Zdroj: ATRIUM SK

Upečiem koláč a nemusíme kúriť

04. 01. 2023 Zdieľať

Za rodinou pani Lucie v Podkrušnohorí som sa veľmi tešila. Majú podobný príbeh ako ja alebo možno aj vy. Majitelia sa rozhodli, že namiesto pôvodnej rekreačnej chaty si nechajú postaviť od spoločnosti ATRIUM drevostavbu. Pozývame vás k nim na milú návštevu.

Domy ATRIUM sú na poznanie už zďaleka. Moderný striedmy štýl, elegancia a všetko dotiahnuté do posledného detailu. Majitelia majú veľkú výhodu, že sa stavba realizovala na už vyrastenej záhrade a dom je citlivo zasadený pod mohutný smrek. Akokoľvek ide o novostavbu, vyzerá to, ako keby tu drevostavba bola od nepamäti.

„Pôvodne sme tu mali chatu, kde sme ako štvorčlenná rodina trávili čas od marca do novembra. Zimu sme prečkali v byte v neďalekom meste,“ rozpráva pani Lucia a dodáva, že si na chate radi užívali aj Vianoce, deti tu vyrástli, mali tu kamarátov a rodina premýšľala, ako to urobiť, aby tu mohla bývať celoročne. Najskôr si mysleli, že chatu zateplia a rozšíria aspoň o jednu miestnosť.

Typový dom Jubileum Profi 87

Zdroj: ATRIUM SK

Pri prehliadaní internetu ich upútal príbeh rodiny, ktorá si postavila domček namiesto rekreačnej chatky. Zaujalo ich to natoľko, že neváhali a vyhľadali webové stránky spoločnosti, ktorá tejto rodine dom postavila. Ponuka firmy ATRIUM ich zaujala a na www.atrium.cz našli drevostavbu podľa ich predstáv. Manželia neváhali a počas krátkej doby už podpisovali zmluvu na svoj nový dom.

Vybrali si typový dom Jubileum Profi 87, ale potrebovali ho dispozične upraviť, čo nebol problém. Pani Lucia rozpráva, že trávila veľa času nad katalógmi s vybavením, a keď prišli s manželom do Horažďovíc vyberať interiéry, mali všetko hotové a zazmluvnené za štyri hodiny.

Stavebné povolenie si pani Lucia vybavovala sama a pochvaľovala si cenné rady pracovníkov z Atria, ktorí jej procesom pomáhali prejsť. Základovú dosku si nechali manželia urobiť miestnou firmou, ale neskôr to ľutovali, pretože mala niekoľko nedostatkov, ktoré museli odstraňovať. „Dnes by sme boli múdrejší a základovú dosku by sme si nechali urobiť tiež od vás,“ dodáva pani Lucia.

Mierne komplikácie mali s pamiatkármi, ktorým sa nepáčila tmavá strecha v súčasnej starej zástavbe, s množstvom rekreačných objektov, ale vzhľadom na to, že neďaleký satelit je tmavých striech plný, tak sa nakoniec vytúžený odtieň strechy podarilo presadiť. Existujúcu chatu rozobrali a väčšinu materiálu z nej ďalej využili, napríklad na stavbu drevených vyvýšených záhonov alebo plotu.

Typový dom Jubileum Profi 87

Zdroj: ATRIUM SK

Bývať za tri mesiace

Keď sa montáž naplánuje a pripraví sa preprava domu vyrobeného vo výrobných halách v Horažďoviciach ku klientom, nie je spravidla možné termín zmeniť a montáž na pozemku sa realizuje aj za dažďa. Pani Lucia rozpráva, že v deň montáže, v septembri roku 2019, nielenže lialo ako z krhly a bol veľmi silný vietor, ale v jedinej prístupovej ulici, robila obec nové osvetlenie, a tak bola celá rozkopaná. Narýchlo sa podarilo aj s pomocou miestneho obecného úradu cestu upratať natoľko, že kamión s naloženým domom aj žeriav prešli a mohlo sa začať s montážou.

„Bolo to úžasné, ráno bola na pozemku len základová doska a večer stál dom,“ hovorí pani Lucia a so smiechom dodáva, že sa schádzali susedia a podivovali sa na tým kúzlom. Montáž sa začala v septembri a dva dni pred Štedrým dňom šťastní majitelia dom prevzali.

Typový dom Jubileum Profi 87

Zdroj: ATRIUM SK

„Chcela by som poďakovať pánovi stavbyvedúcemu Petrovi Lávičkovi, ktorý všetko riadil veľmi profesionálne a dom pred odovzdaním nechal dokonca upratať, takže sme sa mohli rovno sťahovať,“ spomína na prvé Vianoce v novom dome pani Lucia.

Síce tam zatiaľ nebol nábytok ani kuchyňa, ale štedrovečernú oslavu si napriek tomu urobili. V tom čase bývali v byte brata pani Lucie, ktorý im ho požičal na dobu, keď stavali dom, a sám býval u rodičov. Patrí mu veľká vďaka, že to rodine umožnil. Svoj pôvodný byt manželia predali, aby mohli financovať novú drevostavbu.

Spokojnosť bez výhrad

Pani Lucia neskrýva spokojnosť nad novým rodinným bývaním. Stredobodom domu je krásna veľkorysá obývacia izba s presklenou stenou do záhrady, ktorá prechádza plynule v jedálenský kút a kuchyňu. V dome je ďalej spálňa a dve detské izby. Spálňa a jedna izba majú vstup na terasu, podobne ako obývačka.

Samozrejmosťou je kúpeľňa s vaňou aj sprchovacím kútom a technická miestnosť s druhým WC. Priestranná terasa pred celou južnou stranou domu so schodmi do záhrady umožňuje rodine tráviť väčšinu času v letnom období vonku v prírode. Vysoký smrek na záhrade zaisťuje dostatok tieňa pred južným slnkom.

Interiér - Typový dom Jubileum Profi 87

Zdroj: ATRIUM SK

Dom je vybavený podlahovým vykurovaním a pecou na drevo. Náklady na jeho prevádzku sú veľmi nízke a vďaka unikátnej difúzne otvorenej konštrukcii DifuTech® je aj malé zvýšenie teploty v dome poznať. Pani Lucia s úsmevom a trochou zveličenia hovorí, že keď zapne rúru a upečie koláč, tak nemusí kúriť. V lete sa naopak obytný priestor neprehrieva a je tam príjemne aj vo vysokých letných teplotách.

Okolo domu je rozľahlá záhrada, ktorá je rozdelená živým plotom na časť rekreačnú a úžitkovú. V rekreačnej časti je bazén, vonkajšie posedenie s ohniskom, hojdacia sieť. V úžitkovom sektore je niekoľko vyvýšených záhonov s bylinkami a zeleninou.

Celé miesto sála harmóniou a pohodou, ktorá vládne nielen v rodine, ale aj v interakcií interiéru a exteriéru. Ďakujeme za umožnenie návštevy manželom Vlachovým a môžete sa nechať ich príbehom inšpirovať.

 


Zdroj: PR článok ATRIUM SK, s.r.o.

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba montované domy presklená stena rodinný dom
Zdieľať článok