Zdroj: BIS audio

Týmto 7 veciam by ste mali rozumieť, ak chcete mať doma kvalitný televízor i zvuk. Odborníci prezradili, v čom robíme chyby

16. 03. 2024
Zdieľať

Televízory s plazmovou obrazovkou a so zakriveným displejom odišli do histórie, dnešným mainstreamom sú LCD displeje s podsvietením LED. Čoraz viac sa však presadzujú technológie OLED, kvantové body a mini LED. Čo ďalšie sa pri čiernej technike za 5 či 10 rokov zmenilo a ako si vybrať vhodnú televíziu, domáce kino či reproduktory? Prezradil nám tím spoločnosti BIS audio.

1. Rozlíšenie obrazoviek

Za posledné roky sa nevyvíjala len technológia obrazoviek, posúvalo sa aj ich rozlíšenie. Takzvané HD ready (720 p), ba dokonca ani Full HD (1080 p) dnes už takmer nekúpite. Štandardom je rozlíšenie Ultra HD 4K a čoraz viac modelov podporuje aj 8K.

Veľa noviniek sa objavilo aj v spracovaní obrazu, zvuku a inteligentných funkciách TV. Spomeňme napríklad HDR (High Dynamic Range) – technológiu, ktorá rozširuje dynamický rozsah obrazu a vedie k živším farbám a väčším kontrastom, jej pokročilú verziu HDR10+ alebo Dolby Vision.

Vedeli ste, že…?

Full HD rozlíšenie (1080 p) má 1920 × 1080 obrazových bodov (2 megapixely), kým Ultra HD 4K má 4x viac bodov (8 Mpx) v rozložení 3840 pixelov po šírke a 2160 pixelov po výške (3840 × 2160). To je celkovo 8,3 milióna pixelov.

2. Obnovovacia frekvencia

Obnovovacia frekvencia TV vyjadruje, koľkokrát za sekundu sa obraz na televíznej obrazovke obnoví. Udáva sa v hertzoch (Hz). Jednoducho povedané, obnovovacia frekvencia TV ovplyvňuje plynulosť obrazu – čím je vyššia, tým je obraz plynulejší. To je obzvlášť viditeľné pri sledovaní akčných filmov, športu alebo hraní hier. Pre plynulý obraz by ste si mali vybrať televízor s obnovovacou frekvenciou aspoň 60 Hz.

Prečítajte si tiež
Vypočítajte si, aká uhlopriečka televízora je pre vás optimálna. Oplatí sa vám 65-palcová 4K obrazovka?

3. LED a OLED

„LED“ je nesprávne označenie, ktoré sa používa pre LCD displeje s podsvietením LED namiesto podsvietenia CCFL trubicami (Cold Cathode Fluorescent Lamp), používaného v minulosti. LED LCD obrazovky sa ešte líšia podľa rozloženia osvetľovacích LED diód. Pri direct LED sú rozložené za celou plochou obrazovky, pri menej pokročilých displejoch sa používa edge LED, kde sú LED diódy iba po okrajoch a na plochu sa svetlo šíri pomocou svetlovodov. Technológia OLED (aj AMOLED, prípadne mini LED) používa priamo v obrazových bodoch farebné LED diódy. Nepotrebuje teda podsvietenie a dosahuje veľkú farebnú škálu a dokonalú čiernu, pretože daný bod dokáže úplne zhasnúť.

Záber na OLED televíziu v obývačke.

LED je nesprávne označenie LCD displejov, ktoré však majú LED podsvietenie miesto CCFL. Zdroj: BIS audio

4. Smart čierna technika

Smart funkcie za posledné roky radikálne zmenili využitie multimediálnej techniky. Televízor „vyrástol“ z obyčajného prijímača televíznych programov alebo obrazovky, na ktorej sme si premietali filmy z DVD a Blu-ray prehrávača, na inteligentné centrum domácej zábavy. K tomu prispela konektivita na začlenenie prístrojov do siete LAN, a to aj bezdrôtovo (cez wi-fi), aj schopnosť pripájať externé pamäťové médiá cez USB porty, bluetooth alebo wi-fi.

Prečítajte si tiež
Ako vyčistiť obrazovku televízora od šmúh a odtlačkov? 3 tipy, ktoré vám zaberú len pár minút

Priamo v TV a prijímačoch domáceho kina sú už integrované aplikácie na streamovanie hudby a videa od vybraných poskytovateľov obsahu a môžete tiež surfovať po všetkých zákutiach internetu, pretože nie ste odkázaní len na diaľkový ovládač. Poslúži vám smartfón, bezdrôtová myš alebo klávesnica.

Mladí muž a žena v obchode s televízormi si jeden odnášajú so sebou.

V moderných TV sú už integrované aplikácie na streamovanie hudby a videa a môžete tiež surfovať po internete. Zdroj: Shutterstock

5. Televízia na hry

Televízor na hranie hier by mal mať rýchlosť odozvy aspoň 10 ms, aby ste mohli sledovať plynulý obraz pri hraní akčných hier alebo športu. Dôležité je zvážiť aj typ displeja. Na hranie hier sú najvhodnejšie displeje s technológiou FreeSync alebo G-Sync, ktoré pomáhajú znížiť trhanie obrazu a zlepšujú plynulosť hry.

Na sledovanie filmov odporúčame rozlíšenie Ultra HD 4K a podporu HDR. To poskytne ostrejší a detailnejší obraz.

Obývačka so sedačkou, skrinkamu a telvízorom na stene.

Aby ste si užili naozaj plynulý obraz aj pri hrách či akčných filmoch, sledujte aj parameter obnovovacej frekvencie či rýchlosť reakcie. Zdroj: BIS audio

6. Výber domáceho kina

Výber televízora je základ, ale kvalita obrazu je len jedna stránka mince. Hoci sa výrobcovia veľmi snažia, zabudované reproduktory v plochom TV paneli nedokážu poskytnúť adekvátny audio zážitok. Preto je vhodné zvážiť pripojenie externého systému na reprodukciu zvuku.

Tu máme možnosť pokračovať výberom vhodného soundbaru (pre razantné basy aj s výkonným subwooferom) alebo investovať do domáceho kina s podporou viackanálového zvuku. Dôležitým faktorom je pritom aj investičná náročnosť – ak chceme vytvoriť domáce kino napríklad s počtom kanálov 7.1, alebo dokonca Dolby Atmos, treba rátať aj s nákladmi na veľký počet reproduktorov (8, respektíve 15).

Denon DHT Soundbar Lifestyle v obývačke.

Kvalitná televízia je len časť úspechu. Pre čo najlepší filmový zážitok zvážte aj kúpu domáceho kina alebo soundbaru. Zdroj: BIS audio

7. Ozvučenie

Pri výbere ozvučenia domáceho kina je dôležité zvážiť typ systému – soundbar alebo tradičné domáce kino. Soundbary sú kompaktnejšie a jednoduchšie na inštaláciu, ale tradičné kiná ponúkajú lepší zvuk. Počet kanálov domáceho kina sa začína na 5.1, kým soundbary poskytujú najčastejšie konfiguráciu stereo 2.0 alebo so subwooferom 2.1.

Prečítajte si tiež
Ukryté dvere aj televízor. Vo svetlom a vzdušnom byte hrá hlavnú úlohu neviditeľnosť a šikovne umiestnené zrkadlá

Ďalším faktorom je typ reproduktorov v systéme domáceho kina. Môžu byť pasívne alebo aktívne. Tie pasívne potrebujú externý zosilňovač, zatiaľ čo aktívne reproduktory majú zosilňovač zabudovaný. K dispozícii sú dokonca bezdrôtové verzie, napríklad s technológiou HEOS, ktoré dokážu vytvoriť konfiguráciu kina bez nutnosti reproduktorových káblov.

Systémy domáceho kina sa pohybujú v širokom cenovom rozpätí. Mali by ste si preto stanoviť rozpočet pred tým, než začnete s nákupom komponentov.

Detail na Denon DHT Soundbar Lifestyle v obývačke.

Soundbary sú kompaktnejšie aj jednoduchšie na inštaláciu, Domáce kiná však ponúknu kvalitnejší zvuk. Zdroj: BIS audio

Chyby pri výbere

Používatelia sa často nezamyslia nad svojimi potrebami a preferenciami a dajú sa zmanipulovať reklamou. Mnohí pred nákupom nečítajú recenzie a riadia sa cenou, čo ani v prípade najlacnejšieho, ani najdrahšieho riešenia nemusí byť optimálna voľba.

Časté chyby pri výbere čiernej techniky:

  • Kúpa televízora s príliš nízkym rozlíšením. Ak chcete sledovať filmy a televízne relácie v najvyššej kvalite, mali by ste si vybrať televízor s rozlíšením Ultra HD 4K.
  • Kúpa televízora s príliš nízkou obnovovacou frekvenciou. Ak chcete sledovať plynulejší obraz pri hraní hier alebo sledovaní akčných filmov, zvážte primeraný displej.
  • Kúpa soundbaru bez subwoofera. Ak chcete dosiahnuť kvalitnú zvukovú odozvu, subwoofer ju v oblasti basov podstatne vylepší.
  • Kúpa domáceho kina s príliš malým počtom reproduktorov, respektíve kanálov.
  • Kúpa domáceho kina, ktoré nie je kompatibilné s vaším televízorom.

Redakčne upravila: Sabína Zavarská
Foto: BIS audio, Shutterstock
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: čierna technika domáce kino televízor zariaďovanie obývačky
Zdieľať článok
Povala sa premenila na štýlový penthouseDom z tehly

Povala sa premenila na štýlový penthouse

Vyberáme plynový kotol do rodinného domuDom z tehly

Vyberáme plynový kotol do rodinného domu

Pamätník troch odbojov: Betónová škrupina chráni staré murivo aj unikátny príbeh jednej českej rodinyASB.sk

Pamätník troch odbojov: Betónová škrupina chráni staré murivo aj unikátny príbeh jednej českej rodiny

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?Záhrada

Huby v kvetináči: Čo vieme o nezvaných hosťoch medzi izbovými rastlinami?

Diskusia