Zdroj: Ikea

Ako poupratovať celý byt úplne bez chémie

19. 11. 2020
Zdieľať

V čistej, chemikáliami nezaťaženej domácnosti je radosť bývať. Pôsobí dobrým dojmom a pekne vonia. Netreba na to veľa – systém, pravidelnosť a prírodné čistiace prostriedky.

Chemikálie verzus „mäkká chémia“

Je faktom, že v mnohých bežných čistiacich prostriedkoch sa nachádzajú látky považované za nebezpečný odpad. Okrem toho farbivá pridávané do väčšiny z nich obsahujú ťažké kovy. V mnohých nájdete aj sulfáty – soli, ktoré znečisťujú vodu v riekach a tiež spôsobujú koróziu odpadových potrubí. Preto by sme si mali zvážiť, či ich nevymeníme za niečo menej škodlivé. Tzv. mäkká chémia je alternatívou, ktorá sa netestuje na zvieratách, neobsahuje aditíva či saponáty. Ako doplnok k nim si môžete vyrobiť aj vlastné prírodné čistiace prostriedky.

Prírodné čistidlá

■ Ocot

■ Bórax

■ Jedlá soľ

■ Tekuté mydlo

■ Mydlové vločky

■ Sóda bikarbóna

■ Pracia sóda

■ Citrónová šťava

■ Esenciálne oleje

■ Včelí vosk

špinavý koberec od psa

Zdroj: shutterstock

Znečistené koberce

Na bežné znečistenie kobercov stačí zmiešať jeden diel tekutého mydla so štyrmi dielmi horúcej vody. Keď zmes vychladne, vymiešajte ju na penu, naneste na koberec, nechajte pôsobiť a potom zotrite handričkou. Na mastné škvrny alebo škvrny po domácich zvieratách použite sódu bikarbónu. Na škvrny od moču použite roztok z 3 lyžíc octu a 1 lyžice tekutého mydla.

umývanie podlahy v kuchyni

Zdroj: shutterstock

Čistenie podláh

Väčšina podláh nie je náročná na údržbu, preto postačí zametanie alebo vysávanie a umývanie mopom a teplou mydlovou vodou. Dlaždice môžu časom strácať lesk, občas použite roztok vody a octu zriedený 1 : 1, usadeniny z tvrdej vody odstránite horúcim octom. Na neošetrenú drevenú podlahu použite tvrdý karnaubový vosk – dodá im lesk.

popísané steny od farbičiek

Zdroj: shutterstock

Popísané steny

Sú vaše steny popísané, majú rôzne mastné fľaky alebo odreniny od nábytku? Na všetko vám pomôže pasta zo sódy, ktorú naneste na znečistené miesto, nechajte 10 minút pôsobiť a potom utrite vlhkou handričkou. Povrchy natreté matnou farbou alebo lakom čistite roztokom 115 ml octu, 25 g pracej sódy a 600 ml vody.

Prečítajte si tiež
Na čistenie a dezinfekciu domácnosti stačí ocot. Je to fakt alebo mýtus? Čo na to odborníci?

Viete, že?

Domáce čistiace prostriedky vám ušetria peniaze a sú dokonca účinnejšie ako chemické.

kúpeľňa s vaňou a béžovými obkladačkami

Zdroj: shutterstock

Povrchy v kúpeľni

Na čistenie vane, umývadla a toalety použite mäkkú chémiu alebo kuchynskú sódu, na fľaky citrón. Hlavicu sprchy pokrytú usadeninami namočte na celú noc do nezriedeného teplého octu. Sódu v kombinácii s octom možno použiť aj na vodovodné batérie. Nielenže sa budú krásne lesknúť, pasta si účinne poradí aj s usadenými minerálmi z kvapôčok vody.

práčka v kúpeľni s prírodnými materiálmi

Zdroj: shutterstock

Čistič na textil

Väčšinu fľakov na textile možno odstrániť prírodnými prostriedkami a bieliacim účinkom slnka. Len zriedka je nutné použiť chemické bielidlo alebo iný silnejší odstraňovač škvŕn. Vyskúšajte jednoduchý recept. V menšej nádobe zmiešajte rovnaký diel vody a rovnaký diel citrónovej šťavy. Pridajte 1/2 lyžičky soli a 1/2 lyžičky sódy bikarbóny. Zmes zmiešajte a zubnou kefkou naneste na zafarbené miesto a nechajte pôsobiť. Textil potom vyperte v práčke.

Náš tip

Na škáry medzi kachličkami použite pastu zo sódy, nechajte 10 minút pôsobiť a nakoniec ich dočistite starou zubnou kefkou. Budú ako nové.

čistenie digestora

Zdroj: shutterstock

Čisté spotrebiče

Vo väčšine si vystačíte so sódou bikarbónou a octom. Sóda si poradí najmä so zažratou špinou vnútri rúry na pečenie. Sódovou pastou (podľa nášho receptu) umývajte vnútro chladničky, mikrovlnku a rovnako odstráni aj škvrny na žehličke. Navyše odstráni aj staré pachy. Rýchlovarnú kanvicu čistite octom zriedeným s vodou, ktorú privediete do varu.

biela kuchyňa s ostrovom

Zdroj: Residential Interior

Povrchy v kuchyni

V kuchyni si to najviac odnesú obkladačky, digestor a priľahlé skrinky. Zmiešajte 1/4 šálky octu, 1/2 šálky jedlej sódy, šťavu zo štyroch citrónov, teplú vodu a s takto pripravenou zmesou sa vrhnite do čistenia. V prípade veľkého znečistenia skúste zmes najprv rozotrieť na dané miesto, nechať ju chvíľu pôsobiť a na záver zotrieť hubkou. Filtre z digestora nechajte odmočiť, alebo ich môžete vložiť do umývačky riadu a umyť ich v nej.

Náš tip

Kokosový olej má silné dezinfekčné účinky a môžete ho použiť na dezinfekciu drevených dosiek na krájanie.

špinavý riad v dreze

Zdroj: shutterstock

Upchatý odtok

Najlepšou stratégiou je prevencia. V prvom rade sa pokúste znížiť množstvo odpadu, ktorý by sa mohol dostať do odpadových rúr. Ak sa už upchali, nemusíte hneď siahnuť po tvrdej chémii, ktorá môže rúry poškodiť. Zmiešajte hrsť jedlej alebo pracej sódy so 115 ml horúceho octu (je to silnejší roztok, ako keby ste použili len obyčajnú soľ), nalejte ho do odpadovej rúry a nechajte pôsobiť.

Vlastné recepty

Vyrobte si domáce čistiace prostriedky, ktoré nahradia agresívnu chémiu.

Univerzálny čistič

Odstraňuje mastnotu a nečistoty, pekne vonia, je lacný a netoxický. Môžete ho použiť na kuchynské výlevky z nehrdzavejúcej ocele, odpadové rúry, dlaždice, drevené povrchy a plasty. 600 ml octu nalejte do rozstrekovača, pridajte 300 ml vody, 25 kvapiek eukalyptového oleja a dobre potraste. Vždy striekajte na handričku. Potretý povrch už nemusíte oplachovať.

Pasta zo sódy

Sóda bikarbóna patrí k najužitočnejším prostriedkom v kuchyni. Možno ju použiť na rozličné účely: od odstraňovania pachu v chladničke a v odpadkovom koši až po odstránenie škvŕn. Pasta zo sódy je neprekonateľný čistič povrchov. Nerobí škrabance, preto je vhodná na akékoľvek povrchy. Vyrobíte si ju jednoducho – stačí rozpustiť 4 lyžice sódy v 4 lyžiciach vody a pastu naniesť na povrch, ktorý chcete očistiť.

Leštidlo z včelieho vosk

Včelí vosk je účinné a netoxické leštidlo, ktoré vydrží neobmedzene dlho. Do nádoby nastrúhajte 75 g čistého včelieho vosku a vložte ju do väčšieho hrnca s vodou. Na ohni miešajte dovtedy, kým sa vosk neroztopí. Pridajte 150 ml terpentínového a 10 kvapiek levanduľového oleja a premiešajte. Vosk nalejte do plechovky s vrchnákom, nechajte vychladnúť a uzatvorte.

Text: Miroslava Maceková
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Ekolife
Tagy: čistiace prostriedky upratovanie
Zdieľať článok

Diskusia