Zdroj: Shutterstock

Inteligentná domácnosť mení pohľad na to, čo znamená pohodlie a bezpečnosť. Ako vyzerá bývanie budúcnosti?

06. 05. 2024
Zdieľať

Dom, kde sa vaše sny menia na realitu ešte skôr, ako ich stihnete vysloviť. Tak fungujú inteligentné systémy v domácnosti. Vďaka moderným technológiám môžete lepšie ovládať a kontrolovať rôzne zariadenia, ktoré využívate každý deň – kúrenie, klimatizáciu, osvetlenie, bezpečnostný systém či závlahu. Svoje bývanie tak budete mať pod kontrolou, a to aj vtedy, keď práve nie ste doma.

Každý z nás má doma mnoho užitočných zariadení, ale ich fungovanie si vyžaduje obsluhu. Rôzne spotrebiče majú samostatné ovládacie panely, ktoré často prepíname a pokúšame sa ich nastaviť čo najlepšie. Aby sme žili pohodlnejšie, technologické firmy vymysleli k týmto domácim zariadeniam šikovné doplnky.

Zariadenia v inteligentnej domácnosti medzi sebou komunikujú a dajú sa riadiť prostredníctvom jedného centrálneho systému. Najčastejšie sa na to používajú aplikácie v smartfóne či tablete. Vďaka takýmto systémom môžete monitorovať a ovládať rôzne funkcie v domácnosti – osvetlenie, teplotu, bezpečnosť alebo jednotlivé spotrebiče. Jednou z najväčších výhod inteligentných systémov je ich schopnosť zapamätať si vaše správanie a optimálne tomu prispôsobiť aj celé fungovanie.

Vďaka moderným technológiám môžete stráviť viac času oddychom a menej času upratovaním. Robotický vysávač sám povysáva celý dom a vy si môžete čítať knihu. Alebo si jednoducho nastavíte čas prania bielizne pomocou aplikácie v telefóne a všetko bude oprané aj vysušené presne vtedy, keď prídete domov.

Obývačka s robotickým vysávačom.

Robotický vysávač pripojíte k wi-fi a jednoducho ho ovládate na diaľku alebo pomocou aplikácie. Zdroj: Shutterstock

Plusy a mínusy inteligentnej domácnosti

Moderné technológie vám pomôžu znížiť spotrebu energie a zvýšiť pohodlie a bezpečnosť. Inteligentné zariadenia vám otvoria cestu k nezávislej, samostatne fungujúcej domácnosti. Napríklad smart termostaty regulujú teplotu v miestnosti, čo zaistí príjemné prostredie bez potreby manuálneho nastavovania. Toto je obzvlášť výhodné pre ľudí, ktorí trávia veľa času mimo domu.

Prečítajte si tiež
Pomôžu vám ušetriť nemalé sumy za elektrinu a chránia životné prostredie. Ako si vybrať energeticky úsporné spotrebiče?

Ďalšou výhodou je lepšia bezpečnosť. Bezpečnostné systémy monitorujú pohyb v domácnosti. Ak nastane nezvyčajná zmena, rýchlo vás na to upozornia. Prostredníctvom kamier a mobilných aplikácií máte možnosť sledovať svoj domov na diaľku. Vždy máte prehľad o spotrebe energie, čo vedie k efektívnejšiemu využívaniu zdrojov a úspore nákladov. Medzi ďalšie výhody inteligentných zariadení patrí diaľkové ovládanie, automatické vetranie, zavlažovanie, regulácia osvetlenia či kontrola chladničky.

Napriek mnohým výhodám majú takéto systémy aj isté nevýhody a riziká. Inštalácia inteligentných zariadení a systémov je finančne náročná a často si vyžaduje aj ďalšie náklady na údržbu a aktualizáciu systémov. Systém musíte mať aj dobre zabezpečený, aby sa zabránilo neoprávnenému prístupu k osobným údajom a vášmu súkromiu.

Vzduch, kúrenie a klimatizácia

V interiéri trávime veľa času, a preto je správna teplota a pravidelné vetranie veľmi dôležité. Najmä v zime často zabúdame vetrať, ale na inteligentný systém vetrania sa môžete vždy spoľahnúť. Ak je v dome všetko správne nastavené, vykurovanie a klimatizácia vám zabezpečia optimálnu tepelnú pohodu. Netreba vykurovať celý dom, keď ste celý deň v práci, ale večer sa chcete vrátiť do tepla. Vďaka rôznym režimom si môžete nastaviť teplotu podľa denného programu a kúrenie sa spustí napríklad hodinu pred vaším plánovaným príchodom. V aplikácii si môžete nastaviť vlastný teplotný režim pre každú miestnosť tak, aby ste sa vždy cítili príjemne.

Prečítajte si tiež
Dá sa počas horúčav vychladiť interiér aj bez klimatizácie?

Odchádzate v zime na dovolenku a nechcete zbytočne plytvať energiami? Termostat automaticky použije údaje z meteorologickej stanice a rozpozná, kedy má začať temperovať, aby vám nezamrzla voda v potrubí. A, naopak, kúrenie sa vypne, keď do miestnosti začne svietiť slnko. Celodenné vykurovanie kotla je zbytočné, stačí ohriať vodu až v čase vášho príchodu – aj toto sa dá nastaviť v aplikácii.

Žena nastavuje v byte teplotu na termostate.

Uľahčite si každodenný život s inteligentnými zariadeniami, ktoré budú robiť presne to, čo im poviete. Zdroj: Shutterstock

Moderná bezpečnosť

Inteligentný systém sa postará aj o vašu bezpečnosť. Najdôležitejšie sú nástroje na diaľkové monitorovanie domácnosti, rôzne senzory a sirény. Ak sa u vás doma vyskytne nebezpečenstvo, okamžite o tom budete vedieť a inteligentná bezpečnostná kamera zaznamená aktuálne udalosti.

Prečítajte si tiež
Elegantný svetlý dom má moderný interiér s umeleckými prvkami a inteligentnými systémami

Systém používa niekoľko úrovní alarmu na odstrašenie zlodejov – od blikajúcich svetiel cez zvukové upozornenia až po vysokofrekvenčné sirény. O každej udalosti dostanete správu na mobilný telefón alebo e-mail. V prípade poplachu môžete okamžite ovládať svetlá, zatiahnuť rolety alebo nastaviť multimediálne systémy na maximálnu hlasitosť. Niektoré systémy umožňujú aj nastaviť simuláciu prítomnosti, čo je užitočné, keď ste na dovolenke alebo dlhšie mimo domu. Aj keď nebudete doma, váš sused o tom nebude vedieť, lebo sa večer rozsvietia svetlá.

Nepotrebujete ani klasické „kukátko“ na dverách. Systém rozpozná tváre a identifikuje priateľov a známych, keď prídu k vašim dverám. Kamera sleduje aj pohyb okolo dverí, čo je užitočné v prípade vlámania alebo keď ste jednoducho len zvedaví, čo sa deje pred domom. Výhodou oproti klasickému alarmu je, že nepotrebujete žiadne zložité číselné kódy. Svoju domácnosť zabezpečíte jednoducho pomocou čipu, inteligentnej nálepky alebo odtlačku prsta.

Muž drží smartfón.

Všetky zariadenia ovládate pomocou aplikácie v mobilnom telefóne.

Ovládanie na diaľku

Celú domácnosť môžete bezpečne monitorovať a ovládať na diaľku – z kancelárie alebo z pláže. Vždy budete mať prehľad o tom, keď sa otvorili vchodové dvere, či je niekto v dome alebo či sú zatvorené všetky okná.

Prečítajte si tiež
Rozdiel medzi drahou a lacnou chladničkou? Obe chladia, zvyšok je odlišný. Oplatí sa podľa odborníka pri kúpe šetriť?

Inteligentná domácnosť si poradí aj s inými nebezpečnými situáciami. Teplotné a požiarne senzory dokážu rozpoznať požiar a informovať vás o ňom, aj keď ste mimo domu alebo spíte. Okrem toho sa automaticky zdvihnú žalúzie alebo otvoria okná. V prípade úniku vody vás vďaka záplavovým senzorom a detekcii vysokej spotreby vody systém upozorní na poruchu skôr, ako vytopíte susedov.

Inteligentná chladnička vám zas pomôže sledovať, čo sa v nej nachádza a čo už treba spotrebovať. V aplikácii si jednoducho uložíte informácie o dátume spotreby a ona vás upozorní, že je čas jedlo zjesť, aby ste zbytočne neplytvali potravinami.

Pohľad do podkrovnej detskej izby

Strešné okná sú vybavené dažďovým senzorom, ktorý okna automaticky zavrie, keď začne pršať. Zdroj: Velux

Hlasové pokyny

Jednou z najužitočnejších funkcií je hlasové ovládanie osvetlenia. Ak si večer ľahnete do postele a zistíte, že ste nechali zapnuté svetlá na chodbe, jednoducho zabudovanému zariadeniu poviete, aby ich zhaslo. Okrem zapínania a vypínania je možné nastaviť aj jas svetla podľa vašich preferencií. Ak vás ráno ruší príliš silné svetlo, stačí povedať inteligentnému systému a ten to upraví.

Časť interiéru pod schodmi.

Domáci asistent automaticky nastaví svetelnú atmosféru podľa toho, čo idete robiť. Stačí mu to len jednoducho oznámiť. Zdroj: Nest

Osvetlenie a intenzita svetla

Inteligentný systém vám umožní nastaviť farbu a intenzitu svetla podľa denného času, vykonávanej činnosti a ročného obdobia. Je dokázané, že biologické účinky svetla sú ovplyvnené jeho farbou, intenzitou a časom expozície. Napríklad pri rannom vstávaní je prirodzené mať tlmené svetlo s teplejšou farbou, ktoré postupne prechádza do chladnejšieho bieleho svetla s vyššou intenzitou. Ideálnym riešením je nastaviť automatický režim, ktorý simuluje svitanie približne polhodinu pred budíkom a prirodzene vás pripraví na prebudenie. Používajte zdroje svetla, kde sa intenzita zvyšuje postupne.

Prečítajte si tiež
Neviete, ako si môžete zlepšiť spánok? 6 tipov od interiérových dizajnérov vám môže pomôcť

Umelé svetlo, konkrétne jeho modrá zložka, ktorú vyžarujú elektronické zariadenia alebo žiarivky, negatívne ovplyvňuje spánok. Potláča produkciu melatonínu, vďaka ktorému dobre spíme. Inteligentné osvetlenie vás pripraví na spánok – večer mení farbu na teplejšie odtiene všade tam, kde je to potrebné. V detskej izbe napríklad o ôsmej hodine, v obývacej izbe o dve hodiny neskôr. Špeciálny senzor vám zabezpečí, že sa chodba alebo vstupná hala rozsvieti, keď prídete domov.

Okrem toho si môžete nastaviť aj rôzne svetelné scény, ktoré sa dajú jednoducho prepínať podľa potreby. Pri varení potrebujete dobre osvetlenú pracovnú a varnú dosku, počas jedla vám stačí iba svetlo nad kuchynským stolom, pri sledovaní televízie malá lampa. Už nebudete musieť behať od jedného vypínača k druhému. Scénu si ľahko zmeníte aj z mobilného telefónu alebo tabletu. Hlavne domácnosti s deťmi určite ocenia systém svietidiel, ktorý osvetlí cestu na toaletu tlmeným svetlom a nenaruší spánok. Svetlo sa vždy automaticky vypne po nastavenom čase.

Spálňa s manželskou posteľou.

Ráno pri zobúdzaní si nastavíte tlmené svetlo s teplejšou farbou, ktoré pripomína východ alebo západ slnka. Zdroj: Furniture Village

Váš domáci asistent

Ak si po náročnom dni v práci túžite pozrieť dobrý film, nemusíte prepínať jednotlivé programy.

Stačí, ak to poviete hlasovému asistentovi, ktorý automaticky nájde film aj stlmí svetlá. Na hlasové ovládanie sú rôzni domáci asistenti – Google Home, Amazon Echo (Alexa) alebo Apple HomePod (Siri). Títo asistenti majú výborné nastavenia, takže s nimi môžete hovoriť takmer ako s ľuďmi. Ak chcete ovládať svoj dom hlasom, jednoducho si nastavte názvy jednotlivých častí, napríklad „svetlo v spálni“ alebo „hudba v obývacej izbe“, a potom ich skombinujte s ľubovoľnými pokynmi pre domáceho asistenta. „Hej, Siri, vypni všetky svetlá v obývačke, ideme pozerať film!“

Takisto môžete rýchlo prepnúť na vybratý hudobný kanál bez toho, aby ste si museli pamätať, pod akými číslami sú jednotlivé hudobné stanice. Jediné, čo musíte urobiť, je povedať názov pesničky alebo meno speváka a domáci asistent pripojený k hudobnému systému začne prehrávať vašu hudbu.

Žena v interiéri s hlasovým asistentom.

Jednou z najužitočnejších funkcií inteligentnej domácnosti je hlasové ovládanie osvetlenia. Chcete si vypočuť obľúbenú pesničku? Stačí jednoducho povedať domácemu asistentovi, aby ju našiel. Zdroj: Shutterstock

Úspora energie

Inteligentná domácnosť šetrí aj energiami. Vďaka špeciálnej elektrickej inštalácii dokáže váš dom rozlišovať medzi nízkymi a vysokými tarifami za elektrinu a niektoré úlohy vykonáva len v režime nízkej tarify (ohrev vody alebo spustenie práčky). V aplikácii máte dokonalý prehľad o tom, koľko energie váš dom momentálne spotrebuje, a podľa týchto informácií môžete ďalej upraviť nastavenia.

Prečítajte si tiež
Ako znížiť účet za elektrinu v lete na minimum? Tieto tipy vám pomôžu skrotiť klimatizáciu aj spotrebiče v domácnosti

Existuje niekoľko spôsobov, ako inteligentná domácnosť zníži spotrebu energií:

  • Automatické prepínanie zabráni zapnúť svetlá, ak v miestnosti nikto nie je, alebo ich vypne.
  • Senzory na oknách sa postarajú o to, aby teplo zbytočne neunikalo. Napríklad ak vetráte, kúrenie sa vypne. A keď opäť zatvoríte okná, kúrenie sa vráti do pôvodného režimu.
  • Ak si nastavíte teplotu pre každú miestnosť, systém to bude sledovať a regulovať.
  • Spotrebič, ktorý dlhší čas nepoužívate, sa automaticky vypne.
  • Vďaka monitorovaniu máte vždy poruke informácie o aktuálnej alebo mesačnej spotrebe a ľahko odhadnete svoje výdavky. Nájdete si aj štatistiky o spotrebe vody, elektriny alebo plynu. Aplikácia ich vytvára na základe vlastných meraní, dokáže rozlíšiť nízke a vysoké tarify, takže máte vždy prehľad o svojich nákladoch na energie.

Text: Gabriela Mohrová
Foto: Shutterstock, Furniture Village, Velux,
Zdroj: Časopis Môj dom

Kategória: Domáce spotrebiče
Tagy: inteligentná domácnosť inteligentné spotrebiče Inteligentné technológie inteligentný dom
Zdieľať článok
Chcete si vypestovať cesnak v kvetináči? Dodržte týchto 5 dôležitých krokovUrob si sám

Chcete si vypestovať cesnak v kvetináči? Dodržte týchto 5 dôležitých krokov

Okrasnú ďatelinu si obľúbite. Ako ju pestovať a prečo si tento druh nemýliť s oxalisom?Záhrada

Okrasnú ďatelinu si obľúbite. Ako ju pestovať a prečo si tento druh nemýliť s oxalisom?

Marec bol desiaty rekordne teplý mesiac v rade. Horúčavy nie sú pre vedcov prekvapenímASB.sk

Marec bol desiaty rekordne teplý mesiac v rade. Horúčavy nie sú pre vedcov prekvapením

Projektant si navrhol pasívny dom z tehly: Využil jednovrstvové murivoDom z tehly

Projektant si navrhol pasívny dom z tehly: Využil jednovrstvové murivo

Diskusia