Budúcnosť slúchadiel nebude len o počúvaní hudby, ponúknu i ďalšie funkcie, očakávajú odborníci. Kam sa podľa nich bude uberať vývoj?
Ako si vybrať slúchadlá na rôzne účely? Akým chybám sa vyhnúť? Dôležité rady pri výbere audiotechniky nám prezradil tím spoločnosti Bis audio.
Mnohí z nás, najmä tí neskôr narodení, si bez slúchadiel nevedia predstaviť ani jeden deň. Používame ich nielen pri počúvaní hudby, ale aj pri hraní hier, telefonovaní či online konferenciách. Porozprávali sme sa s odborníkmi, na čo sa zamerať pri výbere slúchadiel na jednotlivé účely, akým chybám sa vyhnúť a kam smeruje ďalší vývoj audiotechniky.
Ako si vybrať správne slúchadlá podľa účelu – čo odporúčate na šport, prácu, relax alebo hranie hier?
Výber správnych slúchadiel môže výrazne ovplyvniť váš zážitok, či už počúvate hudbu počas športu, pracujete v hlučnom prostredí, alebo sa chcete ponoriť do virtuálneho sveta hier. Pri športe je dôležitá bezpečnosť, pohodlie a odolnosť. Vhodné sú preto bezdrôtové slúchadlá, ľahké, stabilné a odolné proti potu a nárazu. Počas behu alebo bicyklovania by ste nemali využívať režim aktívneho potlačenia hluku (Active Noise Cancellation, ANC), aby ste boli v bezpečí. ANC sa, naopak, hodí pri práci v hlučnom prostredí.
Pri dlhodobom nosení je dôležité, aby slúchadlá dobre sedeli a neťahali, ale in-ear slúchadlá nie sú na prácu optimálne. Ak budete slúchadlá využívať na hovory alebo online konferencie, kvalitný mikrofón je nevyhnutnosťou.
Na počúvanie hudby si vyberte slúchadlá s vyváženým zvukom, ktoré dokážu vykresliť jemné detaily nahrávky. Dôležité je aj pohodlie a dizajn, aby ste sa v slúchadlách cítili príjemne aj pri dlhšom počúvaní a aby zároveň ladili s vaším vkusom.
Realistický zážitok z hier zaistia slúchadlá s virtuálnym priestorovým zvukom. Pokiaľ si vyberiete bezdrôtové, dôležitá je aj nízka latencia, aby ste pri hre reagovali na zvukové podnety čo najrýchlejšie. Aj v tomto prípade je nevyhnutný kvalitný mikrofón pre komunikáciu s ostatnými hráčmi a pohodlné vyhotovenie.
V čom robia používatelia najčastejšie chyby?
Častou chybou pri výbere slúchadiel je orientácia hlavne na cenu. Nie je síce vždy priama úmera medzi cenou a kvalitou, ale lacné slúchadlá určite nebudú technologickou špičkou. Šetrenie na materiáloch sa môže premietnuť do pohodlia pri nosení a odolnosti. Takisto je potrebné preveriť kompatibilitu slúchadiel (napríklad konektor) so zariadením, s ktorým sa majú používať. Pred kúpou si ujasnite účel, na aký ich potrebujete.
Ak slúchadlá používate často, zvážte investíciu do kvalitných materiálov a pohodlného vyhotovenia. Zdroj: Shutterstock
Aké novinky alebo technologické trendy vidíte v oblasti audiotechniky?
Aj v oblasti audiotechniky slúchadiel sa neustále objavujú nové trendy a inovácie. Dominujú bluetoothové slúchadlá, najmä vo vyhotovení True Wireless (bezdrôtový prenos aj medzi sebou), ktoré ponúkajú maximálnu voľnosť pohybu. Stále sa zdokonaľuje kvalita prenosu zvuku, znižuje sa latencia a rozširuje sa podpora kodekov pre vysokokvalitný zvuk. Štandardom sa stáva ANC a v náročnejších modeloch aj podpora Hi-Res Audio, ktorá umožňuje vychutnať si hudbu v maximálnej kvalite. Prichádza i bezdrôtové nabíjanie, najčastejšie prostredníctvom puzdra.
Niektoré slúchadlá dokážu virtuálne simulovať priestorový zvuk (nad rámec sterea). Táto technológia sa využíva najmä pri hraní hier a pozeraní filmov. Slúchadlá sa zároveň stávajú inteligentnejšími. Okrem základných funkcií, ako ovládanie hlasom alebo dotykom, ponúkajú aj pokročilejšie možnosti, napríklad automatické prispôsobenie zvuku podľa prostredia alebo personalizované zvukové profily na základe akustických meraní ucha.
V budúcnosti môžeme vďaka pokroku v oblasti digitálnych signálnych procesorov (DSP) a nových materiálov očakávať ďalšie zlepšenie reprodukcie, rozšírenú podporu hlasových asistentov a nové spôsoby interakcie – napríklad pomocou gest.
Ako ovplyvňuje kvalita slúchadiel zdravie sluchu a na čo by si mali zákazníci dávať pozor?
Jedným z najväčších rizík je príliš vysoká hlasitosť, ktorá dlhodobo môže viesť k poškodeniu sluchových buniek a zhoršeniu sluchu. Aj pri nižšej hlasitosti môže dlhodobé nepretržité počúvanie škodiť, preto je vhodné robiť pravidelné prestávky. Nekvalitné slúchadlá neraz skresľujú zvuk, čo núti zvyšovať hlasitosť pre lepšiu zrozumiteľnosť. Nesprávne nasadené alebo nepohodlné slúchadlá zas môžu spôsobiť podráždenie uší a špinavé slúchadlá sú zdrojom baktérií spôsobujúcich infekcie, preto ich treba primerane čistiť. Zvlášť to platí pri in-ear slúchadlách.
Existujú cenovo dostupné modely, ktoré ponúkajú vysokú kvalitu zvuku? Aké funkcie sú pri lacnejších slúchadlách obvykle limitované?
Na trhu je mnoho známych aj menej známych značiek, ktoré ponúkajú kvalitné slúchadlá za prijateľnú cenu. Napríklad True Wireless slúchadlá nájdete na trhu už pod hranicou 100 € a na trhu je množstvo káblových slúchadiel za polovičnú alebo aj nižšiu cenu.
Lacnejšie modely sú však často vyrobené z nekvalitnejších materiálov, čo môže ovplyvniť nielen ich životnosť, ale aj odolnosť a pohodlie pri nosení. Často nemajú pokročilé funkcie, ako ANC, priestorový zvuk alebo možnosť personalizácie zvuku. Pri bezdrôtových verziách očakávajte kratšiu výdrž batérie či absenciu bezkáblového nabíjania. Mikrofóny v lacnejších slúchadlách môžu mať nižšiu kvalitu, čo sa môže prejaviť pri telefonovaní alebo online konferenciách. Pred kúpou si pozrite recenzie a zvážte parametre ako frekvenčný rozsah, citlivosť a impedancia, ako aj to, aký typ slúchadiel potrebujete (in-ear, on-ear, over-ear).
Často sa dajú v rámci akcií alebo dopredaja kúpiť s výraznou zľavou aj pôvodne drahšie modely, preto je vhodné sledovať rôzne e-shopy a zľavové portály.
Pri kúpe slúchadiel nepozerajte len na cenu. Dobre zvážte ponúkané parametre a nezabudnite si pozrieť aj užívateľské recenzie. Zdroj: Shutterstock
Sú medzi mladšími a staršími poslucháčmi rozdiely v preferenciách pri výbere slúchadiel?
Rozdiely existujú. Dôvodom môžu byť iné hudobné preferencie, životný štýl, technologická gramotnosť alebo sociálny status. Mladší ľudia často kladú väčší dôraz na dizajn a značku slúchadiel ako súčasť svojho osobného štýlu, sú zvyčajne aktívnejší a hľadajú slúchadlá vhodné na šport alebo cestovanie. Staršia generácia preferuje slúchadlá s vyváženým zvukom, ktoré verne reprodukujú všetky frekvencie. Vyhľadáva pohodlné nosenie aj pri dlhšom počúvaní a jednoduché ovládanie. Preferencie sú však individuálne a nedajú sa spoľahlivo posudzovať iba podľa veku poslucháčov.
Čo si myslíte o rozmachu bezdrôtových a slúchadiel s funkciou potláčania hluku? Kam sa tento trend uberá?
Bezdrôtové slúchadlá a technológie ANC zažili v posledných rokoch boom a tento trend určite nepoľaví. Jedným z dôvodov sú nové bluetoothové špecifikácie, ktoré zlepšili bezdrôtový dosah a znížili spotrebu, a príchod pokročilých kodekov podporujúcich aj audio vo vysokom rozlíšení, ako aptX Lossless, aptX HD alebo LDAC. Funkcia potláčania hluku zas umožňuje nerušene počúvať hudbu aj v hlučnom prostredí.
Výrobcovia stále pracujú na zlepšení kvality zvuku pri bezdrôtových prenosoch. Okrem aktívneho potláčania hluku sa môžeme tešiť na ďalšie funkcie v kombinácii s aplikáciami v smartfónoch, ako napríklad monitoring tepu, adaptívne vyrovnávanie zvuku alebo preklad v reálnom čase. Inteligentné slúchadlá sa budú čoraz viac integrovať s našimi životmi a ponúknu nám personalizované zážitky. Nebude to iba o počúvaní hudby.
Odborníci predpokladajú, že slúchadlá v budúcnosti umožnia merať tep či prekladať v reálnom čase a ponúknu i personalizované zážitky. Zdroj: Shutterstock
Aké výhody ponúkajú slúchadlá vyššej kvality oproti bežným modelom? V čom je zážitok jedinečný?
Rozdiel medzi high-endom a mainstreamom je najmä v kvalite použitých komponentov, spracovaní a vo výslednom zvuku. Bežné slúchadlá sú zamerané na masovú produkciu a nižšiu cenu, zatiaľ čo vysokokvalitné slúchadlá ponúkajú maximálnu kvalitu zvuku a pohodlie.
Pri posudzovaní kvality je však dobré prečítať si aj pár recenzií, pretože súčasťou cenovky býva aj „príplatok za logo“.
Vysokokvalitné slúchadlá sú určené pre audiofilov, ktorí si chcú vychutnať hudbu v tej najvyššej možnej kvalite, a pre profesionálov – hudobníkov, zvukových inžinierov a ďalších poslucháčov, ktorí pracujú so zvukom. Dokážu reprodukovať zvuk s oveľa väčšou detailnosťou, ponúkajú širší dynamický rozsah, čo znamená, že vedia reprodukovať veľmi tiché aj veľmi hlasné zvuky bez skreslenia. Špičkové meniče v nich poskytujú prirodzený zvuk bez rušivých vplyvov.
Často sú vyrobené z kvalitných a ušľachtilých materiálov, ako koža, kov alebo drevo, ktoré sú precízne spracované. Vďaka kvalitným materiálom a ergonomickej konštrukcii sú high-endové slúchadlá trvanlivejšie, veľmi pohodlné na nosenie aj počas dlhých počúvaní a umožnia zažiť hudobný zážitok na úplne novej úrovni.
Vráťme sa k bezpečnosti. Vidíme, že mnohí nosia slúchadlá veľkú časť dňa, a to aj vonku. Ako vplýva hlasitosť pri používaní slúchadiel na naše uši? Čo sa považuje za bezpečnú hladinu hlasitosti v decibeloch?
Neexistuje síce univerzálne stanovená bezpečná hladina hlasitosti, pretože každý človek má inú citlivosť na zvuk, ale všeobecne sa odporúča dlhodobo nepočúvať hudbu s hlasitosťou vyššou ako 85 dB. Dlhodobé vystavovanie uší vysokým hladinám zvuku cez slúchadlá môže mať vážne dôsledky na zdravie sluchu. Hluk poškodzuje jemné chĺpky vo vnútornom uchu, ktoré sú zodpovedné za prenos zvukových vĺn do mozgu. Toto poškodenie môže viesť k trvalej strate sluchu. Možným následkom je aj tinitus (zvonenie v ušiach spôsobené poškodením sluchových buniek) a hyperakúzia (zvýšená citlivosť na zvuk, ktorá môže spôsobiť nepríjemné pocity pri bežných zvukoch).
Pre bezpečné počúvanie je dobré dodržiavať zásadu 60/60 – počúvanie maximálne 60 minút pri 60 % hlasitosti. Rovnako je vhodné robiť pri počúvaní pravidelné prestávky, respektíve striedať počúvanie cez slúchadlá a cez reproduktory. Kvalitné slúchadlá poskytujú lepší zvuk pri nižšej hlasitosti a niektoré zariadenia ponúkajú funkciu obmedzenia hlasitosti.
Niektoré preventívne opatrenia sme už spomenuli vyššie. Pridajme k nim odporúčanie na používanie slúchadiel s potláčaním hluku. Takéto slúchadlá umožnia počúvať hudbu pri nižšej hlasitosti, pretože potláčajú okolité zvuky. Nepoužívajte slúchadlá počas spánku, aj keď existujú „meditačné techniky“, ktoré takéto použitie odporúčajú. Slúchadlá pravidelne čistite. Znečistené náušníky alebo in-ear slúchadlá môžu byť zdrojom baktérií spôsobujúcich ušné infekcie.
Odborníci upozorňujú, že dlhodobé počúvanie hudby s hlasitosťou nad 85 dB sa neodporúča. Zdroj: Shutterstock
Je rozdiel v bezpečnosti medzi in-ear, on-ear a over-ear slúchadlami? Ktoré sú k nášmu sluchu najšetrnejšie?
Medzi jednotlivými typmi slúchadiel existujú určité rozdiely, ktoré môžu ovplyvniť ich pôsobenie na sluch a uši.
In-ear slúchadlá sa vkladajú priamo do ušného kanála a vytvárajú jeho tesné uzatvorenie. Vďaka tomu poskytujú dobrú izoláciu od okolitého hluku, čo umožňuje počúvanie hudby pri nižšej hlasitosti. Ak sú však nasadené nesprávne alebo sa používajú príliš dlho, môžu spôsobiť podráždenie alebo infekciu uší.
On-ear slúchadlá sa opierajú o ušnice a vytvárajú menej tesné uzatvorenie oproti in-ear modelom. Môžu teda prepúšťať viac okolitého hluku, čo motivuje k zvyšovaniu hlasitosti, aby sa dosiahol požadovaný pomer užitočného zvuku a hluku. Na druhej strane mechanicky nedráždia zvukovody a pre niekoho predstavujú pohodlnejšiu alternatívu oproti „špuntom“.
Over-ear slúchadlá úplne zakryjú uši a poskytujú výbornú izoláciu od okolitého hluku aj pri vypnutom ANC. Vďaka tomu môžete počúvať hudbu pri nižšej hlasitosti. Ak sú však príliš tesné alebo majú (pri lacných modeloch) čalúnenie vankúšikov potiahnuté plastovou koženkou, môžu spôsobiť nepohodlie a potenie.
Teoreticky najšetrnejšie k sluchu sú over-ear slúchadlá, pretože poskytujú najlepšiu izoláciu od okolitého hluku a výbornú funkčnosť ANC, keďže poskytujú hardvérový priestor na umiestnenie viacerých mikrofónov. Umožňujú tak počúvať hudbu pri nižšej hlasitosti. Treba si však uvedomiť, že dôležitejšia ako typ slúchadiel je hlasitosť a dĺžka počúvania. Každý človek je pritom iný a citlivosť na hluk sa môže líšiť.
Over-ear slúchadlá poskytujú podľa odborníkov dobrú izoláciu od hluku aj pri vypnutej funkcii ANC. Zdroj: Shutterstock
Pri dodržiavaní správnej hlasitosti a pravidelných prestávkach pri počúvaní nepredstavujú slúchadlá hrozbu pre sluch používateľov. Naopak, prinášajú lepší zážitok z hudby a detailnejšiu scénu ako pri počúvaní z reproduktorov v miestnosti, ktorá často nie je akusticky vyladená, nehovoriac o malých audiosystémoch s integrovanými reproduktormi.
- Ak slúchadlá používate často, zvážte investíciu do kvalitných materiálov a pohodlného vyhotovenia.
- Pri kúpe slúchadiel nepozerajte len na cenu. Dobre zvážte ponúkané parametre a nezabudnite si pozrieť aj užívateľské recenzie.
- Odborníci predpokladajú, že slúchadlá v budúcnosti umožnia merať tep či prekladať v reálnom čase a ponúknu i personalizované zážitky.
- Odborníci upozorňujú, že dlhodobé počúvanie hudby s hlasitosťou nad 85 dB sa neodporúča.
- Over-ear slúchadlá poskytujú podľa odborníkov dobrú izoláciu od hluku aj pri vypnutej funkcii ANC.
Text: Sabína Zavarská
Foto: BIS audio, Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom