Zosnovali eleganciu

Zosnovali eleganciu

08. 11. 2010
Zdieľať

Mohli sa zahrať na Potemkinove dedinky: nechať obvodový múr zo strany ulice tak, ako narástol pred rokmi. Miesto bolo skvelé – neďaleko pešej zóny, no miesta v dome už bolo pre rodinu menej. Staré, zdravé z pôvodnej stavby si nechali, avšak radový domček sa rozrástol na modernú vilu s ešte modernejším zariadením.
Zosnovali eleganciu

113786
Daniel Veselský

Búralo sa, prestavovalo, ale najmä budovalo nanovo a namoderno. Jasné línie, svetlo a dostatok priestoru boli základné požiadavky na architektov a konečný výzor domu. Zrodil sa z hmoty pôvodného domčeka, ktorý pred rokmi vyrástol ako jeden z mnohých v radovej zástavbe ulice v blízkosti centra. Nebol to žiaden architektonický skvost. Doba ho dávno prerástla a nároky nových majiteľov ešte viac.


Zosnovali eleganciu

113789
Daniel Veselský

Okrem dobrých architektov a interiérových dizajnérov si on a ona našli aj „svojich ľudí od fachu“. Traja chlapi overení inou zákazkou a dobrou skúsenosťou domácich robili takmer všetko: búracie práce, základy, nosné murivo aj serióznu strechu. Tú vypočítal a navrhol statik rovnako ako ostatné nosné prvky objektu. Majiteľ budúcej vily sa nevzdal pri nárokoch na využitie klasických postupov pri technológii stavania. Predstava domácich a výkres statika primäli remeselníkov k dôslednosti.


Zosnovali eleganciu

113792
Daniel Veselský

„Chalani tu mesiac ohýbali železá a viazali. Tri stĺpy s veľkými pätkami, nosník v strede stropu obytnej zóny a horná terasa dali zabrať. Keď sa vylievala betónová zmes na vyarmovanú kostru stropu, blížila sa prvá zima. Nechcel som keramický strop. Neverím, že udrží toľko, aby som tam neskôr mohol dať vaňu s vírivkou. Železu, ktoré rozloží hmotu, verím viac. Napokon, aj poter pod dlažbou nie je samovyrovnávací, ale klasický – vyrovnávalo sa latami, chlapci zašúchali povrch,“ spomína spokojný majiteľ vily. „Elektrikár bol spolužiak zo základnej školy a k vodárovi tiež nebolo ďaleko, bol to jeho tatko. Ten položil aj podlahové kúrenie. Nemuseli sme teda volať žiadnu stavebnú firmu na kľúč.


Zosnovali eleganciu

113790
Daniel Veselský

Architekt a statik podľa mojich požiadaviek nakreslili a vypočítali projekt,“ dopĺňa obraz o zrode objektu náš sprievodca. Napriek modernému vzhľadu vily môžeme ťažko tvrdiť, že sa na jej stavbu použili najnovšie technológie. Za súčasným výzorom treba skôr hľadať dôslednosť a ochotu majiteľov komunikovať s architektom a dizajnérmi, ktorých si vybrali. Vlastník a neoficiálny stavbyvedúci v jednej osobe veril osvedčeným starým postupom, ktorými sa tvarovali obrysy nového domova. „Mal som stavebný ‚razítkový‘ dozor, no nedalo mi – musel som ‚dozorovať‘ aj sám, aby som svojmu domu veril.


Zosnovali eleganciu

113796
Daniel Veselský

Mestský úrad síce najprv nechcel kocku povoliť – vraj sa do pôvodnej zástavby nehodí a nech ostanú na fasáde do ulice dve okná a šikmá strecha. Otravoval som dovtedy, kým na úrade nepovolili,“ priznáva on. Mladá žena, ktorá sa sústredila na zariadenie interiéru so súčasným výrazom, nezabudne spomenúť, že jej pomohla interiérová architektka – spolužiačka Janette. S výsledkom je spokojná. Dnes by prijala väčšie okno na hornú terasu.


Zosnovali eleganciu

113794
Daniel Veselský

To však bolo v réžii architekta vily. „Obývačku s jedálňou sme mali najprv vymyslenú inak, potom sme zariadenie rozvrhli tak, aby sedelo s kuchyňou na konci obytného priestoru. Zelené svietidlá a doplnky sa mi zapáčili viac ako oranžová či červená, prezentované trendmi z posledných rokov. Myslím si, že s kovovými prvkami a tapetou s čiernym ornamentom vytvára zaujímavú súhru,“ vracia sa do obdobia hľadania farieb ona. Obracia sa k zasklenej stene, ktorá otvára obývačku spojenú s kuchyňou a jedálňou do terasy. Von a dnu – miesta, ktoré sú spojené svetlom a spoločným výtvarným výrazom podobne ako celý interiér vily.

Niekoľko odpovedí od interiérových dizajnérov Ivana Bartoša a Martina Páleníka zo spoločnosti Domoss, ktorí majú na svedomí kuchyňu a kúpeľňu:

Pán Bartoš, v akom štádiu ste dostali objednávku na zariadenie kuchyne od majiteľov Vily?

V tomto prípade som sa stretol s „osvieteným zákazníkom“, ktorý prišiel s požiadavkou na návrh kuchyne v štádiu tvorby projektovej dokumentácie rodinného domu.


Zosnovali eleganciu

113795
Daniel Veselský

Mali majitelia svoju predstavu?

Myslím si, že áno, no zhmotnili sme ju do konkrétnej podoby až v priebehu viacerých rokovaní.

Aké boli požiadavky majiteľov?

Jedna z vystavených kuchynských liniek v našom kuchynskom štúdiu – vo vzorkovej kóji sa veľmi blížila k predstavám investora. To bolo asi rozhodujúce.

Kto vyberal nábytok? Riešenie s ostrovčekom – je to otázka módy alebo nevyhnutnosť v rámci dispozície prízemia?

Nábytok a azda akékoľvek zariadenie v obytnom priestore podliehajú móde a každá doba má aj svoje dispozičné riešenia, ale najdôležitejšie.

Ako ste vyberali farby a povrchy materiálov?

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

Materiály použité pri stavebných prvkoch, fasáde a dekoráciách boli natoľko špecifické, že sa podobné odtiene, prirodzene, objavili i v kuchyni. Určite aj v tomto prípade bola veľmi dôležitá predstava zákazníka.


Zosnovali eleganciu

113797
Daniel Veselský

Išli ste po najdrahších materiáloch alebo ste hľadali úspornejšie riešenie?

Hľadali sme materiály, ktoré by boli praktické, ľahko udržiavateľné a s dlhšou životnosťou pri maximálnom efekte.

Bolo osadenie linky v najvzdialenejšej časti obytnej zóny estetickým riešením alebo vychádzalo z umiestnenia rozvodov?

Vychádzalo z predstáv majiteľky.


Zosnovali eleganciu

113800
Daniel Veselský

Aké zmeny ste riešili počas prípravy a realizácie?

Najčastejšie zmeny sa realizovali smerom k predstavám zákazníka. Všetky inštalácie a stavebné úpravy sa robili až po dokončení projektu kuchyne, neboli nutné žiadne dodatočné úpravy. Pre každého, kto sa rozhodne pre stavbu alebo rekonštrukciu domu či bytu, je dôležité, aby mal už počas príprav projektovej dokumentácie zhotovený návrh kuchynskej linky. To isté platí aj o zariadení kúpeľne.

Použili ste interiérové prvky posledných trendov z výstav v Miláne a Kolíne?

Áno. Hladké čisté línie, kuchyňa plne podriadená funkcii, a pritom elegantná – to sú trendy, ktoré boli na poslednej výstave v Miláne jasne čitateľné. Domáca pani to veľmi dobre podčiarkla výberom tapiet.


Zosnovali eleganciu

113798
Daniel Veselský

Pán Páleník, dostali ste sa k navrhovaniu kúpeľne včas?

Zadanie som dostal v štádiu, keď dispozícia vily, podobne ako umiestnenie zariaďovacích predmetov, bola daná projektom. Mohol som navrhnúť len minimálne posuny v inštaláciách. Tejto situácii som prispôsobil výber zariaďovacích predmetov. Cieľom bolo prispôsobiť ich spolu s obkladom a dlažbou modernému štýlu celého domu. Nie všetky detaily, ktoré som navrhol vo vizualizácii, sa aj dodržali – pravdepodobne išlo o zjednodušenie remeselných prác.

Aké boli na začiatku požiadavky majiteľov?

Klienti žiadali modernú, elegantnú a funkčnú kúpeľňu. Hneď ich zaujal obklad použitý vo výstavnej kóji nášho štúdia. Potom išlo skôr o to, ako vhodne ušiť tento materiál na priestor ich kúpeľne.


Zosnovali eleganciu

113799
Daniel Veselský

Výber sanity a kúpeľňového nábytku?

Všetko si u nás mohli pozrieť a ohmatať. Získali tak dôveru k vybraným materiálom. Rozhodovali sa rýchlo; myslím, že k tomu prispela aj vizualizácia, ktorá klientovi ukázala budúci priestor v detailoch, ktoré by si inak nemusel správne predstaviť. Je to cesta k jednoduchšiemu rozhodnutiu a výberu medzi viacerými možnosťami. Výber nábytku zodpovedal súčasným trendom uplatnenia dreva v kúpeľni. Takto získava kúpeľňa viac charakter obývačky; stáva sa útulným priestorom. Tmavý orech, pre ktorý sa domáci rozhodli, sa výborne dopĺňa s bridlicovočiernym obkladom.

Vyberali ste drahé materiály?

Cena nebola prvoradá – mohli sme ísť do výberu kvalitnejších materiálov. Úroveň určil výber obkladu. Klientov zaujala vaňa s dreveným obložením i nábytok s dyhovaným povrchom. Všetko má svoju cenu. Lacné stolárske riešenia, zvlášť v kúpeľniach, obyčajne nedopadnú dobre. Navrhli sme aj úspornejšie vyhotovenie v lamino alternatíve. Nakoniec aj klient usúdil, že výsledný efekt by nezodpovedal ušetreným prostriedkom.


Zosnovali eleganciu

113801
Daniel Veselský

Bolo umiestnenie vane na podeste dizajnérskym počinom?

Vaňa nie je na podeste, ale nesie ju oceľový rám. K nemu je magneticky prichytený vodovzdorný drevený panel, ktorý sa dá v prípade potreby jednoducho sňať, rovnako aj schodík k vani. Ak v kúpeľni nie je dostatok miesta, schodík nebude. To však nie je prípad tejto kúpeľne. Naopak – je priestranná a schodík tu zjednodušuje vstup do vane.

Aké zmeny sa udiali, kým sa kúpeľňa dokončila?

Po odovzdaní projektu som už nerobil ďalšie zmeny, ale v konečnej realizácii sa napríklad upustilo od niky nad vaňou.

Ovplyvnilo vás Miláno či Kolín?

Kúpeľňa vznikla v zmysle súčasných trendov. Nešlo o módnu kúpeľňu, ktorá sa opozerá – hľadali sme nadčasové riešenie na dlhé roky dopredu.

Kategória: Návšteva
Tagy: dom interiér návšteva
Zdieľať článok

Diskusia