo zachrániť 160-ročnú drevenicu s veľkou záhradou a jazierkom v Starých HoráchUrob si sám

Ako sa podarilo zachrániť 160-ročnú drevenicu s veľkou záhradou a jazierkom v Starých Horách

Diskusia