Z tohto miesta by sa vám nechcelo ani odchádzať! Rodina si v lese postavila útulný dom, kde vládne úžasný relax
Rodinný dom zasadený do prírody je pravdepodobne snom každého, kto vyhľadáva svoj vlastný pokoj. Asi takto by sa dala definovať rezidencia v kanadskom Orforde, ktorá vyniká harmonickým minimalizmom. Navyše v kombinácii so scenériou jedlí a javorov ide o miesto skoro ako z iného sveta.
Mestečko Orford je výnimočné hneď z niekoľkých hľadísk. V prvom rade je takmer bezprostrednou súčasťou národného parku Parc du Mont-Orford. Turistov láka svojimi lyžiarskymi strediskami, golfovými ihriskami či vždy upravenými cyklistickými chodníkmi. Orford sa pýši horskou a jazernou krajinou a jeho prírodné úkazy dokážu okúzliť aj domácich.
V tomto magickom prostredí sídli rodinný dom, ktorého hlavným účelom je sprostredkovať svojim obyvateľom všetko čaro prírody v meniacich sa ročných obdobiach, od žiarivých farieb jesene až po prebúdzajúcu sa jar.
Miesto, kde staré spomienky nahrádzajú nové
Manželský pár, ktorému dom patrí, vlastnil pozemok so starou budovou viac ako päť rokov. Tá však potrebám rodiny vôbec nevyhovovala. K miestu ich však viazalo množstvo spomienok a silné puto. Rozhodli sa preto starú budovu zbúrať a na jej mieste vybudovať nehnuteľnosť, ktorá bude do prostredia stopercentne zapadať. S požiadavkou na postavenie ich druhého domova oslovili architektov zo štúdia Thellend Fortin Architectes. Vízia celého projektu bola hneď na začiatku úplne jasná – všetko je na dosah, a tak netreba nič pridávať.
Jasne definovaný architektonický štýl
Architekti sa od začiatku sústredili na to, aby budúca nehnuteľnosť maximálne vyhovovala potrebám klientov. Ich úlohou bolo vytvoriť miesto, kde by sa rodina mohla stretávať a zároveň byť čo najbližšie k prírode.
Pri tvorbe projektu sa museli popasovať s viacerými výzvami. Jednou z nich bolo vytvoriť architektonický štýl, ktorý by spájal tradičnú víziu klientov v kombinácii s racionálnymi líniami súčasnosti. Potrebovali tiež prepojiť vyvýšený terénu s vozovkou pod ním a zachovať súkromie klientov pred susedmi, no pritom maximalizovať prepojenie s prírodou. Výsledkom dlhého procesu je dnes minimalistický interiérový dizajn, ktorý kombinuje hrejivú atmosféru a funkčný prístup. Dvojité šikmé strechy, drevené obklady a kovové prvky sú odrazom dedičstva provincie.
Dom odráža svojím tvarom tradičné vidiecke domy, ale nechýba mu nič z moderného sveta. Zdroj: Charles Lanteigne
Otvorené priestory s výhľadom na les
Do trojposchodového domu sa vchádza sprava na úrovni prízemia a vstupné dvere vedú do prijímacej haly. Tá na prvý pohľad prekvapí dvojitou výškou stropu, ktorá odráža túžbu klientov po majestátnom vstupe. Celé prízemie, ktoré je na úrovni záhrady, pôsobí pomerne uzavreto s miestnosťami radenými jedna za druhou. Nájdeme na nej oddychovú miestnosť, spálňu, respektíve hosťovskú izbu s kúpeľňou a samostatnou toaletou, technickú miestnosť či garáž.
Prvé poschodie je najotvorenejšie zo všetkých. Nachádza sa v ňom najmenej elementov, a tak sa môže zdať, že sa jednotlivé obytné priestory rozprestierajú medzi kusmi nábytku. Celý priestor tvorí v zásade len kuchyňa s jedálňou so stolom štedrých rozmerov a len čiastočnou stenou oddelená obývačka. Z kuchyne sa vstupuje na drevenú terasu so záhradným nábytkom, ako stvorenú na príjemné posedenia v obklopení stromov. Celú pohodu na poschodí umocňujú veľkoformátové presklenia, poskytujúce bezprostredné výhľady na okolie.
V dome sa nachádza niekoľko obývačiek, respektíve priestorov na oddych či stretnutie v kruhu blízkych. Zdroj: Charles Lanteigne
Súkromie pre každého člena
Najvyššie poschodie je nočnou a oddychovou časťou celého domu. Nachádzajú sa tu dve detské izby s vlastnou kúpeľňou s toaletou a sprchovacím kútom, do ktorej sa dá vstúpiť z oboch miestností. Hlavná spálňa leží na opačnej strane poschodia a súkromie od detí jej zabezpečuje aj chodba s výhľadom do dennej zóny. K priestorom pre rodičov patrí taktiež vlastná toaleta i kúpeľňa nielen so sprchovým kútom, ale aj vaňou. Všetky tri poschodia prepája kovové schodisko s plným bielym zábradlím.
Väčšina vybavenia v dome je integrovaná do priestoru a hlavným aspektom je jednoduchosť. Technické vybavenie je nenápadne skryté za obkladmi či medzi stropmi.
Spálne detí a rodičov od seba delí chodba so skleneným zábradlím a výhľadom na dennú zónu. Zdroj: Charles Lanteigne
Špecifické úpravy jemne podporujú kontrast medzi interiérom a exteriérom prostredníctvom striedania rôznych materiálov. Na vonkajšej strane sú dominantné kovové panely, drevené obklady a betónové dosky, ktoré nehnuteľnosti dodávajú surový vzhľad a matný povrch. V interiéri zase voskovaný betón, leštený mramor a sklenené steny maximalizujú prirodzené svetlo.
Kuchyňa pôsobí z veľkej časti minimalistickým dojmom. Luxusný nádych jej dodáva biely mramor na kuchynskom ostrove aj na stene za pracovnou doskou. Zdroj: Charles Lanteigne
Rešpekt k prírode aj v tých najmenších detailoch
V celom projekte je značný environmentálny prístup. Umiestnenie budovy na základoch starej zabezpečil minimálny dopad na lokalitu. Kompaktnosť budovy aj napriek jej veľkej ploche maximalizuje energetické zisky. Tento dom zaisťuje pohodlie svojich obyvateľov s maximálnym rešpektom k prírode. K pokojnej a oddychovej funkcii prispieva aj záhradný domček, bazén a viacero terás.
Priestranná terasa bola navrhnutá tak, aby počas letných mesiacov bola ústredným bodom stretávania sa s rodinou a priateľmi. Zdroj: Charles Lanteigne
The Orford House
Štúdio: Thellend Fortin Architectes
Lokalita: Orford/ (Québec) Kanada
Projekt: 2017-2022
Realizácia: 2024
- Rodinný dom harmonicky zapadá do lesného prostredia.
- Súčasťou pozemku je aj bazén a malý záhradný domček.
- Dom odráža svojím tvarom tradičné vidiecke domy, ale nechýba mu nič z moderného sveta.
- V dome sa nachádza niekoľko obývačiek, respektíve priestorov na oddych či stretnutie v kruhu blízkych.
- Spálne detí a rodičov od seba delí chodba so skleneným zábradlím a výhľadom na dennú zónu.
- Kuchyňa pôsobí z veľkej časti minimalistickým dojmom. Luxusný nádych jej dodáva biely mramor na kuchynskom ostrove aj na stene za pracovnou doskou.
- Priestranná terasa bola navrhnutá tak, aby počas letných mesiacov bola ústredným bodom stretávania sa s rodinou a priateľmi.
- Majitelia si želali majestátny vstup, a tak má prijímacia hala strop s dvojitou výškou.
- Každý priestor v dome ponúka rámovanie smerom ku krajine plnej krás.
- Vedľa linky sa nachádza priechod, ktorý vedie na terasu s exteriérovým sedením a ďalším jedálenským stolom.
- Čiastočná stena oddeľuje od kuchyne obývačku, ktorá si tak zachováva autonómiu, aj keď nestráca prepojenie so zvyškom dennej zóny.
- Všetky prvky, ktoré boli v interiéri využité podporujú prirodzené svetlo. Celý dom je tak veľmi dobre presvetlený.
- Väčšina vybavenia, ako sú pracovné dosky a úložné jednotky, je integrovaná do architektonického projektu s neustálym záujmom o súdržnosť a jednoduchosť.
- Napriek svojej veľkosti pôsobí schodisko vzdušne.
- Schodisko spája tri poschodia jediným plynulým pohybom. Svojím vizuálom evokuje zložený list papiera.
- Dom sa nachádza neďaleko príjazdovej cesty, oddeľuje ho však od nej pás stromov,
- Počas pekných dní si domáci môžu oddýchnuť aj pri záhradnom bazéne.
- Záhradný pavilón zahŕňa okrem bazéna aj letný salónik, ponúkajúci príjemné sedenie v tieni popri relaxe pri vode.
- Pôdorys prízemia.
- Pôdorys prvého poschodia.
- Pôdorys druhého poschodia.
Text: Michaela Pősová
Foto: Charles Lanteigne
Zdroj : v2com