Dom Casa de mi Luna z diaľky.

Z veľkomesta utiekol mladý pár k lesu a poliam. Prírodný domček im ponúka pokoj a dokonalý relax

Galéria (18)
Zdroj: Fredrik Frendin
03. 11. 2023
Zdieľať

Na ľavom brehu rieky Berounky s výhľadom na hrad Karlštejn zhmotnila svoj únik pred ruchom Prahy argentínsko-česká rodina. Casa De Mi Luna je dom postavený na báze prírodných materiálov. Vzhľadom na chránenú krajinnú oblasť Český kras museli tvorcovia projektu zo Studio Circle Growth povinne dodržať nárečie miestnej ľudovej architektúry.

Dvojpodlažný dom s jednoduchou symetrickou sedlovou strechou sa nachádza v susedstve len niekoľkých obydlí. Rozľahlé prírodné prostredie zložené z polí a lesov hneď za hranicami parcely sľubuje to pravé miesto na relax a rodinnú pohodu. Objekt formou a skladbou materiálov ideálne zapadá do lokálneho kontextu a je ukážkou symbiózy s prostredím. 

Slamené panely, hlina a drevo

Dodržaním prísnych pravidiel vzdáva poctu pôvodnému staviteľstvu v modernom stvárnení. S miestom ho spája zaoblený odkvapový systém, pálená strešná krytina zvaná „bobrovka“, ktorá sa zväčša využíva na historické alebo pamiatkové objekty, a fasáda v kombinácii vápennej omietky a obkladu zo smrekovca. Na regulatív reaguje aj farebnosť domu.

Prečítajte si tiež
Chátrajúce domy nebolo v hustom poraste ani vidieť. Majiteľka prezradila, ako z ruín vytvorila obľúbené miesto na relax

Stavba nehnuteľnosti s rozlohou 104 metrov štvorcových pozostáva z prefabrikovaných slamených panelov, ktorých výhodou je rýchla zmontovateľnosť priamo na mieste určenia. V Casa De Mi Luna sú panely zvnútra omietnuté trojcentimetrovou hlinenou omietkou z dôvodu akumulácie a regulácie vlhkosti. Vrchnú vrstvu tvorí jemný biely hlinený štuk. Priečky sú obložené borovicou preglejkou.

Exteriér domu Casa de mi Luna s terasou.

Z exteriéru vyzerá dom tradične a zapadá do okolitého prostredia. Zdroj: Fredrik Frendin

Netypicky otvorený interiér

Okrem priestorových kvalít a rozvrhnutia jednotlivých miestností je zaujímavosťou i ďalšie materiálové zloženie stavby. Na oblúkové stropy centrálneho priestoru schodiska bola vybraná jemná biela kaolínová hlinená omietka od českého výrobcu.

„Omietka bola nanesená na prefabrikované hlinené dosky, ktoré boli upevnené na drevenej late,” vysvetľujú architekti.

Prečítajte si tiež
Relax uprostred lesov. 200-ročná farma sa úplne zmenila. Jedáleň volajú skleník
 

Voľná ruka tvorcov sa prejavuje predovšetkým v interiéri. Ten je v porovnaní s typicky českým domom otvorenejší. Dispozične otvorenému prvému podlažiu dominuje segmentované poschodie, ktoré sa stáča do priestoru druhého podlažia. Nachádza sa oproti vstupným dverám. Do domu sa pristupuje cez nízke schodisko smerom cez jednoduchú terasu

Interiér domu Casa de mi Luna s kozubom so zeleným obkladom.

Dispozícia je otvorenejšia ako býva v typických českých domoch Zdroj: Fredrik Frendin

Prvky a zariadenie, ktoré dom individualizujú

Po ľavej strane je umiestnená asymetrická kúpeľňa s umývadlom, sprchovacím kútom a WC. Zdrojom prirodzeného denného svetla sú v nej dve okná. Po pravej strane je rohová kuchynská linka s polostrovom, vybaveným dvoma stoličkami. Obsahuje len dolnú časť skriniek. Tmavý odtieň príjemne ladí s dlažbou a zástenou v zhodnom odtieni a použití vzoru.

Prečítajte si tiež
Šperkárka našla ideálne miesto pre svoju tvorbu v nenápadnej chate na lesnej čistinke. Užíva si tam božský pokoj

Terakotová farba odkazuje na obydlia južanských národov. Dlažba prakticky pokrýva vstupný priestor, kuchyňu a pravdepodobne aj kúpeľňu. Jedálenskú časť v opačnom rohu, ako je kuchyňa, zútulňuje drevená podlaha. V mieste za schodiskom sa ukrýva kozub so zeleným obkladom, ktorý vzhľadovo pripomína akumulačné krbové kachle. Jeho poloha nie je náhodná, má rovnomerne šíriť teplo po celom objekte. 

Drevené schody a kozub so zeleným obkladom.

Kozub je strategicky umiestnený uprostred interiéru, aby širil teplo na všetky strany. Zdroj: Fredrik Frendin

„Krbová vložka má výmenník, ktorý zohrieva vodu, a ktorá je následne skladovaná vo veľkej nádrži v technickej miestnosti. Keď teplota v dome klesne pod určitú teplotu, teplá voda sa rozvádza do steny, kde je trojcentimetrová hrubá vrstva hlinenej omietky. Hlinená omietka funguje ako vynikajúca akumulačná hmota, ktorá skladuje teplo a postupne ho uvoľňuje do miestnosti. Hlinená omietka navyše reguluje vlhkosť,“ bližšie špecifikujú autori fungovanie v dome. 

Kvalita vyjadrená adekvátnym dostatkom svetla

Za kozubom sa nachádza obývacia izba s najväčšou rozlohou spomedzi miestností. Z jedálne do nej súvisle pokračuje drevená podlaha a veľkoformátové otvárateľné okná s výstupom na terasu na dĺžku domu. Centrálny trakt domu dovoľuje svojou koncepciou stavbe vertikálne dýchať a kúpať sa vo svetle. 

Prečítajte si tiež
Ako sa Anete podarilo vytvoriť si z bytu oázu pokoja? Nepotrebovala ani interiérového dizajnéra!

Druhé podlažie praje súkromiu. Po ľavej strane sa nachádzajú dve rovnocenné veľké detské izby s východnou a západnou orientáciou. Vyznačujú sa klenutým stropom vplyvom kreatívneho riešenia klieštiny na viazanie krokiev. Po pravej strane je vo veľkosti rozlohy oboch izieb spálňa. K dispozícii je aj samostatné WC. 

Plocha na poschodí vedľa schodov.

Stop na poschodí je atypicky klenutý. Zdroj: Fredrik Frendin

Interiér charakterizuje drevo, hlina s jemným dotykom tradičnej modrej, zelenej a terakotovej dlažby. Miestne a prírodné materiály hrajú v dome prím. Sú tvorcom jedinečnej príjemnej atmosféry a vizuálne osobitého prostredia. Osvetlenie v rôznom dizajne tvoria výraznejšie závesné lampy vyrobené z prírodných materiálov. Sekundujú im nenápadne zabudované bodové svetlá.

Casa de mi Luna

Autor: Studio Circle Growth
Lokalita: Karlštejn, Česká republika
Projekt: 2023
Rozloha: 104 m2

Text: Katarína Mácová
Foto:
Fredrik Frendin

Kategória: Návšteva
Tagy: drevo v interiéri prírodné materiály
Zdieľať článok
Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesaUrob si sám

Splnený sen manželov o nádhernej drevenici: Relax na peci a nezameniteľná atmosféra s výhľadom do lesa

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálomUrob si sám

Pôvodnú chalupu museli zbúrať. Na jej pôdoryse postavili novú s úctou k tradíciám a prírodným materiálom

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkoviUrob si sám

Dominantou zrekonštruovanej 200-ročnej chalupy sa stalo drevo. Pred stavebnou firmou dali prednosť remeselníkovi

Batérie elektromobilov by sa mohli recyklovať ešte ekologickejšie. A to vďaka tejto telesnej tekutineASB.sk

Batérie elektromobilov by sa mohli recyklovať ešte ekologickejšie. A to vďaka tejto telesnej tekutine

Diskusia