Rodinný dom v Blatnom vyrástol doslova za jeden deň! Celoročne v ňom vládne tepelná i zvuková pohoda

16. 12. 2022
Zdieľať

Ráno ho priviezli na troch kamiónoch, poobede už majiteľ posielal jeho fotky svojej rodine. Dom, ktorý vyrástol doslova za jeden deň.

Pracovne vyťažení majitelia žili niekoľko rokov v zahraničí, keď sa rozhodli, že je ten správny čas na postavenie domu. Bolo pre nich preto absolútne kľúčové, aby sa stavby chopila firma, ktorá ho postaví rýchlo, kvalitne, bez nutnej kontroly nadväzujúcich krokov z ich strany.

Výber padol na drevostavbu

Skrátka, hľadali najlepší spôsob, ako sa „bezbolestne“ dopracovať ku kvalitnému domu, kde budú môcť s rodinou tráviť prázdniny, sviatky a, to vtedy ešte netušili, aj dlhé obdobie počas pandémie. Výber padol na drevostavbu. Dnes svorne tvrdia, že sa rozhodli správne a ak by mali v budúcnosti stavať opäť, rozhodli by sa rovnako.

Terasa - Drevostavba v Blatnom

Kým vpredu sa pred domom nachádza vonkajšia jedáleň s veľkým dreveným stolom, z bočnej strany je tu zasa priestor pre akúsi vonkajšiu obývačku s pohodlným sedením.  Zdroj: Miro Pochyba

Stavba bez stresov a rýchlo

Pozemok vo vyhľadávanej časti obce neďaleko hlavného mesta si majitelia vyhliadli a kúpili už dávnejšie. Po tom, ako v nej vzniklo priame napojenie na diaľnicu, povedali si, že je čas začať stavať. Malo to len jeden háčik – žili v zahraničí a pracovné povinnosti im neumožňovali manažovať stavbu osobne.

Okrasná výsadba - Drevostavba v Blatnom

Na pozemku vzadu stojí aj niekoľko vyvýšených záhonov na pestovanie zeleniny, ktoré si domáci vyrobili sami. Zdroj: Miro Pochyba

Chceli preto riešenie, pri ktorom im dom postavia bez stresov a pomerne rýchlo. Firmu, na ktorú sa môžu spoľahnúť vo viacerých ohľadoch. Takú, ktorá to urobí prakticky „na jeden šup“. Výber padol na Atrium. Projekt z ich katalógu im vyhovoval, robili len menšie úpravy, keďže doň chceli zakomponovať saunu a komoru.

Dom na počkanie

„Pamätám si, že bola streda. Prišiel som sem priamo zo zahraničia, sadol som si, objednal pizzu a následne prišli tri kamióny a staviteľ mi podal kľúč od domu. Na moju otázku, že kde je ten dom, odvetil, že na korbe. Poobede som už manželke posielal fotky takmer kompletnej stavby. Na druhý deň dokončili strechu a bolo,“ spomína Martin, ktorý si na pamiatku z celého procesu urobil aj časozberné video.

Kuchyňa - Drevostavba v Blatnom

Kuchyňu v tvare písmena L si vybrali v kuchynskom štúdiu u majiteľkinej kamarátky. Zdroj: Miro Pochyba

Kým sa dokončili všetky interiérové práce a dom bol pripravený na nasťahovanie, ubehlo presne šesť mesiacov. Od jeho postavenia až po jeho odovzdanie boli majitelia prítomní na mieste činu presne jedenkrát. To im však vôbec neubralo na spokojnosti.

Všetko zlé je na niečo dobré

„Stretli sme sa s veľkou profesionalitou, firma nič nepodcenila ani pri výbere subdodávateľov, ktorí pracovali na interiéri,“ vravia majitelia.

„Dokonca vedeli veľmi promptne zareagovať aj na menší problém, ktorý sa vyskytol hneď na začiatku. Základovú dosku sme si totiž ako jedinú riešili po vlastnej línii a keď ju stavbyvedúci prišiel prevziať, zistil, že je z každej strany o 15 cm väčšia.

Kuchyňa - Drevostavba v Blatnom

Nadčasovú sivú dopĺňa a opticky prehrieva drevo a čerešničkou na torte je žulová pracovná doska. Zdroj: Miro Pochyba

Pri drevostavbe je to, samozrejme, veľký problém, preto sa rozhodli, že projekt „nafúknu“. Z každej strany ho zväčšili o tých 15 cm a pre statiku ho ešte museli potiahnuť o kúsok do výšky. V konečnom dôsledku sa nám tak dom zväčšil o sedem štvorcových metrov, čo dnes hodnotíme pozitívne,“ spomína majiteľ Martin na príbeh, ktorý demonštruje staré známe porekadlo, že všetko zlé je na niečo dobré.

V dome je celoročne veľmi dobrá tepelná i zvuková pohoda. Máme tepelné čerpadlo, ktoré v lete chladí, dokonca chladíme aj podlahou. Vonkajšie žalúzie a markíza tiež urobia veľa.
majitelia

V dome, ktorý volajú svorne chata a kam sa z hlavného mesta dostanú za 20 minút, trávi rodina víkendy, prázdniny a Vianoce. A my len dodávame, že to vymysleli fakt dobre.

Prečítajte si tiež
Dom so zeleným srdcom: Uprostred drevostavby patio so zeleňou

Profil

Nehnuteľnosť
Drevostavba s rozlohou 122,5 m2 v obci Blatné (kedysi Šarfia), ktorú rodina využíva ako víkendové a prázdninové sídlo. Pozemok má rozlohu 850 m2.

Kto tam býva
Martin a Katka s dcérami Stelou a Vilmou a prítulnou mačkou Heidi.

Text: Katarína Barošová
Foto: Miro Pochyba
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Návšteva
Tagy: drevostavba kuchynské linky presklené plochy víkendový dom vonkajšie terasy
Zdieľať článok

Diskusia