Škola interiérového dizajnu 2.

30. 03. 2009
Zdieľať

Špecifikovať atmosféru, akú by mal vyžarovať váš domov, nie je vôbec jednoduché. Niekedy sa ťažko opisuje, ako má na nás nový priestor pôsobiť, a nie každý priestor musí vyhovovať práve tomu štýlu, po akom túžime. Sú to však práve štýl a atmosféra, pre ktoré si isté miesto obľúbime a túžime tu prežiť celý život.

Možno by bolo dobré krátko si pripomenúť, čo vlastne štýl je. V súvislosti s umeleckými smermi sa štýl často označuje ako súhrn charakteristických vlastností – obsahových a formálnych, ktoré sú spoločné pre určité obdobie, národ, prostredie, miesto či jednotlivca (osobný štýl). Je to spôsob využitia štýlotvorných prvkov v danom prostredí. V akom štýle si teda chcete zariadiť interiér svojho nového bytu alebo domu? Lipnete na tradíciách, milujete retro alebo radšej siahnete po ultramoderných prvkoch? Možno stojíte akosi bokom a túžite po vlastnom, celkom individuálnom štýle.

A ako si vlastne so štýlom bývania poradiť? „Keď si budete vyberať dekoratívnu úpravu miestnosti, skúste si položiť otázku, či je skutočne praktická pre váš každodenný život. Možno vás priťahuje predstava minimalistického interiéru s otvoreným pôdorysom, ak však máte rodinu, realita by vás mala prinútiť ešte raz sa zamyslieť: bude sa vám príjemne bývať bez deliacich stien, ktoré by vytvárali súkromie a bránili napríklad prenikaniu hluku? Alebo ak trávite väčšinu času v zamestnaní a domov sa chodíte vlastne len vyspať, potrebujete zariadenie, ktoré vyžaduje iba minimálnu údržbu,“ vraví o výbere správneho štýlu interiérová štylistka Ingrid Kročová.

Ako začať

Začnite tým, že si ujasníte, aký štýl interiéru je vám najbližší. V tomto smere môžu veľmi pomôcť knižky a časopisy s tematikou bývania a dizajnu. V prvej fáze si zhromaždite dokumentáciu k interiérom, ktoré vás oslovujú, a vo finále skorigujte svoje predstavy s ostatnými členmi rodiny. Farebnosť, materiály a doplnky budú potom do značnej miery vyplývať z vášho výberu. „Pri návrhu konkrétneho farebného riešenia je však dôležité zohľadniť nielen osobné farebné preferencie budúcich užívateľov, ale aj orientáciu miestnosti na svetové strany a množstvo denného svetla. Výsledok potom treba podriadiť zvolenému štýlu. S ilustračnými obrázkami a predbežnou predstavou o farebnom koncepte môžete konečne vyraziť do obchodov a vzorkovní a preskúmať ponuku na trhu,“ radí štylistka.
 


Škola interiérového dizajnu 2.

188075


Škola interiérového dizajnu 2.

188071

Štýl modernej klasiky je určený interiérom reprezentatívnym, vážnym, s cieľom očariť svojou eleganciou a dôstojnosťou. Snúbi sa v ňom jednoduchosť s rafinovanosťou. (Malabar) Dobrý interiér, nech je v akomkoľvek štýle, by mal zapôsobiť svojou jednoduchosťou a čistotou, nemal by byť preplnený nábytkom ani doplnkami. (B & B ITALIA, Konsepti)

Čistota štýlu


Škola interiérového dizajnu 2.

188076

Nech ste si už vybrali akýkoľvek štýl, držte sa jeho pravidiel a jednej línie. Najbezpečnejšie je absolvovať zariaďovanie celej miestnosti či priestoru naraz, pretože postupné zariaďovanie v sebe skrýva celý rad rizík. K najčastejším chybám patrí nekoncepčné dispozičné usporiadanie, ktoré negatívne ovplyvní budúce fungovanie miestnosti. Zvyčajne kráča ruka v ruke s nesúrodosťou zariadenia, ktorá sa násobí rôznorodými, náhodne nakúpenými predmetmi a doplnkami. „Snažte sa v obchodoch s dekoráciami odolať pokušeniu a nekupujte hneď všetko, čo vám padne do oka. Vydržte až do finále, keď je základ interiéru, tvorený nábytkom, textíliami a svietidlami, hotový. Doplnky potom dajú bodku za celým procesom. Každý kus nábytku, svietidlá, textílie aj doplnky by pritom mali rešpektovať pôvodný zámer, ctiť štýl a zapadať do zvoleného farebného konceptu.


Škola interiérového dizajnu 2.

188077

Ak proces zariaďovania trvá dlhé roky, je veľmi náročné udržať nadväznosť a trpezlivo napĺňať pôvodný návrh,“ pripomína Ingrid Kročová. Či už zariaďujete interiér naraz, alebo postupne, pre čistotu štýlu môžete urobiť dve veci: samozrejmosťou by malo byť, že si naštudujete jeho charakteristiky, spôsob zvládania priestoru, typické farebné kombinácie, zvyčajne používané materiály a akcenty; nemenej dôležitá je však aj sebadisciplína, ktorá vás pri výbere a nákupoch povedie po vopred zvolenej línii bez zbytočných odbočiek.

Miešanie štýlov


Škola interiérového dizajnu 2.

188073

Aby interiér pôsobil prirodzene a harmonicky, mal by byť koncipovaný najlepšie v jednom prevládajúcom štýle. Miešanie rôznych štýlov je pomerne náročné a dobrý výsledok závisí od citlivosti a skúsenosti autora interiéru, preto je v takomto prípade najlepšie spoľahnúť sa na profesionálneho bytového architekta alebo dizajnéra. Laik môže pri snahe o nezvyčajné kombinácie ľahko skĺznuť k lacnému až gýčovému výsledku. „Tajomstvo spočíva v tom, že žiadny štýl nebudete brať úplne doslova, ale upravíte si ho podľa vlastného želania,“ vysvetľuje štylistka.

Vaším cieľom by mal byť štýlový interiér, ktorý zapôsobí svojou jednoduchosťou a čistotou. Rozhodne by nemal byť preplnený nábytkom ani doplnkami. Osvedčené heslá V jednoduchosti je krása a Menej je viac platia pri navrhovaní interiérov dvojnásobne! „Praktický prístup k zariaďovaniu znamená nielen to, že sa vám nová úprava vášho interiéru bude páčiť, ale aj to, že s ňou budete môcť naozaj žiť,“ dodáva interiérová štylistka Ingrid Kročová.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Dizajn Navrhovanie interiéru
Tagy: interiér interiérový dizajn
Zdieľať článok

Diskusia