
Zatvoríte dvere a ste medzi skalami a stromami. Netradičná izba ukazuje, ako málo vám stačí na oddych v prírode
Nie je to interiér, ktorý by prekypoval dekoráciami. Ale takto je to dobre. Skutočná krása sa totiž ukrýva za veľkými oknami, smerujúcimi k lesu a skalám, ktoré sú na dotyk ruky. Minimalistické bývanie pre tých, ktorí hľadajú oddych v prírodnom prostredí, no ešte stále blízko mesta, navrhlo štúdio Not Bad v spolupráci s architektmi z Not Bad.
Projekt českých architektov s názvom Pokoj v krajině má trefný význam v oboch jazykoch. Skromné bývanie naozaj tvorí de facto jedna izba (teda pokoj). V obklopení prírody na brehu Jihlavy v nej však majiteľ môže nachádzať aj nerušený pokoj (klid).
Projekt českých architektov s názvom Pokoj v krajine má tvar izby, ktorá na okraji mesta poskytuje pokoj a oddych v prírode. Zdroj: Benedikt Markel, Václav Novák, Dominik Saitl
K lesu čelom, k skalám chrbtom
Drevená štruktúra netradičnej izby s presklenými stenami a oceľovým plášťom trocha trčí zo žulového kopca. Za chrbtom má skaly a vznáša sa nad riekou. Stále je v meste Třebíč, ale zároveň tak vôbec nevyzerá. Je to izba, kde môžete počúvať prírodu a čerpať silu.
Hoci zastavaná plocha izby predstavuje 43 m², s terénom sa stýka len zlomok (1 m²). Nad skalným terénom, nad ktorým sa týči, ho držia oceľové stĺpy a odhaľujú tak miesto, kde pozvoľna prechádza so údolia. Vďaka tomu sa z jednej strany opiera o nerastné bohatstvo v kopci a z tej druhej sa otvára do okolitej zelene.
Vďaka preskleným fasádam možno vidieť skrz celú stavbu. Zdroj: Benedikt Markel, Václav Novák, Dominik Saitl
Vnútri ako vonku
Ako prvé si na dome nedá nevšimnúť, že prakticky mu chýbajú steny. Nahradilo ich veľkoformátové fasádne presklenie, cez ktoré vidno skrz priestor.
“Dom sa necháva prírodou obklopiť, preniknúť a celkovo pohltiť. Bezprostredná blízkosť stromov a skál zmazáva pocitový rozdiel medzi interiérom a exteriérom – posteľ je pri strome, umývadlo pri skale,” opisujú architekti.
Umývadlo nie je súčasťou stredového jadra, nachádza sa pred ním na chodbičke. Zdroj: Benedikt Markel, Václav Novák, Dominik Saitl
Okrem skla tvoria fasádu aj horizontálne a vertikálne rošty. Tie vo vertikálnej polohe chránia dom pred vonkajšími vplyvmi. Horizontálne zas v hornej časti fungujú ako slnolamy a dole ako pochôdzne rošty. Rozširujú tak neveľkú plochu interiéru o vonkajšiu terasu.
Oceľové rošty tvoria v okolí chaty pochôdznu plochu s terasou. Zdroj: Benedikt Markel, Václav Novák, Dominik Saitl
Čakali sedem rokov
Stavba s rozmermi 6 x 6 x 4 m pôsobí už na prvý pohľad jednoducho a inak to nie ani v interiéri. Tvorí ho jedno otvorené podlažie, kde sa na jednej ploche nachádza obývačka, kuchyňa aj spálňa. Uprostred plochy vložili architekti servisné jadro aj s toaletou a sprchou. Z vonkajšej strany sú umiestnené úložné priestory a vrch jadra tvorí spací mezanín. Svetlo zabezpečuje svetlík s prístupom na strechu. Jadro prirodzene člení priestor a spolu so subtilným nábytkom uvoľňuje fasádu, ktorá tak môže poskytnúť ničím nerušené výhľady
Izba v krajine od architektov Dominika Saitla a Benedikta Markela v spolupráci s Vilémom Kocábom a Martinou Požárovou sa rodil dlhé roky. Projekt vznikal ešte v rokoch 2017 a 2018, no na dokončenie realizácie si majiteľ musel počkať dlhých sedem rokov. Dnes je minimalistická stavba útočiskom pre majiteľa, v ktorom môže nachádzať oddych v prírode, aj keď nevytiahne päty z mesta.
Svoj projekt Izba v krajine prihlásili architekti Benedikt Markel a Dominik Saitl do českej a slovenskej súťaže Interiér roku 2024 v kategórii Súkromný interiér (novostavba). Na stránke interierroku.cz sú uverejnené všetky súťažné interiéry. Víťaz kategórie Interiér roku 2024 Hlasovanie verejnosti – cena TON, ako aj ďalší nominovaní a ocenení boli vyhlásení na záver kongresu o architektúre, bývaní a interiéroch LIVING FORUM. Prebehlo 29. 4. 2025 v pražskej galérii moderného umenia DOX.
Aj keď má stavba zastavanú plochu 43 m2, v skutočnosti sa terénu dotýka len 1 m2. Zdroj: Benedikt Markel, Václav Novák, Dominik Saitl
Izba v krajine
Štúdiá: NOT BAD + AKKURAT
Architekti: Dominik Saitl, Benedikt Markel
Spolupráca: Vilém Kocáb, Martina Požárová
Lokalita: Tříbeč, ČR
Investor: súkromná osoba
Plocha pozemku: 1040 m²
Zastavaná plocha: 43 m², z toho v styku s terénom 1 m²
Úžitková plocha: 39 m²
Projekt: 2017 – 2018
Realizácia: 2019 – 2024
- Projekt českých architektov s názvom Pokoj v krajine má tvar izby, ktorá na okraji mesta poskytuje pokoj a oddych v prírode.
- Vďaka preskleným fasádam možno vidieť skrz celú stavbu.
- Umývadlo nie je súčasťou stredového jadra, nachádza sa pred ním na chodbičke.
- Oceľové rošty tvoria v okolí chaty pochôdznu plochu s terasou.
- Príroda sa cez presklenia dostáva do vnútra.
- Aj keď má stavba zastavanú plochu 43 m2, v skutočnosti sa terénu dotýka len 1 m2.
- Chata sa nachádza na okraji mesta Tříbeč pri ohybe rieky Jihlavy. Domáci teda môžu okrem prírody pozorovať aj ju.
- Dvere vyzerajú takmer ako zasadené do prázdna.
- Predstavte si, že ležíte v posteli a máte takýto výhľad na skaly. Stačí len natiahnuť ruku.
- Oceľové rošty využili architekti ako slnolamy.
- Pôdorys prízemia.
- Pôdorys poschodia.
- Situácia
Text: Benedikt Markel, Dominik Saitl
Redakčne upravila: Daniela Marcinová
Foto: Benedikt Markel, Václav Novák, Dominik Saitl