Spálňa – izba nielen na spanie

Spálňa – izba nielen na spanie

21. 07. 2005
Zdieľať

Človek by si myslel, že zariadenie spálne nemôže spôsobiť problémy. Veď potrebujeme iba jednu alebo dve postele, skriňu na šatstvo a spravidla aj bielizník. A tieto veci sa už niekam umiestnia. Ale či potom zostane izba pekná a útulná, je otázne. Každý človek a každá rodina má iné nároky. V ankete sa zistilo, že mnoho žien má primálo miesta na bielizeň a šaty.

Nevzdávať sa ani centimetra

Praktické riešenie: Skriňa od steny k stene. Napríklad pred stenou dlhou 280 cm bude umiestnená štvordverová skriňa (šírka prvkov 60 cm), 40 cm dĺžky steny zostane voľných. Túto medzeru možno uzavrieť vyrovnávacím prvkom.

Praktické riešenie: Skriňa, ktorá siaha až k stropu (250 cm). Mnoho skríň na šaty má výšku len 200 až 230 cm.

Praktické riešenie: Skriňa bez podstavca alebo so zásuvkami v podstavci. Tak možno získať ďalších 15 cm.

Skrine môžu prechádzať kútom

Skrine môžu byť aj nad dverami do izby. Dokonca aj ponad čelo postelí môže prechádzať „most“ medzi dvoma dielmi skrine, ktoré stoja pri posteli namiesto nočného stolíka. Ak aj potom ešte chýba priestor, treba využiť voľný priestor v samotných skriniach, a to tak, že do skrine na šaty vložíme ďalšie police. Ak máte veľa vecí, mali by ste dávať pozor na to, aby zostal ešte nejaký priestor na pohyb. Stiesnený priestor je neútulný.

Skriňa na šaty s posuvnými dverami má na priestor menšie nároky ako skriňa s krídlovými dverami. Ak sa namiesto dvoch normálnych postelí (100 x 200 cm) rozhodnete pre francúzsku posteľ širokú 160 cm, získate priestor 40 cm. Pomôžu aj skrinky zo zásuvkami (hlboké len 35 až 40 cm), ak ich šikovne umiestnite – pred okno, naľavo alebo napravo od vykurovacieho telesa, vedľa postelí namiesto nočných stolíkov alebo k nohám postele. A ak chcete, môžete vyskúšať, či sa posteľná bielizeň alebo uteráky nedajú presunúť do kúpeľne alebo do predizby, kde prípadne ešte možno umiestniť úzke skrinky.


Spálňa - izba nielen na spanie

28181

Ideálny doplnkový priestor: šatník, do ktorého možno vojsť

Špeciálne riešenie pre všetkých, ktorí pociťujú nábytok v spálni ako niečo rušivé, je šatník, do ktorého možno vojsť. Je to časť miestnosti, väčšinou bez dverí, oddelená od ostatnej časti miestnosti ľahkou priečkou. Taký šatník možno vytvoriť aj v neveľkej izbe.

Ak chcete používať spálňu aj cez deň, musíte do nej umiestniť aj niečo navyše. Mnohí si želajú stolík na písanie alebo na šitie. Iní hľadajú miesto na kreslo, v ktorom by čítali alebo sledovali televíziu, miesto na knižnicu alebo miest na malý stolík. V tejto kapitole prinášame veľa nápadov práve pre také byty, v ktorých musí spálňa plniť aj iné funkcie.


Spálňa - izba nielen na spanie

35932Kategória: Bývanie Spálňa
Tagy: bývanie nábytok priestor spl
Zdieľať článok

Diskusia