Zdroj: shutterstock.com

Pozor na roztoče v domácnosti! Viete, ako sa ich úspešne zbaviť?

01. 02. 2021
Zdieľať

Roztoče, ich časti tela a výkaly sú najbežnejšími alergénmi, ktoré na nás číhajú v domácnostiach. Vyvolávajú kýchanie, kašeľ, svrbenie i slzenie očí, ale tiež nádchu, upchatý nos, ekzémy a astmu. Čoraz viac detí trpí príznakmi alergie na roztoče. Ako im vyhlásime vojnu?

Čo je treba vedieť o roztočoch?

Roztoče sú mikroskopické tvory, ktoré sa živia odumretými bunkami ľudskej kože. Nehryzú, nie sú voľným okom viditeľné a nemôžete ich ani cítiť. Uprednostňujú oblasti, kde je tma, vlhko a kde majú veľa potravy. Práve preto býva najzamorenejšou miestnosťou v bytoch spálňa.

roztoče v domácnosti

Roztoče. Zdroj: istock.com

Matrace, vankúše a prikrývky sú dokonalým prostredím, ktoré spĺňa všetky potreby roztočov.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Tkaniny a ich vlákna zachytávajú výkaly a časti tiel roztočov, čo z nich robí doslova ohnisko alergie.

alergia na roztoče

Zdroj: shutterstock.com

Ak si všimnete alergické prejavy na pokožke, problémy s dýchaním, plný nos, slzenie očí, poraďte sa s lekárom a hľadajte zdroj problému. Môžu ním byť práve roztoče.

Ako znepríjemnite roztočom život?

Koberce

Aj keď v kobercoch nie je veľa roztočov, ktorí aktívne žijú a množia sa, nachádzajú sa v nich časti mŕtvych roztočov a ich výkaly. Tie sú bežnou súčasťou domáceho prachu. Mŕtvy roztoč je pre nás rovnako zlý ako živý. Preto sa alergici zhodujú, že najlepšou podlahou je tvrdý hladký povrch.

V skutočnosti totiž neexistuje žiadna stopercentná metóda, ako z kobercov (a najmä tých hrubších) odstránite alergény. Prijateľné sú jedine malé koberčeky, ktoré môžete každý týždeň oprať pri vysokej teplote.

roztoče v domácnosti

Roztoče. Zdroj: istock.com

Koberce nahraďte dlaždicami, tvrdým drevom, laminátom, technickým drevom, vinylom alebo betónovou podlahou. Tvrdé povrchy je možné efektívne pravidelne vysávať a čistiť mopom. V týchto prípadoch pri čistení skutočne odstránite roztoče, ich výkaly aj s časťami odumretých tiel.

čistenie filtra

Zdroj: istock.com

Nábytok

Rovnako ako koberce a koberčeky, aj nábytok potiahnutý textíliou predstavuje vynikajúci úkryt pre roztoče, ktorý sa nedá dôkladne vyčistiť. Čalúnený nábytok nahraďte kožou alebo koženkou. Na takýchto tvrdých povrchoch sa nezhromažďujú alergény a ľahko sa čistia.

Náš tip: Nechcete sa vzdať gauča, záclon a koberca? Použite denaturačné prostriedky. I keď nábytok nezbavia alergénov, zabraňujú alebo obmedzujú alergickú reakciu.

Okenné kryty

Odstráňte závesy a nahraďte ich žalúziami s tvrdým povrchom. Ak závesy a záclony nechcete zvesiť nastálo, pravidelne ich perte, žehlite a ošetrujte antialergénnym sprejom.

Prečítajte si tiež
Ako poupratovať celý byt úplne bez chémie

Vyhladujte nepriateľa

Ďalšou možnosťou, ako sa zbaviť roztočov, je vyhladovať ich. Zaobstarajte si antialergénny matrac, paplón a vankúš, posteľnú bielizeň perte raz týždenne v horúcej vode alebo v pare. Existujú aj špeciálne chrániče matracov proti roztočom. Starší matrac môže byť doslova nabitý roztočmi až tak, že úľavu po zmene hneď pocítite. Ak je to možné, prikrývky i vankúše sušte a vetrajte na slnku (avšak nie vtedy, ak máte alergiu na pele či trávu).

Perte a čistite horúcou vodou

Raz týždenne vyperte všetku posteľnú bielizeň. Myslite na to, že voda v práčke musí mať teplotu aspoň 60 °C, aby zabila roztoče a eliminovala alergén. Pranie v horúcej vode má aj svoje negatíva – poškodzuje niektoré látky a vyblednú farby. Efektívnym pomocníkom aj pri nižších teplotách sú prípravky na pranie proti alergénom.

čistenie koberca parou

Zdroj: istock.com

Aj para zabíja roztoče

Ak máte posteľnú bielizeň, ktorá sa nedá prať pri vysokých teplotách, zvoľte čistenie parou – podobne môžete čistiť aj nábytok či závesy. Roztoče zabije, aj keď alergény v látke zostanú. Nezabudnite každú miestnosť dôkladne vetrať, odostierať závesy cez deň a nenechávajte postele tak, ako ste vstali. Je dôležité, aby sa matrac prevetral, inak sa bude udržiavať vlhkosť, ktorá roztočom vyhovuje.

Utierajte prach vlhkými prachovkami

Suchými handričkami alergény okolo seba len rozširujeme a robíme ich aktívnejšími. Vždy používajte na utieranie prachu vlhké prachovky z mikrovlákna a začínajte od horných políc dole. Nezabudnite hodiť do prania aj tričko, v ktorom ste upratovali. A rozhodne neutierajte prach pred spaním. Prach utierajte vždy len jedným smerom; inak sa bude neustále uvoľňovať prach, ktorý zachytila ​​handra. Nezabudnite vyčistiť stropné ventilátory. Samozrejmosťou je vysávač s kvalitným HEPA filtrom.

hĺbkové čistenie vankúša

Zdroj: istock.com

Hlboké zmrazenie

Týmto spôsobom môžete zbaviť roztočov plyšové hračky a menšie vankúšiky. Hračku vložte do plastového vrecka a nechajte v mrazničke 6 až 8 hodín. Potom hračku vyberte a nastriekajte antialergénnym sprejom. Chlad totiž roztoče zabije, ale alergén po nich zostane. Sprejom neutralizujete proteíny roztočov, ktoré spôsobujú alergie.

Prečítajte si tiež
7 tipov proti škodcom v záhrade bez chémie

Roztočom sa nepáči ani suché prostredie. Pijú totiž tak, že pohlcujú vlhkosť z okolia. Účinným spôsobom, ako sa zbaviť roztočov je vysušiť prostredie. Bežnými vysúšadlami pre domácnosť sú bórax, chlorid vápenatý a silikagél. Ak máte v byte vlhkosť vyššiu ako 70 percent, zvážte použitie odvlhčovača.

Sabína Zavarská
Foto: istock.com, shutterstock.com

Kategória: Spálňa
Tagy: matrac roztoče škodce upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia