Odvážne steny odvážnych majiteľov

Odvážne steny odvážnych majiteľov

11. 03. 2011
Zdieľať

Treba ísť ďalej, pastelové aj výrazne farby na celých plochách stien už poznáme. A človek je tvor, ktorý potrebuje zmenu. Tých, ktorým na stenách nestačí jedna či dve farby, by mohli potešiť netradičné úpravy stien v interiéri. Možností je aj u nás už skutočne dosť. Treba len pohľadať a nebáť sa odvážnejších myšlienok.

Trendové neobarokové motívy alebo maximalizmus na tapetách


Odvážne steny odvážnych majiteľov

177337

 

Odvážne steny odvážnych majiteľov

177340

Svoj comeback prežívajú aj vzory a farebnosť šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov. (Ambiente)   Luxusnú atmosféru anglických panstiev si môžete preniesť do vlastného priestoru aj pomocou vinylových tapiet. (Ambiente)

 


Odvážne steny odvážnych majiteľov

177338

 

Odvážne steny odvážnych majiteľov

177341

Tapetovanie je veľmi stará technika povrchovej úpravy stien, ktorá vznikla s vynálezom strojovej výroby papiera a vytlačila úpravu stien čalúnením látkovými poťahmi. Stará dekoratérska technika sa dnes aj so starými dekormi vkráda do nových moderných interiérov. (Ambiente)   Látkové čalúnenie stien malo v minulosti aj funkciu tepelnej izolácie, dnes sú textilné tapety skôr luxusným prvkom interiéru. Dôležité je vždy sa držať zvolenej farebnosti a štýlu. (Interstil)

Hitom sú aj kreatívne maľby na stenách


Odvážne steny odvážnych majiteľov

177350

 


Odvážne steny odvážnych majiteľov

177349

Novinkou, ktorá je odrazom súčasnosti, je úprava stien grafitmi aj v bytových interiéroch. Toto nie všetkými uznávané umenie už má aj svojich nadšencov. (Luckywalls)   Všetko je to o slobode prejavu a odvahe prejaviť svoj vkus. Moderný interiér mladého človeka môže takouto úpravou stien získať skutočne zaujímavú tvár. (Luckywalls)

Moderné riešenie konečnej povrchovej úpravy stien predstavuje takzvaný wallpainting, čiže kreatívne maľovanie stien. O čo ide, nám prezradil František Krivda s wallpaintingového štúdia Luckywalls:

Luckywalls je tím dizajnérov, ktorí začínali na ulici s „graffiti art“ a preniesli ho na steny interiéru. Prispôsobili svoju prácu interiérovému dizajnu a teraz vedia, ako oživiť časť bytu alebo napr. opticky zväčšiť priestor. Ako interiéroví dizajnéri pracujú s psychológiou farieb, originálnymi motívmi a tiež s feng šuej.
Techniky, ktoré používajú:
– maľovanie – ilustračný štýl, plnohodnotná tieňovaná maľba, fotorealizmus…
– graffiti – indoor a outdoor.

Treba však vedieť, že existujú dva základné druhy graffiti a ľudí, ktorí sú ich autormi. Väčšinou začínajúci sprejeri „zdobia“ fasády domov v podstate vlastnými podpismi, ktoré sa nazývajú aj tagy, a pre bežného človeka predstavujú obyčajnú čmáranicu. Druhým typom graffiti sú graffiti art, ktoré je možné vidieť len na miestach na to určených a považujú sa za umelecké diela. Svedčí o tom aj nedávno publikovaná kniha s názvom „In graffity we trust“, ktorá vyšla v Čechách, dokonca s kladnou recenziou. Tieto graffiti vyjadrujú fantáziu autora alebo nejaký konkrétny motív v prepracovanej forme a v oveľa väčších rozmeroch.


Odvážne steny odvážnych majiteľov

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

177348

  Maľby na stenách nie sú v ľudských príbytkoch žiadnou novinkou. Od nepamäti mali ľudia tendenciu vyzdobovať si steny kresbami a maľbami s najrozličnejšími motívmi a farbami, napríklad pomocou rozličných minerálov rozdrvených na prach a zmiešaných so živočíšnym tukom, vaječnými bielkami, rastlinnými šťavami, prípadne aj krvou.
Súčasnosť je o čosi ďalej, aj keď pôvodný zámer je rovnaký. Veľký výrazný vzor namaľovaný na stene premení aj jednoduchý interiér na atraktívny priestor. (Wallpainting)

Ako to je s úpravou stien kreatívnou maľbou u nás sme sa opýtali Denisy Podmajerskej z firmy WallPainting.sk – kreatívna maľba stien.

Maľovanie na steny v bytových interiéroch, alebo ich dekoratívna úprava si získavajú čoraz väčšiu popularitu. Aké motívy prevládajú u vašich zákazníkov?
Kontaktujú nás prevažne ženy. A ženy majú radi kvety, takže kvety v akejkoľvek podobe a farbe sú najžiadanejšie. Najmä nech sú pekné a originálne.

Ak by sme porovnali slovenských zákazníkov so zahraničnými, v čom je zásadný rozdiel? Nie sú u nás ľudia vo výbere motívov konzervatívnejší?
Áno, Slováci sú určite konzervatívnejší. Je to vidieť vo vzoroch aj farbách, ale mení sa to. Dokonca ma prekvapuje, že zákazníčky v rokoch sú oveľa odvážnejšie a viac otvorené novým trendom ako mladšie ženy.

Akou technikou alebo akým spôsobom vzniká maľba na stene pod vašou taktovkou?
Používame klasické interiérové farby na steny. Odtieňov je viac ako 3 000, takže vždy sa dá vybrať. A keď nie, tak sú tu ešte strieborné, zlaté alebo perleťové farby. Samotnú maľbu realizujeme malými umeleckými štetcami.  Ak sú plochy väčšie, pomôžeme si valčekom. Ja ale najradšej využívam práve tie najmenšie štetce. Keď maľujeme tmavšími farbami, vzor je potrebné viackrát premaľovať, aby nebol fľakatý. Pri zložitých vzoroch je to naozaj prácne, ale výsledok stojí za to.

Tvorivosť sa dotkla aj omietok

Omietky už nemusia byť dokonale hladké, dnes sú v trende dekoračné.
 


Odvážne steny odvážnych majiteľov

177351

 


Odvážne steny odvážnych majiteľov

177352

Krása štruktúrovanej omietky vynikne v kontraste s hladkou plochou a v spojitosti s vhodne zvoleným osvetlením. Použitie štruktúrovanej omietky v interiéri je vhodné len na zdôraznenie určitej steny alebo stavebného prvku (napr. povrchová úprava kozubov, exponovaná stena a pod.). (Prvé maliarske štúdio)   Zaujímavo pôsobí dekoračná omietka iba na časti steny, keď vytvára akýsi orámovaný podklad pre obrazy. (Prvé maliarske štúdio)

Nálepky – jednoduchý spôsob trendovej premeny interiéru


Odvážne steny odvážnych majiteľov

177345

 

Odvážne steny odvážnych majiteľov

177346

Vtipné postavičky Babushkas, čiže Lil’Oshka a Big’Oshka od francúzskej dizajnérky Sophie Toporkoff, budú určite extravagantnou dekoráciou na stene interiéru pre človeka s uvoľneným postojom k životu. (Nalep si)   Víly zo štúdia Marcel Wonders prinášajú do spálne dobrý spánok. A môžu si sadnúť aj na nábytok, či na podlahu. (Nalep si)


Odvážne steny odvážnych majiteľov

177344

 


Odvážne steny odvážnych majiteľov

177347

Vinylové nálepky na steny od dizajnérov Antoina Audiau a Manuela Warosza.
Takto upravené steny rozohrajú interiér a pekne doplnia jeho charakter. Dôležité je vybrať si v zdobení stien a zariadení priestoru rovnaký štýl. Bola by škoda, ak by tieto umelecké dielka pôsobili v interiéri rušivo. (Nalep si)
 

Podklad by mal byť bez nerovností, pretože nálepky by ich mohli zvýrazniť. (Nalep si)

 

O vinylových nálepkách sme sa dozvedeli od Veroniky Šancovej z firmy Nalep si:
Vinylové nálepky na stenu sú originálnou a efektnou alternatívou maľby, klasických tapiet, obrazov alebo plagátov.
www.nalepsi.cz ponúka nálepky, ktoré navrhovali špičkoví svetoví dizajnéri (Ich&Kar; François Azambourg; Antoine + Manuel; Tado; Maison Georgette; Matali Crasset…). Sú určené najmä na steny či na podlahu, ale dá sa pomocou nich okrášliť aj nábytok. Matné dekorácie (a predovšetkým čierne) pohlcujú svetlo, a preto vyzerajú na stene takmer ako maľba. Naopak, metalické odtiene svetlo odrážajú a vytvárajú v moderných interiéroch zaujímavý efekt.

Nálepky sa môžu lepiť podľa priloženej schémy alebo je možné podľa vlastnej fantázie vytvoriť z jednotlivých komponentov jedinečný motív. Nálepky môžu prechádzať zo steny napríklad na dvere či nábytok – to sa napríklad tapetou nedá dosiahnuť. Väčšina dekorácií sa dá aj niekoľkokrát prelepiť. Najnovším trendom sú zrkadlové nálepky. Ide o laserom vyrezané 3 mm hrubé zrkadlo so zadnou lepiacou plochou – nejde však o fóliu, ktorá by mohla deformovať odraz.

Exteriérové materiály sa vkrádajú do interiérov


Odvážne steny odvážnych majiteľov

177342

 

Odvážne steny odvážnych majiteľov

177343

Dekoratívny kameň vo forme obkladu premení nezaujímavý priestor na atraktívny interiér. (S.N.A.I.L.)   Veľké priestory ozvláštni obklad pripomínajúci veľké kamenné bloky stredovekých hradov. Vynikne však len v naozaj veľkých miestnostiach. (S.N.A.I.L.)

 

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom

Kategória: Bývanie Dekor Štýl
Tagy: omietky steny tapety
Zdieľať článok

Diskusia