Priečky zo sklenených tvarioviek v kúpeľni

Priečky zo sklenených tvarioviek v kúpeľni

01. 04. 2011
Zdieľať

Voľným okom nepostrehnuteľná hmotnosť a priesvitnosť sklobetónu pripomínajú vodu, ktorá zastala v čase. Stuhla v štvorcovom rastri do súvislej steny. Možno práve spútanie skla do pravidelnej siete, ktorú istí kovová výstuž predznamenáva mužský aspekt v interiéri. Sklobetón je v opäť v kurze. Čo nová kúpeľňa, to aspoň pás priesvitných tvaroviek...

Sú v móde! Priečky zo sklených tvaroviek predeľujú a presvetľujú zároveň. Po obvode priečky zväčša treba vytvoriť betónový rám s hrúbkou minimálne 25 mm. Jednoduché alebo dvojité tvarovky sa osadia sa do cementovej malty tak, že vodorovné (ložné), ale aj zvislé (styčné) škáry sú priebežné. Takto sa zachová nielen štvorcový raster, ale je aj možné do škár uložiť zvislú i vodorovnú oceľovú výstuž. Zložitým tvarovým úpravám bránia definitívne rozmery tvárnic. V prípade oblúka možno použiť polovičné tvarovky, ktoré sú, samozrejme, aj drahšie a zhotovenie priečky je remeselne náročnejšie.

„Sklobetónka“ je vyrobená z dvoch zhodných zlepených častí, ktoré vytvoria vzduchotesný priestor. Kým tvarovky presvetlia interiér, treba sa s nimi trochu pohrať – vybudovanie steny zaberie čas a vyžaduje si remeselnú zručnosť. (Sklobetón) Sklobetónovú polopriečku nechali voľne vysunutú do priestoru. Padá od stropu k podlahe ako vodný stĺp, decentne oddeľuje, netrčí… Tvar sklenej tvarovky neupravíte, v ponuke sú však i okrajové či rohové prvky v rôznych farebných odtieňoch. (Sklobetón)

 

Pred vybudovaním sklotvárnicových priečok treba zistiť rozmery budúcej steny, posúdiť jej hmotnosť a polohu so zreteľom na súvisiace konštrukcie. Slotvárnicová stena je ťažšia ako tehlová, a tak patrí buď na betónovú podlahu, alebo by sa k jej realizácii mal vyjadriť statik. Treba pamätať, že aj sklené tvárnice sú len tvárnice a ich správna dilatácia má mať aspoň centimetrovú škáru. Ak sa bude ktosi snažiť o trendový vzhľad a vymuruje priečku na zraz, po čase začnú praskať nielen škáry, ale aj tvárnice. Z rovnakého dôvodu netreba zabúdať ani na výstuž.

Interiér kúpeľne sa celkom odovzdal rastrovaniu. Začalo sa to v obkladom na stenách, pokračovalo oblúkom zo sklobetónových tvárnic a prikrylo sa podhľadom v znamení štvorcov. Cez sklenenú priečku presvitajú obrysy lôžka. (Reiner Blunck) Sklenené tvárnice sú pri stavbe priečok príjemným kompromisom pre tých, ktorí potrebujú viac svetla, ale predsa len chcú ostať za stenou. Obľúbené sú najmä tam, kde sa vyžaduje povrch odolný proti vode. (Sklobetón)
Kategória: Bývanie Kúpeľňa, WC
Tagy: kúpeľňa sklobetón sprcha tvarovky umývadlo
Zdieľať článok

Diskusia