Zdroj: Julia Chernova

Ako spraviť z dvojizbového panelákového bytu štýlové bývanie s troma spálňami

27. 08. 2021
Zdieľať

Dizajnérka vytvorila z dvojizbového bytu v paneláku veľmi zaujímavé bývanie s troma spálňami. Byt po rekonštrukcii vyžaruje harmonickú atmosféru, útulne pôsobí nielen vďaka použitým kombináciám a vzorom, ale aj kvôli zvolenej farebnosti. Tmavá zelená a modrá v kombinácii s béžovou a sivou vytvárajú pokojný interiér s neobvyklou hĺbkou.

Tri ženy (babička, mama a mladá študentka) žili pôvodne v inom meste, ale po prijatí dievčaťa na univerzitu sa rozhodli presťahovať. Mama sa venuje obchodným aktivitám, s tým sú spojené jej časté výlety a služobné cesty, neplánuje tráviť veľa času doma.

Obývačka so striebornou stierkou

V obývacej izbe, na stene za pohovkou, nájdete fresku so strieborným vzorom. Zdroj: Julia Chernova

Študentka má rada umenie a potrebuje priestor na učenie. Babička sa stará o chod domácnosti. Tieto tri ženy si priali módny štýlový interiér, a napriek malej ploche bytu aj dostatok pohodlia. Žiaľ, nepodarilo sa im kúpiť dostatočne veľký byt, ktorý by každému členovi rodiny poskytol samostatnú izbu.

Prečítajte si tiež
Romantický malý byt, v ktorom sa mieša vidiecka romantika so severským dizajnom

Ako vyriešiť rébus s nedostatkom priestoru?

Vopred bolo jasné, že v byte musia byť tri lôžka – žiadne nemal nahrádzať gauč v obývačke. Mama a stará mama uprednostňovali tradičné postele, mladé dievča bolo pripravené na odvážnejšiu možnosť – matrac v priestore na spanie. Riešenie vzniklo rozdelením pôvodnej spálne na dve časti. Tu je spanie pre matku a babičku. Dcérkin spací kút našiel priestor vedľa obývačky, kde je tiež miesto na štúdium a prácu matky. Spacie miesta sú oddelené priečkami, ktoré zaberajú málo miesta a cez horné svetlíky prepúšťajú svetlo. V prípade potreby sa dajú ľahko demontovať.

Pracovný kútik

Študentka potrebuje priestor na učenie a ten bol vytvorený v obývačke. Zdroj: Julia Chernova

Azbest v kúpeľni nepotešil, už je preč

S každým starým bytom sa spájajú problémy, ani v tomto ich nebolo málo. Priečky v kúpeľniach boli vyrobené podľa zastaranej technológie z nebezpečného materiálu – takzvanej plochej bridlice, v skutočnosti to bol azbest. Okrem toho chceli mať samostatné WC a kúpeľňu spojiť do jednej priestrannejšej. A tak bolo rozhodnuté kompletne rozobrať sanitárnu kabínu (priečky a betónovú paletu) a prestavať ju s modernými materiálmi. Existujúce okná a balkónové dvere dostali novú podobu vďaka zarámovaniu dyhovými panelmi z prírodného dreva. Pôvodne tu bol lacný a nepekný plast.

Prečítajte si tiež
Ideálne štartovacie bývanie v hlavnom meste? Malý byt s vlastným dvorom

Kuchyňa zostala tam, kde bola. Dnes v nej všetko funguje na elektrinu, plyn je odstavený. Pod okno sa dizajnérke podarilo vsadiť mäkkú lavičku a okolo vytvoriť priestor na stolovanie – jedálenský stolík s posedením.

Chodba s mozaikou

Do chodby a kuchyne dizajnérka vybrala porcelánovú kameninu s geometrickými vzormi. Zdroj: Julia Chernova

Vzory, textúry, tapety, aj freska

Mimoriadne dôležitú úlohu v dizajne bytu zohrávajú vzory a textúry. Predná stena na chodbe a steny za nábytkom v šatni sú potiahnuté svetlomodrou tapetou s nenápadným vzorom. V obývacej izbe, na stene za pohovkou, nájdete fresku so strieborným vzorom.

Chodba s obrazmi

V dvojizbovom byte je využitý každý kút. Zdroj: Julia Chernova

Spálne pre mamu a babičku harmonizujú opäť tapety – v babičkinej je tapeta s kvetinovým vzorom v modrých tónoch, v spálni pre mamu dominujú čierno-béžové tropické palmy. Slečna má steny a pódium výklenku na spanie zmäkčené prírodným korkom. Podlahy v spálni a v obývačke sú z masívneho dreva so vzorom francúzskej rybej kosti.
Do chodby a kuchyne dizajnérka vybrala porcelánovú kameninu s geometrickými vzormi. Ako zástena fungujú glazované malachitové dlaždice s názvom Moss Green.

Prečítajte si tiež
Priestor bytu pri Dunaji oddeľuje len nábytok, všetky zbytočné priečky zbúrali

Prečo sýte farebné akcenty?

„Napriek tomu, že väčšina stien je svetlých, použili sme aj úplne sýte farebné akcenty. Nedá sa však povedať, že by niektorý z nich prevládal. Vo všeobecnosti sa ukázalo, že kombinácia svetla a pokoja, ako aj jasných akcentov, je veľmi harmonická. Výslednú farebnú paletu bytu klienti plne podporili. Pre každého z nich sme zvolili vlastnú farebnú schému na základe jeho osobných preferencií,“ vysvetľuje Julia Chernova.

Kúpeľňa s práčkou

Kúpeľňa. Zdroj: Julia Chernova

Rekonštrukcia panelákového bytu v Moskve

Dizajnové štúdio: 3D Group

Autori: Julia Chernova

Lokalita: Moskva, Rusko

Podlahová plocha: 52 m2

Realizácia: 2020

Sabína Zavarská
Zdroj: Julia Chernova

Kategória: Navrhovanie interiéru
Tagy: interiérové priečky malý byt tapety úložné priestory zariaďovanie spálne zmena dispozície
Zdieľať článok

Diskusia