Not for food – kuchyňa nielen na: (z)jedenie

Not for food – kuchyňa nielen na: (z)jedenie

28. 01. 2008
Zdieľať

Not for food je moderný koncept kuchyne zaujímavého dizajnu, v ktorom autor, taliansky dizajnér Enzo Eusebi z Nothing Studia, rozšíril klasické ponímanie kuchyne o funkciu domácej kancelárie a zábavného centra. Túto kuchyňu však Eusebi nenavrhoval pre sériovú výrobu, je to skôr pokus naznačiť smer vývoja v dizajne kuchýň.

Not for food (NFF), projekt spoločnosti Berloni, je multifunkčným kontajnerom, ktorý dokáže nadchnúť nielen po varení túžiacich milovníkov noviniek v dizajne, ale mal by uspokojiť všetky potreby každodenného života v blízkej budúcnosti. „O kuchyni by sme nemali uvažovať iba ako o priestore,“ tvrdí Enzo Eusebi, „ale v širšom kontexte musí nevyhnutne obsiahnuť aj sociálne aspekty vyplývajúce z charakteristiky miesta. Stále silnejšie cítiť aj tendenciu neuzatvárať sa v interiéri domu.“ Kuchynská zóna by podľa Eusebiho mohla byť neutrálnym priestorom s usporiadaním podľa schémy periodicky sa opakujúcich úkonov v priestore: môže byť miestom na rýchle raňajky, miestnosťou na krátke pracovné schôdzky nahrádzajúcou kanceláriu, útočiskom poskytujúcim pokoj, kútikom na štúdium, univerzálnym miestom stretnutí.


Not for food – kuchyňa nielen na: (z)jedenie

131827

NFF tak nie je iba kuchyňou, ale aj domácou kanceláriou a vďaka najnovším technológiám a materiálom slúži aj na relax. V kompaktnom čistom dizajne poskytuje všetky vymoženosti modernej kuchyne, komfort obývacieho priestoru a funkčnosť kancelárie. Prvoradou funkciou kolekcie Not for food je napriek nejedlo znejúcemu názvu predovšetkým príprava jedla: modul je vybavený drezom z kaleného skla a integrovanou presnou elektronickou váhou. Na varenie slúži sklokeramická indukčná varná doska. Elektronický digestor výsuvný spoza varnej dosky pohlcuje výpary a pachy. Integrovaná elektrická rúra na pečenie a umývačka majú povrch z kaleného skla. Kuchyňa obsahuje aj eliptický kontajner na uskladnenie vína.


Not for food – kuchyňa nielen na: (z)jedenie

131828

NFF je domáce pracovisko. Malé sedenie s povrchom z uhlíkových vlákien slúži nielen na rýchle občerstvenie, ale aj ako písací stolík. Jeho čelnú stranu osvetľuje LED svietidlo. Nachádzajú sa tu tiež všetky ovládače a výsuvný 15-palcový monitor, na stolík sa premieta laserová hologramová klávesnica. Obrazovka je pripojená na centrálny kuchynský počítač, ktorý umožňuje bezdrôtové pripojenie na internet. Pod stolíkom je výsuvná stolička, ktorá slúži aj ako úložný priestor. Tento elegantný priestor je vhodný na relax aj zábavu. Veľká biela pohovka z uhlíkových vlákien s telieskami naplnenými technogélom zabezpečuje ergonomické sedenie.


Not for food – kuchyňa nielen na: (z)jedenie

131829

Sediac na pohovke možno sledovať televízne vysielanie na diaľkovom monitore, ktorý sa dá natáčať diaľkovým ovládaním. Po boku sedačky sa nachádzajú tri multifunkčné panely, ktoré ovládajú rôzne funkcie – relaxačnú masáž pohovky, audiozostavu s mechanikou prehrávajúcou CD a mp3 a rádiom. Obsahujú aj ovládanie TV a centrálne ovládanie všetkých pripojených zariadení. Integrovaný nábytkový systém Not For Food je inšpirovaný konceptom otvoreného priestoru, je vhodný predovšetkým do otvorených priestorov bez deliacich priečok. Môže sa podľa potreby rozdeliť na dve časti – na kuchynský priestor s pokrokovými kuchynskými technológiami s integrovanou funkciou domáceho pracoviska a na pracovňu a miesto na relax s masážnou pohovkou, kde možno počúvať hudbu či pracovať na internete. V kontraste so širokou škálou využitia priestoru je dizajn a výber farieb, naopak, pomerne strohý: je kombináciou lesklej bielej pohovky a matnej čiernej farby zvyšnej časti a doplnkov vo futuristicky pôsobiacom dizajne.

Kategória: Bývanie Dizajn Kuchyňa, jedáleň Nábytok
Tagy: kuchyňa kuchynská linka
Zdieľať článok

Diskusia