Zdroj: Peter Azor

Neďaleko tajchu v Štiavnických vrchoch stojí typový dom s originálnymi úpravami (VIDEO)

28. 01. 2021
Zdieľať

Na malebnej lúke neďaleko tajchu v Štiavnických vrchoch stojí drevodom. Investor si od začiatku želal, aby drevostavba nerušila prírodnú scenériu, čo vyhovovalo aj architektovi Pavlovi Horákovi a Kataríne Geburovej, ktorá robila úpravy návrhu.

Klient si vybral typovú stavbu Futura Freestyle od spoločnosti Domesi Slovensko, s.r.o. Požadoval však viaceré rozsiahle zmeny. Týkali sa predovšetkým požiadaviek na priestor, ale aj na celkové fungovanie domu.

Prečítajte si tiež
V Štiavnických vrchoch si s láskou a nadšením prerábajú starý kamenný domček
Typová drevostavba v Štiavnických vrchoch

Zdroj: Peter Azor

Typový, ale predsa originálny

Upravený návrh sa pýši viacerými výraznými dispozičnými a tvarovými zmenami. „Prvé nadzemné podlažie je viac využívané na spoločné stretnutia s rodinou a priateľmi, preto sme obývaciu miestnosť zväčšili o jadro domu a to sme presunuli do jednej z izieb. Na prízemí tak zostala iba jedna spálňa, kúpeľňa, WC a malý sklad. Druhé nadzemné podlažie slúži na spanie. Pozemok je svahovitý – výškový rozdiel sme využili na vytvorenie podzemného podlažia, kde je umiestnená sauna s príslušenstvom a sklad,“ vysvetľujú autori úprav.

Typová drevostavba v Štiavnických vrchoch

Zdroj: Peter Azor

Takto zároveň vznikla terasa, ktorá je v kontakte s terénom a na prvom podlaží je ďalšia, ktorá sa síce nedotýka terénu, ale zato ponúka krásny výhľad. Nadväzuje na dennú obytnú zónu.

Prečítajte si tiež
Nezľakli sa a schátralý mlyn v Štiavnických vrchoch si prerobili na úžasné bývanie

Fasáda? Červený a sibírsky smrek

Výhľad s dostatkom prirodzeného svetla pre interiér zabezpečuje juhozápadná orientácia stavby. Keďže dom mal zapadnúť do horského prostredia, jednoznačnou voľbou bola drevená fasáda. Prvé a druhé nadzemné podlažie je obložené európskym červeným smrekom, fasáda pivnice je z drevených latiek zo sibírskeho smreku. Rozmery obkladových latiek nie sú na všetkých úrovniach rovnaké, čím vzniká dynamika stavby.

Typová drevostavba v Štiavnických vrchoch

Zdroj: Peter Azor

Smerom do údolia strecha mierne presahuje cez objem domu, prikrýva veľkú časť terasy a  v lete blokuje priame slnečné lúče. Na oknách sú nainštalované bezpečnostné žalúzie.

Záhradné úpravy ako horská lúka

Spokojný majiteľ stavby požiadal dodávateľa stavby aj o návrh interiéru a záhradných úprav. Pri návrhu domu, jeho osadenia na pozemok a pri záhradných úpravách sa realizátori snažili maximálne rešpektovať a zachovať pôvodný charakter horskej lúky.

Typová drevostavba v Štiavnických vrchoch

Zdroj: Peter Azor

Pri záhradných úpravách pracovali so stromami a rastlinami, ktoré sa nachádzajú (alebo sa pôvodne nachádzali) v danej lokalite. Aj vďaka tomu chata pôsobí, akoby sem patrila odnepamäti.

Prečítajte si tiež
Pohodlná drevostavba pre rodinu? Typový dom si upravili k maximálnej spokojnosti

Konštrukčné riešenie drevostavby

Prvé podzemné podlažie je vybudované z betónových debniacich tvárnic a vytvára sokel pre samotnú drevostavbu. Nosný systém vrchnej drevostavby tvoria CLT panely a Novatop platformy. Zateplenie je riešené minerálnou vlnou, v prípade pivnice pyr panelmi. Dom je vykurovaný elektrickými priamotopmi a kachľami.

Dom v Štiavnických horách

Architektonický ateliér: Prodesi

Autori: Pavel Horák, úpravy: Katarína Geburová

Projektant: Ondrej Kuma

Lokalita: Štiavnické vrchy

Realizácia: 2017

Dodávateľ: Domesi Slovensko, s.r.o.

Sabína Zavarská

Foto: Peter Azor

Kategória: Návšteva
Tagy: chata drevodomy drevostavba typové domy víkendový dom
Zdieľať článok

Diskusia